moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WBH wspiera Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Mapy, akta osobowe żołnierzy drugiej konspiracji, a także wojskowe materiały operacyjne znajdujące się w zbiorach Wojskowego Biura Historycznego będą eksponowane w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Porozumienie o współpracy obu instytucji podpisano w czwartek w Warszawie.


– Podpisujemy porozumienie z jedną z najważniejszych instytucji kultury i nauki w Wojsku Polskim – z Wojskowym Biurem Historycznym – mówił Jacek Pawłowicz, dyrektor muzeum, które powstaje w budynkach więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Na mocy umowy WBH przekaże do muzeum m.in. akta osobowe żołnierzy wyklętych. Jak powiedział dyrektor Pawłowicz znajdą się wśród nich „prawdziwe perełki”, takie jak teczki gen. Augusta Fieldorfa „Nila”, płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz płk. Witolda Pileckiego.

WBH przekaże także zbiór map i dokumentów operacyjnych NKWD, komunistycznej bezpieki oraz Ludowego Wojska Polskiego. Dzięki nim zwiedzający muzeum będą mogli poznać szczegóły akcji zbrojnych wymierzonych w oddziały powojennej konspiracji i metody walki stosowane przez służby bezpieczeństwa reżimu.

– To pierwsze porozumienie, jakie WBH podpisuje z instytucją o charakterze edukacyjnym i muzealnym – powiedział dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego. Dodał, że jest to niezwykle ważne, gdyż kierowana przez niego instytucja nie ma możliwości pokazywania zbiorów na własną rękę. – Będziemy robili wszystko, aby naszymi zbiorami podzielić się ze społeczeństwem. Naszą powinnością jest upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego podziemia, udokumentowanie ich żołnierskiej drogi, a także pokazanie roli aparatu represji podczas likwidacji najlepszych polskich synów – zaznaczył.

Cenckiewicz zaznaczył, że nie wszystkie dokumenty będą mogły być przekazane do muzeum w oryginale. – Prawo nie pozwala nam na przekazanie akt zawierających dane osobowe żołnierzy drugiej konspiracji, którzy w czasie międzywojennym służyli w Wojsku Polskim lub byli wcielani do Ludowego Wojska Polskiego – wyjaśnił. Dodał, że podobne restrykcje dotyczą wojskowych dokumentów, zawierających między innymi rozkazy o konieczności pacyfikacji wyklętych. – Zrobimy jednak wszystko, aby zostały przygotowane wierne kopie tych akt, które będą mogły być eksponowane w muzeum – zapewnił.

– Na naszych oczach rośnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – mówił podczas dzisiejszej konferencji Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. – To kolejny etap na drodze do zbudowania instytucji, która będzie miała ponadczasowy charakter – dodał.

Decyzja o utworzeniu muzeum w areszcie śledczym przy ulicy Rakowieckiej zapadła rok temu. Od tego czasu kierownictwo placówki rozpoczęto akcję gromadzenia eksponatów oraz prowadzi działalność edukacyjną. Rozstrzygnięty został także konkurs na koncepcję architektoniczną muzeum. – Wygrał projekt łączący dwa pokolenia – żołnierzy wyklętych i ludzi Solidarności, którzy przynieśli Polsce wolność – zaznaczył dyrektor placówki.

Symbolicznie otwarcie muzeum odbędzie się podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. Wówczas, ostatni osadzony zostanie przeniesiony do innego więzienia, a cały kompleks zostanie przekazany do dyspozycji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W uroczystości będą uczestniczyli byli więźniowie aresztu przy Rakowieckiej, a także ich dzieci, które przyszły na świat właśnie w tym miejscu.

Placówka będzie dostępna dla zwiedzających w 2019 roku.

MM

autor zdjęć: WBH, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Orzeł dla bohaterów
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pływacy i maratończycy na medal
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
W obronie wschodniej flanki NATO
„Grand Quadriga ‘24”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
By Polska była bezpieczna
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Nowe zadania szefa SKW
Wszystkie misje AWACS-a
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Na straży nieba
Cień atomowej zagłady
Śladami ojca
Wioślarze i triatlonistka na podium
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Pierwsza Drużyna” na start
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO