moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko inwestuje w Bydgoszczy

Właśnie ruszyła budowa nowego obiektu warsztatowo-magazynowego oraz remont dwóch starych budynków dla 3 Batalionu Łączności NATO w Bydgoszczy. Z kolei na terenie Centrum Szkolenia Sił Połączonych powstają polowe stanowisko dowodzenia i magazyn. W najbliższych latach Polska wraz z Sojuszem zainwestują prawie 50 mln zł w wojskową infrastrukturę w mieście nad Brdą.

W bydgoskim garnizonie ulokowano większość instytucji i jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego obecnych w naszym kraju: Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC), 3 Batalion Łączności NATO (3 NSB), Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO oraz Jednostkę Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units – NFIU). Łącznie to kilkuset oficerów ze wszystkich państw NATO i z krajów współpracujących z paktem, np. w ramach „Partnerstwa dla pokoju”, jak Szwecja czy Ukraina.

Żołnierze Sojuszu korzystają z różnej infrastruktury. Najnowocześniejszym kompleksem dysponuje bydgoskie JFTC – wybudowano go w 2009 roku za ponad 200 mln zł. Budynki szkoleniowe Centrum umożliwiają zbudowanie, na potrzeby ćwiczeń, sieci dowodzenia o NATO-wskiej klauzuli secret. Znajduje się w nich aż 500 stanowisk, większą liczbą nie dysponuje żaden inny NATO-wski ośrodek szkoleniowy. Rocznie w Bydgoszczy trenuje więc prawie 4000 żołnierzy i pracowników cywilnych wojska.

Równie nowoczesny budynek mają Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO. Obie instytucje wiosną tego roku przeniosły się do koszarowca przy ulicy Szubińskiej, wyremontowanego i dostosowanego do restrykcyjnych NATO-wskich wymogów bezpieczeństwa.

W najgorszych warunkach pracuje 3 Batalion Łączności NATO, który obecnie stacjonuje w byłych budynkach sił powietrznych. Kilka lat temu zostały one jedynie odświeżone: ocieplono je, odmalowano, wymieniono okna i stolarkę wewnętrzną. Dla jednostki dysponującej nowoczesnym sprzętem łączności to nieco za mało. Szczególnie uciążliwy jest brak infrastruktury warsztatowo-magazynowej, w której można byłoby przechowywać specjalistyczne wozy, naprawiać je oraz serwisować. Jednak już wkrótce to się zmieni. – Dwa budynki przy ulicy Szubińskiej, z których obecnie korzystamy, zostaną przebudowane, a obok nich powstanie zupełnie nowy obiekt garażowo-techniczny z pomieszczeniami magazynowymi – wyjaśnia major Paweł Szymański z 3 NSB.

Koszt inwestycji to ponad 43 mln zł, a obejmuje on również zmianę układu drogowego, budowę ogrodzenia i biura przepustek. Pieniądze te wyłoży polski rząd oraz NATO. Zgodnie z harmonogramem prac wykonawca ma oddać obiekt do użytku w połowie 2019 roku (za 31 miesięcy).

Modernizacja kompleksu koszarowego, z którego korzystają łącznościowcy, to nie jedyna inwestycja Sojuszu w wojskową infrastrukturę w Bydgoszczy. Kilka tygodni temu ruszyła również rozbudowa JFTC. Centrum wybuduje polowe stanowisko dowodzenia oraz niewielki magazyn, a znajdą się one na placu obecnie wykorzystywanym jako ogromny parking wewnętrzny. Powstający mobilny sztab wyposażony zostanie w końcówki najważniejszych NATO-wskich sieci łączności i dowodzenia. – Dzięki temu sztaby przyjeżdżające do nas na ćwiczenia będą mogły rozwinąć własne stanowiska dowódcze i szkolić się z użyciem systemów oraz sprzętu, których używają na co dzień – mówi ppłk Goran Pijetlovic, rzecznik prasowy JFTC. Polowe stanowisko dowodzenia, które kosztować będzie kilka milionów złotych, ma zostać oddane do użytku w przyszłym roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. JFTC

dodaj komentarz

komentarze


Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
 
Offset dla „Wisły”
Cud w Trewirze
Ślubowanie kadetów OPW
Zamiana po włosku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zimowy sprawdzian podchorążych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Spadochroniarze na Podlasiu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Skromny początek wielkiej wojny
Zielone światło dla Barbary
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rakietowy szach
Gwiazdy sportu dają lekcję
W rezerwie pasywnej będą oceny
Lista trupich główek
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pierwszy skok
Abramsy pod dobrą opieką
„Avenger” na Monte Cassino
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Eurofightery znowu w Polsce
Bruksela przed szczytem
Roszady personalne w PGZ-ecie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szef MON-u w Brukseli
Śnieg może być groźną bronią
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Będą kolejne „Daglezje-P”
Lekcje z frontu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Invictus w zimowym stylu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Rusza kwalifikacja wojskowa
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Wojna o porządek świata
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowe śmigłowce kawalerii
Podwójny Półmaraton Komandosa
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO