moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Najpierw musztra. Proobronni walczą o paszporty

Stu członków organizacji proobronnych oraz uczniów klas mundurowych rozpoczęło cykl szkoleń przygotowanych przez MON. Podczas pierwszych zajęć ćwiczyli musztrę. – Jesteście łącznikiem, który przywraca wojsko narodowi – mówił do uczestników minister obrony Antoni Macierewicz. Ci, którzy ukończą szkolenia dostaną paszport umożliwiający współpracę z wojskiem.


– Rozpoczynamy nowy rok szkolenia tak, abyście byli gotowi do podjęcia służby w oddziałach obrony terytorialnej kraju, ale przede wszystkim, abyście byli zdolni do współdziałania z wojskiem – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas inauguracji zajęć w ramach programu „Paszport”. Minister podkreślał, że ci, którzy stawili się na szkoleniu, są bardzo dobrze przygotowani do tego typu działań, bo od lat ćwiczą działania proobronne. – To dzięki nim do programu PiS został dopisany program obrony terytorialnej. Oni w przyszłości będą stanowili fundament WOT – mówił Macierewicz. – Armia zawodowa nie wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju, który znajduje się w takiej sytuacji geopolitycznej jak Polska – podkreślał szef MON.

Inauguracja roku szkoleniowego organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych odbyła się w Warszawie w Batalionie Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Na zajęcia stawiło się około 100 osób. Jak podkreślał Waldemar Zubek, dyrektor Biura do spraw Proobronnych MON, które zorganizowało szkolenie, na ćwiczenia stawili się sami ochotnicy. Utworzone podczas szkolenia komponenty składały się z przedstawicieli różnych organizacji. Wszystko po to, aby ich członkowie nauczyli się współdziałania. Wśród nich byli przedstawiciele między innymi Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Legii Akademickiej, Gwardii Narodowej oraz Stowarzyszenia FIA. – Podczas tego szkolenia reprezentuje nas 12 osób – mówił Mariusz Sybilski, wiceprezes FIA. – To oni później przekażą zdobytą wiedzę pozostałym członkom naszej organizacji – podkreślał.

Zanim uczestnicy szkolenia przystąpili do ćwiczeń otrzymali „Vademecum Strzelca” przygotowane przez Biuro do spraw Proobronnych. – To będzie podstawowy podręcznik dla klas mundurowych i członków organizacji proobronnych – wyjaśnił Waldemar Zubek. – Będą się szkolili z łączności, medycyny pola walki oraz logistyki – mówił. Vademecum zawiera także informacje na temat Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, podstawowe definicje wojskowe, opisy sprzętu, a także zagadnienia z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego, nawigacji, terenoznawstwa, oraz psychologii.

Podczas pierwszych z 12 zajęć proobronni uczyli się musztry i regulaminów. Kolejne zajęcia będą poświęcone łączności i odbędą się Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, następne – o tematyce chemicznej – w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Potem uczestnicy rozpoczną bardziej zaawansowane ćwiczenia. Program obejmuje zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy, taktyką, terenoznawstwem, rozpoznaniem, ochroną obiektów i strzelaniem. Ostatnim etapem szkolenia będzie egzamin. Wszystkie osoby, które go zdadzą, otrzymają paszport, czyli zaświadczenie potwierdzające, że zdobyte umiejętności umożliwiają im współpracę z Wojskiem Polskim.

Do przygotowanego przez MON „Programu ewaluacji komponentów organizacji proobronnych” mogła zgłosić się każda organizacja pozarządowa o charakterze proobronnym, która jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. 

Magdalena Miernicka , Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Air Show ’25 – do zobaczenia
 
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lekcje z frontu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Dobrowolsi – czas start!
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zamiana po włosku
„Avenger” na Monte Cassino
Podwójny Półmaraton Komandosa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Skromny początek wielkiej wojny
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Bruksela przed szczytem
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Cud w Trewirze
Śnieg może być groźną bronią
Eurofightery znowu w Polsce
Offset dla „Wisły”
Zielone światło dla Barbary
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Szef MON-u w Brukseli
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Którą drogą do armii?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Pierwszy skok
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Abramsy pod dobrą opieką
Wojna o porządek świata
Lista trupich główek
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Nowy szef CWCR
Roszady personalne w PGZ-ecie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Invictus w zimowym stylu
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rakietowy szach
Nowoczesna łączność dla armii
Liban uznany za strefę działań wojennych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO