Od 7 marca wojska inżynieryjne DG RSZ szkolą się na corocznym zgrupowaniu minersko-zaporowym w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu. W szkoleniu uczestniczą wytypowane pododdziały saperów z 12, 15 i 17 Brygady Zmechanizowanej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, a ponadto z 1 i 2 Pułku Saperów.
Zgrupowanie minersko-zaporowe jest ogromnym dwutygodniowym wysiłkiem nie tylko dla saperów, ale i zabezpieczających ich pracę pododdziałów logistycznych. Pododdziały inżynieryjne szkolą się bowiem w ustawianiu i pokonywaniu klasycznych przeciwpancernych pól minowych oraz rozbudowie fortyfikacyjnej i niszczeniach z wykorzystaniem materiału wybuchowego. Kluczowym jest fakt, że wszystkie prace przy ustawianiu zapór minowych są wykonywane z minami bojowymi, a w pracach minerskich stosuje się rzeczywiste wagomiary bojowych ładunków wybuchowych. Wymaga to jednoczesnego, skoordynowanego zabezpieczenia kilkuset kompletów min oraz kilogramów materiałów wybuchowych.
- Udział w zajęciach z wykorzystaniem min bojowych jest najwyższym poziomem szkolenia. Bezwzględnie wymaga się od was stosowania przepisów bezpieczeństwa. Praca sapera nie wybacza błędów – podkreślił na rozpoczęciu poligonu szef Oddziału Szkolenia Zarządu Inżynierii Wojskowej DG RSZ płk Bogdan Papierski.
Budowa zapór minowych, rozbudowa fortyfikacyjna i niszczenia to główne zadania saperów wykonywane na korzyść wojsk pancernych i zmechanizowanych w działaniach bojowych. Szkolenie z zachowaniem realnych warunków zagrożenia musi być sukcesywnie realizowane dla podtrzymania zdolności wojsk inżynieryjnych.
Tekst: ppłk Adam Kobusiński, ZIW DG RSZ
autor zdjęć: st. szer. Łukasz Łużny, 1 psap
komentarze