moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich

W Ostrowi Mazowieckiej zostanie otwarte Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. Będzie się mieścić w domu należącym do rodziny Ostrowskich, z której wywodziła się Maria, żona płk. Witolda Pileckiego. Muzeum upamiętniające postać bohaterskiego oficera będą prowadzić wspólnie ministerstwo kultury i władze miasta. Otwarcie zaplanowano na koniec 2018 roku.

– Naszą główną rolą będzie przedstawienie postaci i dokonań płk. Witolda Pileckiego, opieka nad dziedzictwem związanym z jego działalnością oraz pokazanie historii rodziny – mówi Dorota Socik, dyrektor powstającego w Ostrowi Mazowieckiej Muzeum – Dom Rodziny Pileckich. Placówkę będą wspólnie prowadzić Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władze Ostrowi Mazowieckiej. Umowę w tej sprawie podpisali pod koniec grudnia minister kultury prof. Piotr Gliński i burmistrz miasta Jerzy Bauer.

W domu

Muzeum będzie się mieściło w domu rodzinnym Marii Ostrowskiej, żony płk. Pileckiego, który w ubiegłym roku kupiły władze miasta. – Maria była rodowitą ostrowianką i w tutejszym kościele Wniebowzięcia NMP wzięła w 1931 roku ślub z Witoldem Pileckim – podkreślał podczas podpisywania umowy burmistrz, pomysłodawca muzeum.

Dyrektor Socik opowiada, że przed wojną oficer wraz z rodziną mieszkał w majątku w Sukurczach pod Lidą na terenie dzisiejszej Białorusi, tamten dom się jednak nie zachował. – Dlatego miejsce pamięci o Pileckich chcemy stworzyć w Ostrowi, gdzie Maria z dziećmi mieszkała podczas okupacji oraz jakiś czas po wojnie, aż do lat 50. – wyjaśnia dyrektor. Według wspomnień syna płk. Pileckiego, Andrzeja, oficer kilka razy bywał w tym domu.

Zgodnie z podpisaną umową ministerstwo kultury w latach 2017–2018 przeznaczy na remont domu oraz zorganizowanie wystawy 3,3 mln zł. Będzie też przekazywać na prowadzenie muzeum 1 mln zł rocznie przez najbliższe cztery lata. Władze miasta planują wydać na ten cel co roku 200 tys. zł.

Pamiątki po Pileckich

– Ponieważ już znamy budżet, możemy rozpocząć prace nad organizowaniem muzeum, opracowaniem programu inwestycyjnego i rozpisaniem konkursu na projekt placówki – zapowiada dyrektor Socik. Jak dodaje, w zabytkowym domu z 1900 roku będzie stała wystawa poświęcona Pileckiemu i jego rodzinie, będą prezentowane pamiątki, m.in. zachowane meble. Na działce obok domu zostanie dobudowany drugi budynek, przeznaczony na wystawy czasowe, biura i salę konferencyjną. – Chcemy, aby powstało małe, ale nowoczesne i multimedialne muzeum – podkreśla dyrektor.

Placówka ma się zajmować upamiętnianiem historii Pileckich, ale też dokumentować i upowszechniać dzieje ziemi ostrowskiej, szczególnie z okresu II wojny i zaraz po niej. Ostrów Mazowiecka była miastem granicznym od września 1939 roku do czerwca 1941, kiedy to Niemcy rozpoczęły wojnę ze Związkiem Sowieckim. Podczas okupacji niemieckiej oraz po wkroczeniu Armii Czerwonej i NKWD okoliczni mieszkańcy organizowali ruch oporu. Działali w konspiracji i podziemiu antykomunistycznym. Nieśli również pomoc Żydom prześladowanym przez nazistów. – Muzeum będzie doskonałą promocją miasta, przyczyni się do rozwoju lokalnego życia kulturalnego i pogłębiania wiedzy na temat historii naszego regionu – dodaje Socik. Otwarcie placówki jest planowane na koniec 2018 roku.

Losy pułkownika

Płk Witold Pilecki brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii 1939 roku. Podczas okupacji, jako żołnierz Armii Krajowej, został dobrowolnym więźniem Auschwitz. Organizował w obozie ruch oporu i wysyłał dowództwu AK pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach. Po ponad dwóch latach pobytu w obozie udało mu się z niego uciec. Walczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie został przez komunistyczne władze oskarżony o działalność wywiadowczą i skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku. Miejsce pochówku pułkownika do dzisiaj nie jest znane. Prawdopodobnie spoczywa na Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: zdjęcie z Muzeum – Dom Rodziny Pileckich

dodaj komentarz

komentarze


Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto wojskowego sportu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Psiakrew, harmata!
Przygotowania czas zacząć
Hiszpański palimpsest
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kurs z dzwonem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
V Korpus z nowym dowódcą
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jak wyszkolić pilota F-16?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ogień w podziemiu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Weterani i bokser „Master”
Mundury w linii... produkcyjnej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Cena wolności
Animus Fortis, czyli mężny duch

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO