moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze ratowali rannych pasażerów pociągu

Gdy pendolino relacji Wrocław – Warszawa uderzył w ciężarówkę, dwóch podchorążych z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych zachowało zimną krew i natychmiast rozpoczęło akcję ratunkową. Żołnierze udzielali rannym pasażerom profesjonalnej pomocy, fachową wiedzę z medycyny pola walki zdobyli bowiem m.in. na szkoleniach prowadzonych przez operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów.

Było piątkowe popołudnie. St. szer. pchor. Michał Jakimiuk i st. szer. pchor. Konrad Dawidowicz z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, studenci pierwszego roku zarządzania, specjalizacja – dowodzenie oddziałami zmechanizowanymi, jechali na weekend do domów. Było kilkanaście minut po 15.00, gdy pociąg pendolino przejeżdżał jednotorowym odcinkiem trasy między Opolem a Częstochową. W miejscowości Schodnia na Opolszczyźnie maszynista dostrzegł stojącą na przejeździe kolejowym ciężarówkę. – Naszą podróż przerwało gwałtowne szarpnięcie, a następnie twarde hamowanie – wspominają podchorążowie. Hamulce nie zdołały jednak zatrzymać ważącego kilkaset ton rozpędzonego pociągu. Doszło do zderzenia. W wagonach znajdowało się ponad 250 pasażerów.

– Przez okno zobaczyliśmy fruwające fragmenty ciężarówki, w którą uderzył pociąg, natychmiast sięgnęliśmy po nasze podręczne apteczki. Założyliśmy ochronne rękawiczki i ruszyliśmy na pomoc – opowiada Michał Jakimiuk. Dziś obaj zgodnie zapewniają: to było naturalne, do tego zostaliśmy przeszkoleni.

Najpierw pobiegli do pierwszego wagonu. – On najbardziej ucierpiał podczas zderzenia. Gdy pasażerowie otworzyli od środka awaryjne drzwi, natychmiast rozpoczęliśmy segregację rannych pod kątem odniesionych urazów, a następnie zaczęliśmy opatrywać tych, którzy odnieśli najpoważniejsze obrażenia – brzucha i głowy – wspomina Michał Jakimiuk. Akcji ratowniczej nie ułatwiało zachowanie części pasażerów: jedni martwili się opóźnionym pociągiem, inni nie chcieli wyjść z wagonu w obawie o pozostawiony bagaż.

Gdy na miejsce wypadku dotarły śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz straż pożarna, podchorążowie przekazali ratownikom informacje o liczbie i stanie poszkodowanych pasażerów. Rannych zostało 18 osób, w tym siedem ciężko. – Zachowaliśmy zimną krew i dzięki umiejętnościom udzielania pierwszej pomocy, szybko i właściwie opatrywaliśmy rannych. Pomagaliśmy też w ewakuacji ciężej poszkodowanych – ocenia Konrad Dawidowicz. I dodaje: – Czuliśmy, że spełniliśmy nasz obowiązek jako żołnierze i ratownicy.


Film: Sekcja Działań Nieregularnych WSOWL

Michał Jakimiuk fachową wiedzę z medycyny pola walki zdobył dzięki kolegom z organizacji proobronnej FIA (Fideles et Instructi Armis – Wierni w gotowości pod bronią), do której wstąpił w 2014 roku. Na szkoleniach organizowanych przez FIA uczył się podstaw wojskowości i obsługi broni, zgłębiał taktykę małych pododdziałów nieregularnych, jednocześnie samodzielnie pogłębiał zdobywaną wiedzę. Jego instruktorami byli jedni z najlepszych medyków pola walki – operatorzy Jednostki Wojskowej Komandosów „Wir” i „Sikor”.

Szkolenie kończył zaawansowany kurs medyczny Combat Trauma Management. Kursanci zdobywają tu umiejętności pozwalające utrzymać rannego przy życiu przy przedłużającej się ewakuacji za pomocą płynoterapii czy farmakoterapii. To wówczas Michał Jakimiuk nauczył się, że powinien zawsze mieć przy sobie podstawowe wyposażenie przydatne do ratowania życia. – Jest nim opaska uciskowa, rękawiczki ochronne oraz ustnik do sztucznego oddychania. Gdy jechałem na przepustkę pociągiem pendolino, miałem te przedmioty przy sobie, a w plecaku podręczną apteczkę – opowiada.

Michał Jakimiuk i Konrad Dawidowicz dzięki współpracy m.in. z FIA doskonalą również umiejętności z medycyny pola walki, łączności, survivalu, planowania czy strzelectwa bojowego.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze

~jolo
1494214140
Kolejny dowód na to że FIA to pełna profeska
4A-FE-33-43

Rusza kwalifikacja wojskowa
 
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Abramsy pod dobrą opieką
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Skromny początek wielkiej wojny
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Lista trupich główek
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Nowy szef CWCR
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Śnieg może być groźną bronią
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
„Avenger” na Monte Cassino
Wojna o porządek świata
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Tajna misja polskiej agentki
Szef MON-u w Brukseli
Eurofightery znowu w Polsce
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nowoczesna łączność dla armii
Zimowy sprawdzian podchorążych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zamiana po włosku
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Lekcje z frontu
Mocny sygnał od NATO
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rakietowy szach
Invictus w zimowym stylu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Air Show ’25 – do zobaczenia
Którą drogą do armii?
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwójny Półmaraton Komandosa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Liban uznany za strefę działań wojennych
Cud w Trewirze
Dobrowolsi – czas start!
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Wojenny bohater na szubienicy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Bruksela przed szczytem
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwszy skok
Zielone światło dla Barbary
Offset dla „Wisły”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO