moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rusza kwalifikacja wojskowa

Od dziś przez trzy miesiące wojsko będzie zbierać informacje o stanie zdrowia młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby. Przed komisjami lekarskimi obowiązkowo musi się stawić około 240 tysięcy osób. Przedstawiciel WKU przyzna im kategorię zdolności do służby, a ci, którzy są zainteresowani wstąpieniem do armii, otrzymają szczegółowe informacje.

Rozporządzenie dotyczące kwalifikacji jest przygotowywane co roku, od 8 lat, przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz resort obrony narodowej. Zgodnie z dokumentem tegoroczna kalifikacja zaczyna się 30 stycznia i potrwa do 28 kwietnia. – To nic innego jak sprawdzenie zdolności do służby młodych ludzi. Armii z poboru nie ma już od 2009 roku, ale my musimy wiedzieć, kto fizycznie i psychicznie jest przygotowany do tego, by w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa włożyć mundur i pełnić służbę czynną – mówi ppłk Sławomir Ratyński z Zespołu Prasowego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Kwalifikacja będzie się odbywać w każdym województwie. Poza administracją samorządową będzie w nią zaangażowane także wojsko, m.in. 16 wojewódzkich sztabów wojskowych i 86 wojskowych komend uzupełnień. – Na terenie administrowanym przez naszą komendę, obejmującym powiat legionowski oraz pięć dzielnic Warszawy: Bemowo, Bielany, Śródmieście, Wolę i Żoliborz, będą pracowały trzy powiatowe komisje. W tym roku obowiązkowo powinno się przed nimi stawić 1,5 tysiąca osób. Pracę rozpoczniemy 21 lutego, a każdego dnia będziemy przyjmować około 35 osób – mówi mjr Sławomir Dembicki, szef Wydziału Rekrutacji w WKU Warszawa-Śródmieście.

Rocznik ’98

Co roku inne grupy podlegają kwalifikacji. Tym razem będą to przede wszystkim mężczyźni urodzeni w 1998 roku, czyli ci, którzy w ubiegłym roku osiągnęli pełnoletniość. Przed komisjami będą też musieli stanąć mężczyźni urodzeni w latach 1993–1997, dla których nie określono jeszcze kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. A także osoby z roczników 1996 i 1997, które w latach poprzednich zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (kategoria zdolności B).

Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej dotyczy również niektórych kobiet. Konkretne grupy wskazano w odrębnym rozporządzeniu Rady Ministrów. – To kobiety urodzone w latach 1993–1998, które mają kwalifikacje przydatne w służbie, oraz te, które ukończyły lub kończą w tym roku naukę w określonej specjalności – mówi ppłk Ratyński. Chodzi np. o kierunki: lekarski, lekarsko-dentystyczny, analityki medycznej, farmacji, pielęgniarstwa, psychologii, ratownictwa medycznego i weterynarii.

Na kwalifikację mogą się zgłosić także ochotnicy, którzy swoją przyszłość chcą związać z wojskiem. – Co roku mamy takie osoby. Zgłaszają się, bo ukończyły szkołę i planują podjąć ochotniczą służbę wojskową. Na przykład przygotowawczą, gdzie wymogiem jest ukończenie co najmniej gimnazjum. Takie osoby kierujemy przed komisje lekarskie – mówi mjr Dembicki.

Wywiad lekarski

Bez względu na to, czy przed komisją staje ochotnik, czy osoba zobowiązana do kwalifikacji, wszystkich czekają takie same procedury. Na początek każdy zostanie wpisany do ewidencji wojskowej. Potem odbędą się wywiad medyczny i badanie lekarskie. Zajmą się tym cywilni medycy z około 400 powiatowych komisji lekarskich. Lekarz zmierzy ciśnienie, sprawdzi wzrok i słuch, a także to, czy dana osoba nie ma np. wad postawy. Jeżeli zaistnieje taka konieczność, przewodniczący komisji lekarskiej będzie mógł skierować daną osobę na dodatkowe, obowiązkowe badania specjalistyczne (w tym psychologiczne).

