moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przysięga podchorążych

We Wrocławiu uroczystą przysięgę wojskową złożyli ochotnicy, którzy szkolą się w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych i Wojskowej Akademii Technicznej w ramach służby przygotowawczej do korpusu oficerskiego Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Wraz z nimi przysięgę złożyli słuchacze studium oficerskiego.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, gen. broni dr Marek Tomaszycki, dowódcy jednostek i instytucji wojskowych, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, oświaty i młodzieży. Tradycyjnie nie zabrakło byłych żołnierzy zawodowych i reprezentantów środowiska kombatanckiego.

- Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic (…) - słowa przysięgi wojskowej bliskie sercu każdego żołnierza, 10 lutego br. wypowiedziało 90 podchorążych. Wyróżnieni złożeniem przysięgi na sztandar zostali: szer. pchor. Paulina Nowak, szer. pchor. Paweł Wróblewski, szer. pchor. Tomasz Molski i szer. pchor. Grzegorz Twardowski.

Za wzorową postawę żołnierską, bardzo duże zaangażowanie w realizację zadań służbowych i szkoleniowych oraz osiągnięcie najwyższych wyników w trakcie szkolenia podstawowego listami gratulacyjnymi wyróżnieni zostali: szer. pchor. Katarzyna Żubka, szer. pchor. Tomasz Mielczarski, szer. pchor. Anna Niedbała i szer. pchor. Alan Wymysłowski. Duszpasterskiego błogosławieństwa udzielili: ks. prałat płk Janusz Radzik i ks. płk Aleksander Konachowicz.

- W słowach roty przysięgi znajdujemy wartości uniwersalne, które muszą być dla nas żołnierzy najważniejszym drogowskazem. Pamiętamy o tym, że w tych kilku zdaniach zawarte są treści zasadnicze odnoszące się do Boga i honoru, ale także deklaracja oddania życia za Ojczyznę. Taka deklaracja zmusza do poświęceń, ale też wyróżnia i zasługuje na powszechny szacunek – powiedział w swoim przemówieniu gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka. Rektor-komendant podkreślił, że przysięga jest formą deklaracji, która mówi o gotowość obrony wartości narodowych, wiary i własnego społeczeństwa i stawia tę deklarację ponad wszelkiego rodzaju przywileje i dobra materialne, a to nie jest powszechna postawa w obecnym zmaterializowanym świecie.

Licznie przybyłe tego dnia do wrocławskiej uczelni rodziny nowo zaprzysiężonych żołnierzy mogły podziwiać swoich najbliższych podczas defilady pododdziałów kończącej uroczystość.

Służba przygotowawcza przeznaczona jest dla osób, które nie posiadają przeszkolenia wojskowego, a są zainteresowane służbą w armii. Szkolenie zostało uruchomione z myślą o chętnych zamierzających odbyć szkolenie wojskowe, a następnie podpisać kontrakt do pełnienia służby wojskowej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
Blisko sześciomiesięczna służba podzielona jest na dwa okresy: podstawowy oraz specjalistyczny. Okres podstawowy, trwający trzy miesiące, powinien umożliwić podchorążym adaptację do służby wojskowej oraz opanowanie podstawowej wiedzy, umiejętności i nawyków z zakresu przygotowania ogólnowojskowego. W tym czasie żołnierze składają przysięgę. Po zakończeniu tego etapu kandydaci do Narodowych Sił Rezerwowych odbędą trzymiesięczne szkolenie specjalistyczne.
Szkolenie zakończy się egzaminami. Po ich zdaniu każdy żołnierz otrzyma stopień kaprala. Jeśli ochotnik po zakończeniu służby przygotowawczej przejdzie jeszcze ćwiczenia wojskowe, będzie mógł zostać mianowany na pierwszy stopień oficerski, czyli podporucznika.

Tekst: mjr Piotr Szczepański

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. sztab. Marek Kańtoch

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety dla Jastrzębi
 
NATO na północnym szlaku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
Głos z katyńskich mogił
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Prawda o zbrodni katyńskiej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szarża „Dragona”
Barwy walki
Kolejne FlyEle dla wojska
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zbrodnia made in ZSRS
SOR w Legionowie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Optyka dla żołnierzy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Odstraszanie i obrona
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, epilog
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Szpej na miarę potrzeb
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sandhurst: końcowe odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO