10 kwietnia przypada 7. rocznica katastrofy rządowego samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem. W całym kraju obchodzone są uroczystości związane z upamiętnieniem wszystkich ofiar katastrofy.
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych szczególnie wspomina tragicznie zmarłych dowódców rodzajów sił zbrojnych.
Delegacje oraz asysty honorowe z jednostek wojskowych DGRSZ biorą udział w zabezpieczeniu uroczystości na grobach oraz miejscach pamięci ofiar katastrofy związanych z resortem obrony narodowej w całym kraju.
Fot. Monika Lewczuk, Mirosław C. Wójtowicz
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
10 kwietnia żołnierze i pracownicy wojska Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych uczcili pamięć gen. broni Bronisława Kwiatkowskiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.
W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej delegacja żołnierzy i pracowników wojska pod przewodnictwem dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Sławomira Wojciechowskiego złożyła wiązankę kwiatów oraz zapaliła znicz przed obeliskiem upamiętniającym śp. gen. broni Bronisława Kwiatkowskiego. Był to symbol uczczenia Jego pamięci oraz pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej.
Fot. sierż. Patryk Cieliński
Spała
10 kwietnia na cmentarzu w Spale odbyły się uroczyste obchody upamiętniające śp. generała broni Tadeusza Buka oraz ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
Po zakończonej uroczystości na cmentarzu z miejscowości Spała rozpoczęła się sztafeta ,,Pamięci generała broni Tadeusza Buka”. Żołnierze po drodze odwiedzą min.: Spałę, Zelów, Szadek, Warta, Błaszki, Brzeziny, Przygodzice, Sulmierzyce, Jutrosin, Bojanowo, Wschowę, Nową Sól, Kożuchów. Bieg zakończy się 21 kwietnia 2017 roku w Żaganiu podczas święta 34 Brygady Kawalerii Pancernej, w której generał Buk zaczynał służbę, a następnie otrzymał szlify generalskie. Łącznie przebiegną prawie 450 km.
10 kwietnia 2010 roku gen Buk znajdował się na pokładzie samolotu lecącego do Smoleńska z polską delegacją udającą się na obchody 70. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Nie wrócił. Poległ w miejscu, które dla każdego Polaka ma wyjątkowe znaczenie. W naszych sercach pozostanie na zawsze.
Fot. szer. Agnieszka Grzelak
Kielce
Podczas uroczystej zbiórki 10 kwietnia żołnierze CPdMZ oddali hołd wszystkim ofiarom katastrofy, którzy zginęli podczas pielgrzymowania na groby polskich oficerów zamordowanych w Katyniu.
Komendant Centrum płk Wiesław Mitkowski w swoim przemówieniu powiedział: „Dla żołnierzy z kieleckiej Bukówki to był cios podwójny. Wspominamy dziś tamten tragiczny dzień, gdyż w szczególny sposób tragedia ta odcisnęła swe piętno na resorcie obrony narodowej, który stracił w niej Zwierzchnika Sił Zbrojnych oraz najwyższych dowódców. Kielecka Bukówka straciła swojego wielkiego orędownika - generała dywizji Tadeusza Buka, który urodził się na kieleckiej ziemi. W chwili śmierci był dowódcą wojsk lądowych – naszym bezpośrednim zwierzchnikiem. Zawsze wspierał jednostkę i dbał o jej rozwój. Na jego cześć sala odpraw CPdMZ nosi jego imię.”
Bydgoszcz
Kadra, żołnierze i pracownicy Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oddali hołd 96 ofiarom, które zginęły w katastrofie w Smoleńsku.
Bydgoscy logistycy wraz z dowódcą podczas uroczystej zbiórki uczcili wszystkich tragicznie zmarłych w katastrofie polskiego samolotu w Smoleńsku chwilą ciszy i zadumy. Na cmentarzu parafialnym w Bydgoszczy złożono wieńce, wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze na grobie zmarłego w katastrofie smoleńskiej tłumacza prezydenta Lecha Kaczyńskiego śp. Aleksandra Federowicza.
Fot. st. chor. Sławomir Mrowiński
komentarze