moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polscy naukowcy wspierają PGZ

Bez dobrze wykształconych kadr polski przemysł obronny nie będzie innowacyjny i nie będzie w stanie konkurować na światowych rynkach – mówił wiceminister Bartosz Kownacki w Hucie Stalowa Wola, gdzie Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę o współpracy z czterema uczelniami wyższymi. Współpraca będzie dotyczyć m.in. badań nad nowoczesnym uzbrojeniem.

Politechnika Rzeszowska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Politechnika Świętokrzyska oraz Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego – to z tymi uczelniami Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała dziś umowy o współpracy. W uroczystości, która odbyła się w siedzibie Huty Stalowa Wola wziął udział wiceminister obrony Bartosz Kownacki, który w MON odpowiada za zakupy dla wojska.

Porozumienie dotyczy prowadzenia wspólnych prac rozwojowych na rzecz technologii obronnych, dofinansowania projektów badawczych czy promocji opracowanych rozwiązań. Ale nie tylko. Uczelnie i PGZ będą organizować i prowadzić szkolenia, warsztaty oraz konferencje naukowe i biznesowe. Umowa przewiduje także, że studenci będą mogli odbywać staże w należących do PGZ spółkach. PGZ zależy także na tym, aby na uczelniach powstawały kierunki przydatne dla polskiego przemysłu obronnego i bezpieczeństwa – informuje.

Wiceminister Kownacki podkreślał, że polskie firmy zbrojeniowe muszą inwestować w rozwój i badania, a jest to możliwe jedynie przy ścisłej współpracy z uczelniami. – Bez młodych, dobrze wykształconych kadr polski przemysł obronny nie będzie innowacyjny i nie będzie w stanie konkurować na rynkach światowych. Dzisiejsze umowy to podstawa dla rozwoju spółek, ale przede wszystkim krok w celu uzupełnienia luki pokoleniowej, jaka powstała w firmach przemysłu obronnego – mówił wiceminister.

Drony, pociski, rakiety

Prezes PGZ Błażej Wojnicz mówił, że współpraca przemysłu ze środowiskiem naukowym jest jednym z priorytetów Grupy. – Liczymy na potencjał polskich pracowników naukowych, inżynierów i projektantów. Chcemy, żeby sprzęt, który trafia na wyposażenie Sił Zbrojnych RP, był w jak największym stopniu oparty na polskiej myśli technologicznej – mówił.

Zgodnie z zawartym porozumieniem pracownicy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaangażują się we wspólne prace rozwojowe dotyczące technologii obronnych. Umowa zakłada, że KUL, wspierany przez PGZ, będzie tworzyć nowe kierunki i specjalności studiów, na których będą kształcić się żołnierze wojsk obrony terytorialnej. – Potencjał akademicki i naukowy KUL umożliwia prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych związanych z nowoczesnymi technologiami – mówi dr Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL. W Stalowej Woli jest już wydział zamiejscowy Uczelni, na którym jest prowadzony kierunek inżynieria materiałowa.

Natomiast Politechnika Rzeszowska zaangażuje się w projekty lotnicze, kosmiczne i satelitarne, a także programy związane z obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Porozumienie dotyczy także współpracy przy opracowywaniu bezzałogowców, systemów dowodzenia, zobrazowania pola walki, broni strzeleckiej, artyleryjskiej i rakietowej.

Z kolei naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej zaangażują się m.in. w prace nad systemami naprowadzania, dynamiki i sterowania obiektami ruchowymi oraz innowacyjnymi materiałami. Umowa zakłada również, że zostanie utworzone Centrum Badań Uzbrojenia Bezzałogowych Obiektów Ruchomych. – To bardzo korzystna umowa dla naszej uczelni. O podpisanie tego porozumienia zabiegałem już w ubiegłym roku – ocenia prof. Zbigniew Koruba, prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy z Przemysłem. – Chciałbym, aby powstało u nas Centrum Badań Uzbrojenia, które zajmowałoby się nie tylko bezzałogowcami latającymi, czyli dronami, ale także autonomicznymi modułami lądowymi. Naszym zadaniem nie będzie jednak konstruowanie bezzałogowców, ale ich wykorzystanie jako nośników broni, np. pocisków rakietowych przeciwpancernych lub przeciwlotniczych – dodaje prorektor z Politechniki Świętokrzyskiej.

Wydział mechaniczny na potrzeby obronności

Z PGZ umowę podpisał także Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Współpracę z Polską Grupą Zbrojeniową nawiąże kadra Wydziału Mechanicznego. Wspólne projekty będą dotyczyć m.in. inżynierii, diagnostyki i eksploatacji pojazdów oraz badań naukowych w tym zakresie. Oprócz tego inżynierowie z Wydziału Transportu i Elektroniki radomskiego uniwersytetu zajmą się pracami badawczymi z zakresu elektroniki, elektrotechniki i napędów elektrycznych, oprogramowania w systemach robotyki, badań niezawodności oraz bezpieczeństwa systemów technicznych.

Wcześniej Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała listy intencyjne oraz porozumienia o współpracy m.in. z Politechniką Wrocławską, Akademią Sztuki Wojennej oraz Wojskową Akademią Techniczną i Politechniką Warszawską.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Zbrodnia made in ZSRS
 
Front przy biurku
Rakiety dla Jastrzębi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Mundury w linii... produkcyjnej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Charge of Dragon
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Sandhurst: końcowe odliczanie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ocalały z transportu do Katynia
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Kadisz za bohaterów
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
SOR w Legionowie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strażacy ruszają do akcji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Barwy walki
NATO on Northern Track
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
Kolejne FlyEle dla wojska
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO