moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrioty z polskimi podzespołami

Bydgoska firma Teldat otrzymała od amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Raytheon kolejny kontrakt na dostawę wojskowych routerów. Urządzenia umożliwiające budowę sieciocentrycznej łączności będą wykorzystane podczas modernizacji amerykańskich systemów obrony powietrznej Patriot, którymi dysponuje 13 państw.

Amerykański koncern Raytheon to jedna z największych firm zbrojeniowych na świecie. Oferuje szeroką gamę produktów, od specjalistycznego oprogramowania do walki z cyberatakami po lotnicze bomby i radary, jednak najbardziej znany jest z produkcji różnego typu rakiet. Flagowym produktem Raytheona jest system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, który trafił do uzbrojenia aż 13 armii na świecie.

Polski rząd chce kupić Patrioty w ramach programu „Wisła”, który zakłada wyposażenie naszych sił powietrznych w zestawy rakietowe średniego zasięgu. W ubiegłym roku nasz kraj wysłał do rządu Stanów Zjednoczonych tzw. Letter of Request, czyli zapytanie ofertowe. Polskie władze uzależniają jednak zdobycie wartego kilkadziesiąt miliardów złotych kontraktu od zaangażowania producenta we współpracę z polskim przemysłem. Zainteresowany lukratywnym zleceniem Raytheon nawiązał już kontakty biznesowe z kilkudziesięcioma polskimi firmami. Wśród tych, z którymi współpracuje najbliżej, jest bydgoska spółka Teldat. Od dwudziestu lat dostarcza ona polskiej armii zaawansowane rozwiązania teleinformatyczne związane z systemem Jaśmin, umożliwiły one m.in. budowę interoperacyjnych sieci łączności i dowodzenia w Afganistanie i Iraku.

W 2014 roku Raytheon zlecił Teldatowi opracowanie nowoczesnych wojskowych routerów działających w technologii IPv6, które mają być częścią sieciocentrycznego systemu łączności zmodernizowanych zestawów Patriot. Jak wyjaśnia prezes Teldatu Henryk Kruszyński, polska firma, aby zdobyć to zlecenie musiała przejść trwający cztery lata audyt. Ale – jak podkreśla – było warto. – Nasi inżynierowie stanęli na wysokości zadania i stworzyli światowej klasy produkt, którego jakość odpowiada najwyższym standardom wymaganym od tego typu wyrobów o najwyższym stopniu zaawansowania technologicznego – mówi Kruszyński. Jednocześnie dodaje: – Współpraca z firmą Raytheon pozwoliła nam dołączyć do światowej sieci dostawców tego koncernu i otworzyła drogę do rynków eksportowych 13 użytkowników systemu Patriot.

Kilka dni temu Teldat i Raytheon poinformowały, że bydgoska spółka otrzymała kolejny (już trzeci po umowie z 2015 i 2016 roku) kontrakt na dostawę routerów do modernizowanych Patriotów. Obie strony nie ujawniają jednak ani jego wartości, ani liczby urządzeń, które ma zbudować polska firma.

Przetarg w sprawie zestawów rakietowych średniego zasięgu MON ogłosiło cztery lata temu. W 2015 roku kierownictwo resortu poinformowało, że najlepszą propozycję złożyła właśnie firma Raytheon i to od niej, w ramach umowy międzyrządowej, kupimy broń do zwalczania wrogich samolotów i rakiet balistycznych. Niedawno MON jednak zdecydowało, że mimo negocjacji z Raytheonem, zaprosi do rozmów również koncern MEADS, który oferuje inne rozwiązanie.

Zestawy średniego zasięgu Wisła to pierwszy z trzech podsystemów tzw. Tarczy Polski, które zamierza kupić MON. Wisła będzie się składała się z sześciu baterii zestawów rakietowych obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, które mają zwalczać cele w odległości do 100 kilometrów, m.in. pociski balistyczne.

Amerykańskie zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot weszły do służby w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Są używane w armiach m.in. USA, Niemiec, Holandii, Grecji i Hiszpanii.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Raytheon

dodaj komentarz

komentarze

~znawca
1487403120
kolejny dobry materiał - gratulacje !!!
9F-13-51-24

Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
 
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Leopardy jadą na poligon
Pamiętamy o Niezłomnych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Ferie w mundurze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jakie podwyżki dla żołnierzy
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Palmiry – miejsce kaźni
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Podoficer pies
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Rusza morski „Dragon”
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Przerwany lot „Orlika”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Polska przystań brytyjskich jeńców
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Tajna misja polskiej agentki
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowy szef CWCR
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Będzie za co kupić koreańską broń
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W Jachrance o skokach spadochronowych
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Nowoczesna łączność dla armii
Lotnictwo i kobiety
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zamiana po włosku
Wielki test w West Point coraz bliżej
Priorytety dla armii
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Kleszcze dla wojska
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Eurofightery znowu w Polsce
Którą drogą do armii?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Sztandar dla Dowództwa WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO