Poza pracą służb kontrterrorystycznych i policyjnych, miejsce zamachu jest polem działania służb ratowniczych. To także zagadnienia związane z koordynacją działania służb ratowniczych od etapu dysponowania, kierowania akcją ratowniczą, pracą szpitali aż do roli medycyny sądowej i oceny mechanizmów urazu.
W Wojskowym Instytucie Medycznym są jeszcze ostatnie wolne miejsca na czerwcową edycję kursu „Działania medyczne w sytuacji aktów terroru” organizowanego przez Centrum Kształcenia Podyplomowego, Doskonalenia Zawodowego i Symulacji Medycznej.
Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników ze specyfiką działań ratowniczo-medycznych w przypadku aktów terroru. Główna tematyka skupia się na problematyce współczesnych zagrożeń terrorystycznych, zasadach planowania działań medycznych, typowych obrażeniach i odmienności działania w środowisku niebezpiecznym, zagrożeniach CBRN i organizacji systemu reagowania i zabezpieczenia medycznego. Szkolenie prowadzone jest na zasadzie interaktywnych seminariów oraz realizacji symulowanych scenariuszy.
Jednym z prowadzących szkolenie będzie dr Przemysław Guła, autor książki „Medyczne skutki terroryzmu”. Książka powstała na podstawie doświadczeń autorów, którzy w swoim życiu zawodowym zajmowali się omawianymi zagadnieniami. To praktyczny przewodnik po zasadach reagowania na zaistniałe zdarzenia. Honorowy patronat nad publikacją objął Wojskowy Instytut Medyczny.
Tekst: Piotr Woźniak
autor zdjęć: WIM
komentarze