Na koniec wezwanego czeka rozmowa z przedstawicielem wojskowej komendy uzupełnień. To on przyzna kategorię wojskową i zakwalifikuje do jednej z form powszechnego obowiązku obrony, np. czynnej służby w ramach szkolenia przygotowawczego. Każda wezwana osoba otrzyma książeczkę wojskową, a po 14 dniach zostanie przeniesiona do rezerwy. Chyba że dostanie kategorię B, która oznacza czasową niezdolność do służby. W takim przypadku będzie musiała za jakiś czas stawić się jeszcze raz przed komisją, a do rezerwy zostanie przeniesiona po ustaleniu ostatecznej kategorii zdolności do służby. Kategoria A to brak przeciwwskazań, z kolei D jest równoznaczna z orzeczeniem o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju.

Oferty służby

Wojsko uspokaja, że kwalifikacja to tylko formalność. – Nikogo nie powołujemy do wojska, bo przecież dzisiaj każdy rodzaj służby ma charakter ochotniczy. Dla wielu osób stawienie się przed komisją może być doskonałą okazją do zdobycia informacji o tym, jakie mają możliwości służby wojskowej – mówi ppłk Ratyński. Mjr Dembicki dodaje, że każda osoba, która staje do kwalifikacji, dostanie ogólną informację o ochotniczych formach służby wojskowej. – Zainteresowani natomiast otrzymują bardziej szczegółowe dane, dotyczące na przykład możliwości wstąpienia do korpusu szeregowych zawodowych czy szkoły oficerskiej – mówi major.

W tym roku po raz pierwszy przedstawiciele armii będą informować o zasadach służby w wojskach obrony terytorialnej.

W ubiegłym roku obowiązek kwalifikacji dotyczył ok. 250 tysięcy młodych ludzi. W 2015 roku – ok. 270 tys.

PG/PAP

autor zdjęć: S.Karpiński

dodaj komentarz

komentarze

~viktor84
1555523100
TO JEST DYSKRYMINACJA!!!! KAŻDY OBYWATEL BEZ WZGLĘDU NA SWOJA PLEĆ MOŻE STANĄĆ DO KWALIFIKACJI...ALE NIE KAŻDY KTO MOŻE MUSI TO ROBIĆ..!!!! JAK SIĘ WOJSKO NIE CHCE ODCZEPIĆ...TO KONSEKWENCJE POWINNO "JAK PIES" WICIĄGAC OD KAŻDEJ OSOBY KTÓRA "MOŻE"... I ALBO KTOŚ SIĘ NADAJE I MA JAKIEŚ OBOWIĄZKI... ALBO SIE NIE NADAJE I NIGDZIE NIE POWINNI TAKIEJ OSOBY PRZYJMOWAĆ...
B8-A3-53-23
~Dawid
1485839640
Czy osoby zainteresowane służbą wojskową które kończą szkołę gimnazjalną w 2017 roku też mogą się wstawić przed komisję?
52-FA-72-AC
~San Sasanek
1485768780
Powinno się podnieść wiek do 25 lat. Będzie mniej problemów. od 100 lat żyjemy dłużej.
96-69-5D-19

Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
 
Zielone światło dla Barbary
Ślubowanie kadetów OPW
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Roszady personalne w PGZ-ecie
Gwiazdy sportu dają lekcję
Wojna o porządek świata
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Offset dla „Wisły”
Spadochroniarze na Podlasiu
Abramsy pod dobrą opieką
Podwójny Półmaraton Komandosa
W rezerwie pasywnej będą oceny
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Rusza kwalifikacja wojskowa
Lekcje z frontu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwszy skok
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowe śmigłowce kawalerii
Eurofightery znowu w Polsce
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Skromny początek wielkiej wojny
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Śnieg może być groźną bronią
Lista trupich główek
Bruksela przed szczytem
Rakietowy szach
Zamiana po włosku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zimowy sprawdzian podchorążych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Cud w Trewirze
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Dobrowolsi – czas start!
„Avenger” na Monte Cassino
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Invictus w zimowym stylu
Liban uznany za strefę działań wojennych
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szef MON-u w Brukseli
Będą kolejne „Daglezje-P”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO