Podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski udał się z wizytą do USA, gdzie uczestniczył w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wiceminister Grabski spotkał się także z Polonią, odznaczył zasłużonych działaczy Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) oraz złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Nowym Jorku.
Minister obrony Narodowej Antoni Macierewicz w uznaniu zasług oraz za działalność społeczną na rzecz środowiska weteranów Wojska Polskiego w USA odznaczył żołnierzy II Korpusu Polskiego, bohaterów bitwy spod Monte Cassino – Wincentego Knapczyka i Antoniego Chrościelewskiego – Złotymi Medalami Wojska Polskiego. Medale wręczył podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski.
Wyróżnieni wstąpili w czasie II wojny światowej do polskich Sił Zbrojnych formowanych przez gen. Władysława Andersa, z którymi przeszli cały szlak bojowy. W latach 50. ubiegłego wieku przybyli do Stanów Zjednoczonych, gdzie do dziś działają społecznie na rzecz środowisk polonijnych, a szczególnie na rzecz weteranów Wojska Polskiego. Obaj pełnią kluczowe funkcje w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w USA. Wincenty Knapczyk jest Naczelnym Komendantem, a Antoni Chrościelewski Komendantem II Okręgu w rejonie Nowego Jorku.
Podsekretarz Stanu w MON Bartłomiej Grabski wziął także udział w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Doylestown w Pensylwanii, gdzie znajduje się maryjne sanktuarium, nazywane Amerykańską Częstochową. Podczas swojego wystąpienia wiceminister Grabski podkreślił znaczenie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” i odniósł się do roli, jaką spełnili w historii naszej Ojczyzny. – Wyklęci, Niezłomni, nie zawaham się stwierdzić, że Niezwyciężeni i Niepokonani… gdyż mimo tak wielu starań komunistycznej propagandy i aparatu bezpieczeństwa pamięć o nich przetrwała w domach, umysłach i sercach ich bliskich. Była przekazywana dalej, aby kolejne pokolenia pamiętały o bohaterach – powiedział podsekretarz stanu w MON.
Podkreślił także, że żołnierze niezłomni nie złożyli broni i przeciwstawili się totalitarnej ideologii, która próbowała zdeptać chlubne 1000-letnie tradycje oręża polskiego. Wiceminister wspomniał również bohaterów walki z propagandą sowiecką – rotmistrza Witolda Pileckiego ps. „Roman Jezierski”, majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” czy sanitariuszkę Danuta Siedzikównę ps. „Inka”.
Na zakończenie Bartłomiej Grabski podziękował w imieniu ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza organizatorom obchodów oraz wszystkim zgromadzonym. – Dzięki Wam, tutaj w Stanach Zjednoczonych historia Żołnierzy Wyklętych jest słyszana i z należnym im honorem kultywowana, a tym samym tak silny jest duch patriotyzmu. Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych jest nieodłącznym składnikiem naszej tożsamości narodowej. Walczyli i ginęli za wolność, niepodległość i suwerenność Naszej Ojczyzny – podkreślił wiceminister.
Źródło: MON
autor zdjęć: Źródło: MON
komentarze