moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wszechstronni proobronni

Zajęcia z ratownictwa wodnego i drogowego, podstawy łączności oraz medycyny pola walki, a na koniec ćwiczenia w lesie, czyli zielona taktyka z Robertem Polakiem „Borsukiem”, byłym żołnierzem, uczestnikiem wielu misji zagranicznych. Niemal 40 uczniów klas mundurowych i członków organizacji proobronnych przez dwa dni szkoliło się w Puławach.

Szkolenie NoVo-Alexandryjskie (Nowa Aleksandria to dawna nazwa Puław) organizowane jest cyklicznie co roku. Biorą w nim udział uczniowie klas mundurowych oraz przedstawiciele organizacji proobronnych z minimum rocznym stażem. – Wszyscy uczestnicy są już po szkoleniu unitarnym. Znają zasady musztry, przeszli podstawowy kurs pierwszej pomocy. Nie uczą się tu podstaw, lecz poszerzają swoją wiedzę i umiejętności – wyjaśnia Mariusz Marek, organizator szkolenia, jednocześnie nauczyciel w Zespole Szkół nr 3 w Puławach.

W tym roku w zajęciach wzięło udział 38 osób. Lista została zamknięta szybko, bo chętnych było więcej niż miejsc. – Program szkolenia jest niezwykle urozmaicony i ciekawy. Cieszę się, że możemy w praktyce przećwiczyć wszystko, czego na co dzień uczymy się tylko w teorii – przyznaje Bartłomiej Kozak, jeden z uczestników szkolenia, uczeń II klasy ZS nr 3 w Puławach.

W tym roku organizatorzy kładli nacisk na szkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy. – Mówiliśmy o właściwym zachowaniu nad wodą, o tym jak ratować tonących, co robić w przypadku podtopień. Przekazaliśmy też podstawową wiedzę na temat ratownictwa drogowego, czyli usuwania skutków zdarzeń drogowych – wymienia Mariusz Marek.

Podczas dwudniowego szkolenia dominowały jednak zagadnienia typowo wojskowe. Uczestnicy zaznajamiali się z podstawowymi informacjami na temat łączności, sprawdzali swoje umiejętności na trenażerze strzeleckim i zgłębiali tajniki medycyny pola walki. Instruktorami byli przedstawiciele Legii Akademickiej, jednej z największych organizacji proobronnych w Polsce.

Nie zabrakło też ćwiczeń przybliżających specyfikę służby innej formacji mundurowej – strażaków. W dodatku były to wyjątkowo widowiskowe zajęcia. Poprowadzili je strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Końskowoli. – Zaprezentowaliśmy odpowiednie rozwinięcie bojowe tak, by przy pomocy motopompy precyzyjnie skierować prąd wody w kierunku pożaru. Przedstawiliśmy również najważniejsze aspekty ratownictwa technicznego – wyjaśnia Grzegorz Kozak, naczelnik OSP w Końskowoli. Strażacy przygotowali także pokaz rozcinania samochodu. Później pozwolili uczestnikom szkolenia, by sami chwycili za nożyce hydrauliczne i spróbowali nimi ciąć karoserię auta. – Okazuje się, że nie jest to łatwe zadanie. Ja akurat chciałbym zostać zawodowym strażakiem, więc takie zajęcia mogą mi się przydać w przyszłości – opowiadał Dominik Wąsik, uczeń z Puław.

Punktem kulminacyjnym szkolenia była gra terenowa. Jej scenariusz przygotował Robert Polak „Borsuk”, sierżant Wojska Polskiego, uczestnik wielu misji zagranicznych, obecnie zajmujący się zawodowo organizacją obozów przetrwania i szkoleń militarnych. – Na początku zaznajomiłem młodzież z elementami survivalu i zielonej taktyki, czyli patrolowania, maskowania, unikania oraz przenikania, bo to są podstawy działań w terenie. Później przeszliśmy do części praktycznej, czyli wyszliśmy w teren – relacjonuje „Borsuk”.

Co roku przed uczestnikami szkolenia stawiane są inne zadania. Tym razem zostali podzieleni na dwa plutony. Jeden miał zamaskować się na wskazanym terenie, a drugi otrzymał rozkaz wykrycia grupy. – Chociaż szkolenie przybliżało aspekty każdej służby mundurowej, nam najbardziej podobała się część wojskowa – przyznaje Andżelika Sarnecka, uczennica klasy mundurowej w ZS nr 3 w Puławach. Jej koleżanka z klasy Natalia Tlak dodaje: – Przyszłość wiążemy właśnie z wojskiem, więc ćwiczenia pod okiem tak doświadczonego żołnierza są dla nas namiastką prawdziwej służby.

Oprócz maskowania kursanci musieli się wykazać również umiejętnościami obliczania odległości na podstawie parokroków oraz oceniania wielkości obiektów z dalekiej perspektywy. A wszystko to w lesie i pod osłoną nocy. – To było idealne podsumowanie tego, czego młodzież mogła się nauczyć przez ostatnie dwa dni. Trzeba przyznać, że wiedzę przyswoiła wyjątkowo szybko, podczas ćwiczeń wszyscy potrafili wykorzystać nabyte chwilę wcześniej umiejętności – ocenia Robert Polak „Borsuk”.

Mimo wyczerpujących zadań uczestnicy spisali się świetnie. – Często mówi się, że młodzież jest leniwa, spędza czas jedynie przed komputerem. To jest nieprawda. Młodzi ludzie są chętni do wszelkiego rodzaju aktywności. Wystarczy tylko pokazać im coś interesującego, i my staramy się to robić – podsumował Mariusz Marek, inicjator szkolenia NoVo-Alexandryjskiego.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze

~Anonim
1490100840
Super, oby więcej takich szkoleń dla naszych pociech. Pozdrawiam całą kadrę ☺
C7-DE-78-4D

Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Kolejne FlyEle dla wojska
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Italii, za wolność waszą i naszą
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część druga
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
Strażacy ruszają do akcji
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna na detale
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
NATO na północnym szlaku
Głos z katyńskich mogił
SOR w Legionowie
Kadisz za bohaterów
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sandhurst: końcowe odliczanie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Święto stołecznego garnizonu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO