moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko pamięta o poległych na misjach

Ufamy, że pamięć o nich stanie się częścią naszej wojskowej tradycji – mówił ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. W Warszawie odbyły się główne uroczystości Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych. Ku czci żołnierzy, którzy nie wrócili z misji, zapalono znicze i odczytano apel pamięci. Rodziny poległych otrzymały też album poświęcony ich bliskim.


Ta data od niedawna jest zapisana w wojskowym kalendarzu. Po raz drugi jest obchodzony w armii Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Kraju. Ustanowiono go w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji. 21 grudnia 2011 roku zginęło w Afganistanie pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach. – 21 grudnia to święto mojego męża – mówi Anna Ciesielska, żona chorążego, który był dowódcą drużyny podczas X zmiany PKW w Afganistanie. – Tego dnia razem z 9-letnią Natalką i 6-letnią Julką wspominamy tatę, oglądamy zdjęcia i filmy. Potem idziemy na cmentarz – opowiada.

Oficjalne uroczystości upamiętniające poległych rozpoczęły się w Warszawie od mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji żołnierzy, ich rodzin i weteranów. O godzinie 12.00 przed pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa odbył się uroczysty apel. – W imieniu ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza składam wyrazy szacunku i uznania za to, że wasi mężowie i synowie oddali życie dla ojczyzny – mówił wiceminister Bartłomiej Grabski. Wiceszef MON zacytował słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego: „Żołnierz nie umiera, żołnierz oddaje swoje życie Ojczyźnie”. Bartłomiej Grabski przypomniał, że od 1953 roku, gdy po raz pierwszy polscy żołnierze wzięli udział w zagranicznej operacji wojskowej, 120 z nich nie wróciło do domu. Tabliczki z ich nazwiskami wiszą na Ścianie Pamięci obok pomnika poległych na misjach przy Centrum Weterana.

W uroczystości poza rodzinami poległych wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i ordynariatów polowych WP, żołnierze i weterani. – Dzień Pamięci o Poległych w Misjach jest obchodzony w jednostkach wojskowych w całym kraju. Przypomina nam o żołnierskiej ofierze, o tych, którzy z misji nie wrócili. Ufamy, że pamięć o nich nie tylko nie zaginie, lecz stanie się częścią naszej wojskowej tradycji – mówił ppłk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Po południu rodziny poległych zebrały się w Wojskowej Akademii Technicznej. – 21 grudnia jest dla nas ważnym dniem. Możemy być wtedy razem, jak jedna wielka rodzina i pielęgnować pamięć o naszych bliskich. Tę pamięć zaciera upływ czasu – podkreśla Monika Nosek, przewodnicząca Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość”.

Aby upamiętnić żołnierzy, stworzono album zawierający 66 sylwetek poległych na misjach w Iraku i Afganistanie: 65 żołnierzy i jednego cywila – ratownika medycznego z Lublina. Wspomnienia najbliższych i kolegów uzupełniły fotografie z misji oraz portrety polskich żołnierzy wykonane przez amerykańskiego artystę grafika Michaela Reagana. Na prośbę rodzin poległych wydało go Centrum Weterana oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Patronat medialny nad wydawnictwem objęła „Polska Zbrojna”.Podczas uroczystości w WAT bliskim poległych wręczono albumy. – Nasze wnuki będą mogły przeczytać, kim był ich ojciec i dowiedzą się, dlaczego mogą być z niego dumni – mówiła Maria Szczurowska, matka st. sierż. Marcina Szczurowskiego. – Dzięki tej publikacji nasi trzej wnukowie będą pamiętać, jak wspaniałym żołnierzem był ich tata – dodawała Ewa Woźniak, matka mjr. Krzysztofa Woźniaka, żołnierza GROM-u, który poległ w styczniu 2013 roku podczas akcji bojowej. Jolanta Janik, żona st. chor. Sylwestera Janika, który trzy lata temu zginął w Afganistanie, ma nadzieję, że jej synkowi, 7-letniemu Gerardowi, album będzie przypominał o ojcu. – Obejrzymy go wspólnie, a potem przeczytam Gerardowi, jaki był jego tata. Czasem prosi, abym mu o nim opowiadała – mówi Jolanta Janik.

Wydawnictwo poświęcone poległym żołnierzom trafi także do sal tradycji w jednostkach, bibliotek i szkół z klasami mundurowymi.

Na zakończenie uroczystości Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki przyznał Centrum Weterana medal „Zło Dobrem Zwyciężaj”. Centrum zostało wyróżnione za upamiętnianie poległych żołnierzy WP, wspieranie ich rodzin oraz weteranów, a także za kultywowanie tradycji oręża polskiego.

W przeddzień uroczystości w Bartoszycach odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą poległym żołnierzom 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
 
Abramsy pod dobrą opieką
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowoczesna łączność dla armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Którą drogą do armii?
Skromny początek wielkiej wojny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Avenger” na Monte Cassino
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zachód przeciwko „korsarzom”
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wojenny bohater na szubienicy
Szef MON-u w Brukseli
Cud w Trewirze
Eurofightery znowu w Polsce
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Bruksela przed szczytem
Dobrowolsi – czas start!
Lista trupich główek
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Invictus w zimowym stylu
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowy szef CWCR
Pierwszy skok
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wojna o porządek świata
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Liban uznany za strefę działań wojennych
Roszady personalne w PGZ-ecie
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Tajna misja polskiej agentki
Offset dla „Wisły”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Lekcje z frontu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zielone światło dla Barbary
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Śnieg może być groźną bronią
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Rakietowy szach
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO