moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Dęblinie ruszy kurs oficerski dla cywili

Studium oficerskie w Szkole Orląt będą mogły w tym roku rozpocząć osoby spoza wojska. W ostatnich latach taką szansę mieli jedynie podoficerowie. Absolwenci studium uzyskają licencję wojskowego kontrolera ruchu lotniczego oraz pierwsze gwiazdki oficerskie. Termin składania dokumentów do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych mija 15 maja.


O uruchomieniu dwuletniego studium wojskowego dla cywili zdecydował w ubiegłym roku minister obrony narodowej. Podpisana przez szefa resortu decyzja zakłada, że oficerskie szlify na kursie w Dęblinie będzie mogło zdobywać pięciu absolwentów wybranych kierunków studiów cywilnych. Po ukończeniu szkolenia zostaną kontrolerami ruchu lotniczego. – Inicjatywa uruchomienia tego kursu wynika z potrzeb uzupełnienia kadr sił zbrojnych w 2019 roku – wyjaśnia Mariusz Berlicki, kierownik Sekcji Planowania Centrum Szkolenia i Doskonalenia Personelu Lotniczego WSOSP. Przez ostatnich kilka lat szansę na udział w studium mieli wyłącznie podoficerowie aspirujący do korpusu oficerskiego.

 

Elitarne szkolenie

Nie każdy jednak ma szansę ubiegać się o miejsce na uczelni. – To oferta dla osób, które ukończyły studia na kierunku lotnictwa i kosmonautyki lub zarządzanie lotnictwem. Ale będziemy też akceptować osoby, które ukończyły zbliżone kierunki – mówi Andrzej Lalak z wydziału rekrutacji WSOSP.

Studium ma trwać w sumie dwa lata. – Pierwszym etapem będzie szkolenie wstępne do licencji praktykanta-wojskowego kontrolera ruchu lotniczego (S-MATCL). Zajęcia obejmą teorię i praktykę, w tym także szkolenie na symulatorze ATC – wyjaśnia ppłk nawig. Jan Michta, kierownik Ośrodka Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego.

Kolejny etap to szkolenie operacyjne na lotniskach wojskowych. W programie są też zajęcia niezbędne do uzyskania świadectwa operatora radiotelefonisty stacji lotniskowej, a także szkolenie z języka angielskiego. – Absolwenci uzyskają licencję wojskowego kontrolera ruchu lotniczego (MATCL) – dodaje ppłk Michta. Staną też do promocji na pierwszy stopień oficerski – podporucznika.

Pierwsze kroki

Zainteresowani studiami muszą złożyć wniosek do dyrektora Departamentu Kadr MON za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień. Termin składania dokumentów upływa 15 maja. Do wniosku trzeba dołączyć kwestionariusz osobowy, informację z Krajowego Rejestru Karnego, odpis skrócony aktu urodzenia, życiorys oraz dyplom ukończenia studiów wyższych II stopnia (odpis z dyplomu) lub w przypadku braku dyplomu zaświadczenie o ukończeniu studiów wyższych II stopnia.

Przed rozpoczęciem rekrutacji kandydatów czekają jeszcze badania lekarskie w Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej, a następnie w wojskowej pracowni psychologicznej. Specjalistyczne badania przeprowadzą lekarze z Rejonowej Wojskowej Komisji Lotniczo-Lekarskiej w Warszawie.

Dopiero pomyślne przejście etapu lekarskiego pozwoli stanąć do rekrutacji. Zostanie ona przeprowadzona 3-4 lipca. O przyjęciu na kurs decydować będą wyniki postępowania rekrutacyjnego. Kandydatów czekają testy sprawnościowe, z języka angielskiego oraz rozmowa kwalifikacyjna. Pięciu najlepszych rozpocznie wojskowe szkolenie 16 sierpnia 2017 r.

Na studium oficerskie do Dęblina mogą też aplikować żołnierze korpusu podoficerskiego. W tym roku uczelnia planuje przyjąć na kurs oficerski 22 podoficerów. Szkolić się będą m.in. grupach: ruchu lotniczego, inżynieryjno- lotniczej, przeciwlotniczych zestawów rakietowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~antek
1491427980
i po co to komu ? jest tyle doświadczonych podoficerów chętnych zostać oficerami lotnictwa a tak to znowu się tworzy furtkę dla plecaków , różnorakich krewnych oficerów oraz misiewiczów
10-9C-08-D2

Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
Barwy walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna na detale
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Strażacy ruszają do akcji
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kadisz za bohaterów
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO on Northern Track
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejne FlyEle dla wojska
SOR w Legionowie
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Italii, za wolność waszą i naszą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO