moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ORP „Kormoran” przed ostatnimi badaniami

Próby morskie nowoczesnego niszczyciela min ORP „Kormoran” dobiegły końca. Tymczasowa załoga sprawdzała m.in. zdolności manewrowe jednostki. – Okręt jest w pełni sprawny. W każdej chwili możemy przekazać go wojsku – zapewniają stoczniowcy. Zanim to nastąpi, jednostka musi jeszcze przejść państwowe badania kwalifikacyjne. Najpewniej ruszą one w maju.

Testy okrętu trwały od lipca ubiegłego roku. Prowadzili je fachowcy zatrudnieni przez stocznię Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. – Badania wstępne właśnie dobiegły końca. Stosowne orzeczenie wysłaliśmy do Regionalnego Przedstawicielstwa Wojskowego. Z kolei w Inspektoracie Uzbrojenia MON zgłosiliśmy gotowość przystąpienia do państwowych badań kwalifikacyjnych – informuje Bartłomiej Pomierski, dyrektor ds. projektów specjalnych w gdańskiej stoczni. To już ostatni etap przed wprowadzeniem okrętu do służby.

Podczas prób morskich tymczasowa cywilna załoga sprawdzała działanie okrętowych systemów. Stoczniowcy testowali między innymi działanie siłowni ORP „Kormoran”, jego zdolności manewrowe, radary, kompasy, światła i mapy nawigacyjne. Do morza były spuszczane podwodne pojazdy, a niszczyciel min współpracował ze śmigłowcem. – Okręt okazał się w pełni sprawny. W każdej chwili możemy przekazać go armii – przyznaje dyrektor Pomierski. Zanim to jednak nastąpi, okręt musi zostać gruntownie przetestowany przez wojsko. – Przez ostatnie miesiące stoczniowcy skupiali się na działaniu poszczególnych urządzeń. Teraz okręt zostanie sprawdzony jako całość, jeden organizm – podkreśla kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców, w którego skład wejdzie ORP „Kormoran”. – Członkowie komisji powołanej przez Inspektorat Uzbrojenia przyjrzą się na przykład, czy poszczególne systemy mogą działać w tym samym czasie i czy wzajemnie się nie zakłócają – dodaje.

W budowie i testach okrętu od samego początku biorą udział marynarze z jego stałej załogi. Będą oni obecni na pokładzie także podczas badań kwalifikacyjnych. – Niewykluczone, że to właśnie oni przeprowadzą strzelania techniczne z okrętowej armaty i wielkokalibrowych karabinów maszynowych – mówi kmdr por. Sikora. Udział samego dywizjonu w testach na tym się nie zakończy. – „Kormoranowi” na pewno będzie asystował inny okręt, z którym przećwiczy on choćby procedury łączności – zaznacza kmdr por. Sikora. Na szczegóły trzeba będzie jednak trochę zaczekać. – Jesteśmy na etapie ostatnich ustaleń – informuje płk Sławomir Lewandowski z Inspektoratu Uzbrojenia. Badania kwalifikacyjne powinny się rozpocząć w maju. – Wszystko wskazuje na to, że okręt wejdzie do służby podczas święta marynarki wojennej, czyli pod koniec czerwca – zapowiada płk Lewandowski.

Historia ORP „Kormoran” sięga 2013 roku. Wówczas to resort obrony podpisał umowę z konsorcjum, na czele którego stanęła Remontowa Shipbuilding (dawna Stocznia Północna). Kontrakt opiewał na kwotę 1,2 miliarda złotych i przewidywał wybudowanie trzech nowoczesnych niszczycieli min. ORP „Kormoran” jest już na ukończeniu, budowa kolejnych dwóch okrętów – ORP „Albatros” i ORP „Mewa” – będzie mogła ruszyć dopiero po pomyślnym rozliczeniu kolejnych etapów prac związanych z pierwszą jednostką.

Okręty będą służyć do poszukiwania, klasyfikacji, niszczenia, a także stawiania min morskich. Będą osłaniać inne jednostki podczas przejścia morzem oraz pilnować kluczowych szlaków żeglugowych. Dzięki nim polska marynarka podtrzyma zdolność do udziału w misjach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO.

ORP „Kormoran” to jednostka prototypowa. Jej kadłub został zbudowany ze stali amagnetycznej. Takie rozwiązanie jest nieocenione podczas operacji bojowych, zmniejsza bowiem ryzyko detonacji min, które uaktywniają się pod wpływem pola magnetycznego.

Okręt ma długość 58,5 metra, szerokość przekraczającą 10 metrów i wyporność 830 ton. Jego uzbrojenie stanowi 23-milimetrowa armata Wróbel II, która później zostanie zastąpiona przez armatę kalibru 35 mm, a także trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm oraz trzy wyrzutnie rakiet Grom. Jednostka została wyposażona w system zarządzania walką SCOT-M. Do walki z minami posłużą sonary oraz cztery typy pojazdów podwodnych: Saab Double Eagle Mark III, Kongsberg Hugin, Morświn oraz Głuptaki w dwóch wersjach – inspekcyjnej i bojowej. Pojazdy pierwszego typu służą do identyfikacji niebezpiecznych znalezisk, drugiego zaś w razie potrzeby mogą się same zdetonować, unieszkodliwiając minę. 

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze

~trycykl
1499669100
jaro7, a jakim uzbrojeniem chciałbyś walczyć z minami? Tomahawkami? :)
E8-98-A0-7B
~jaro7
1493061240
Z takim "uzbrojeniem" to możecie powalczyć z ....mewami.Ale jak dojda stare rupiecie z Australii(fregaty) to ruscy juz ze....śmiechu padną.
D2-72-9A-60

NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szarża „Dragona”
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Zbrodnia made in ZSRS
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
V Korpus z nowym dowódcą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Optyka dla żołnierzy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szpej na miarę potrzeb
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
SOR w Legionowie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ocalały z transportu do Katynia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO on Northern Track
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
25 lat w NATO – serwis specjalny
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sandhurst: końcowe odliczanie
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kadisz za bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, epilog
Charge of Dragon
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Barwy walki
Front przy biurku
Zachować właściwą kolejność działań
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO