32 podoficerów bierze udział w półrocznym studium dla przyszłych podporuczników wojsk obrony terytorialnej. Za nimi m.in. zajęcia z taktyki, podstaw dowodzenia i SERE. Zdali też egzamin na dowódców plutonów oraz ten najważniejszy – na oficera. Po praktykach dowódczych, za niespełna miesiąc, zostaną mianowani na pierwszy stopień oficerski.
Półroczne studium w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych przeznaczone jest głównie dla podoficerów z wyższym wykształceniem. – W naszej uczelni zorganizowano pierwsze tego typu szkolenie dla kandydatów do wojsk obrony terytorialnej. Zainteresowanie było bardzo duże, o jedno miejsce ubiegało się siedmiu kandydatów – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy WSOWL.
Po egzaminach, m.in. z WF, języka angielskiego i wiedzy obywatelskiej, kurs we Wrocławiu rozpoczęło 32 najlepszych żołnierzy z korpusu podoficerskiego. Wśród nich st. chor. sztab. Paweł Wołosz, szef Węzła Łączności w Siedlcach. W wojsku służy od 1992 roku. Ukończył studia pedagogiczne ze specjalnością przysposobienie obronne i obrona cywilna. Cztery lata temu rozpoczął studia doktoranckie na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Siedlcach. Będzie doktorem nauk historycznych. – Długo zastanawiałem się, czy wziąć udział w studium oficerskim. Do tej pory kształciłem się zawodowo w szkolnictwie cywilnym. Uważam jednak, że utworzenie wojsk obrony terytorialnej to bardzo dobry krok. Uznałem więc, że to właściwy moment, by postawić na edukację wojskową – mówi st. chor. sztab. Wołosz.
Poza taktyką, geopolityka i geostrategia
Szkolenie ruszyło w październiku. – Wszyscy żołnierze uczą się w grupie pancerno-zmechanizowanej i o specjalności ogólnej. Nie przechodzili oni jednak szkolenia podstawowego, są przecież zawodowcami. Wśród nich mamy sierżantów i chorążych z wieloletnim doświadczeniem – mówi kpt. Rafał Szymczyk, dowódca kompanii z WSOWL. Program studium jest zbliżony do tego, jaki obowiązuje wojskowych kandydatów na oficerów z innych rodzajów sił zbrojnych. Żołnierze doskonalili swoje umiejętności, na przykład z: taktyki ogólnej, SERE (czyli zasad przetrwania), rozpoznania, topografii i strzelania. Uczyli się także regulaminów. Poza tym zdobywali wiedzę na temat podstaw dowodzenia, niezbędną przyszłym dowódcom plutonów.
Podczas szkolenia duży nacisk położono na zagadnienia związane z obroną terytorialną. Podoficerowie opanowywali m.in. wiedzę z geopolityki i geostrategii, na temat systemu obronny państwa i bezpieczeństwa wewnętrznego oraz dotyczącą wybranych aspektów historii Polski. Standardowy program studium dla przyszłych podporuczników został też wzbogacony o problematykę odnosząca się do wychowania patriotycznego, organizacji proobronnych oraz funkcjonowania piątego rodzaju wojsk. –Zadania wojska nie były dla mnie niczym nowym, bo w armii służę od 25 lat. Jednak pewną nowością, podobnie jak dla wielu kolegów, były dla zajęcia dotyczące organizacji oraz sposobów prowadzenia działań i zasad użycia wojsk OT. W większym stopniu zdałem sobie sprawę, jak poważna misja i, co za tym idzie, odpowiedzialność stoją przed nami – dodaje podoficer.
Zostać podporucznikiem
Praktyczne szkolenie specjalistyczne kandydaci na oficerów przechodzili w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. W lutym stanęli tam do egzaminu na dowódcę plutonu. Sprawdzano, na przykład, czy żołnierze potrafią planować działania taktyczne, dowodzić plutonem i kierować ogniem pododdziału w walce. Podoficerowie musieli nie tylko znać dobrze uzbrojenie, w jakie jest wyposażony pluton, lecz także wykazać się wiedzą z metodyki szkolenia.
Po powrocie do Wrocławia czekał ich kolejny, tym razem najważniejszy egzamin – na oficera. Tu liczyła się wiedza teoretyczna i praktyczna z czterech działów: taktyki ogólnej i rodzaju wojsk, teorii i praktyki strzelań, regulaminów oraz zagadnień humanistycznych dotyczących m.in. działalności wychowawczej w wojsku i przywództwa w dowodzeniu. – To obowiązkowy egzamin, który pokazuje, czy żołnierz jest przygotowany do wykonywania zadań jako dowódca – wyjaśnia kpt. Szymczyk.
Po egzaminach kandydaci na oficerów OT wyjechali do Rzeszowa. To właśnie tam, w nowo utworzonej 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, przechodzą ostatni etap szkolenia, czyli praktyki dowódcze. – Na kursie instruktorsko-metodycznym ćwiczymy swoje umiejętności dydaktyczno-organizatorskie oraz merytoryczne. Niebawem przejmiemy rolę naszych instruktorów, mierząc się z przygotowaniem, organizacją i praktycznym prowadzeniem zajęć podczas kursu – mówi st. chor. sztab. Wołosz.
Do wrocławskiej uczelni podoficerowie wrócą 21 marca. W kwietniu odbędzie się ich promocja oficerska. Potem w stopniu podporucznika obejmą stanowiska w jednostkach wojsk obrony terytorialnej.
W studium oficerskim zorganizowanym na potrzeby WOT szkolą się również cywile – 66 kobiet i mężczyzn przechodzi roczne przygotowanie.
autor zdjęć: WSOWL
komentarze