moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

V Memoriał Generała Włodzimierza Potasińskiego

Po raz piąty sportowcy uczcili w Krakowie pamięć dowódcy wojsk specjalnych, który zginął w katastrofie smoleńskiej. W memoriale imienia gen. broni Włodzimierza Potasińskiego wystartowali żołnierze, uczniowie klas mundurowych oraz żołnierze rezerwy. Zawodnicy walczyli o punkty w trzech konkurencjach – w strzelaniu, pływaniu i biegu przełajowym.

W V Memoriale im. gen. Potasińskiego wzięło udział 71 sportowców. Większość z nich rywalizowała o zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej. Organizatorzy imprezy zaprosili bowiem do zawodów trzyosobowe drużyny reprezentujące jednostki, uczelnie i instytucje wojskowe oraz szkoły, w których są klasy mundurowe. Na starcie stawiło się 16 drużyn wojskowych (głównie z jednostek wojsk specjalnych i 6 Brygady Powietrznodesantowej) oraz sześć ze szkół z Krakowa, Olkusza, Jaworzna, Skały i Trzebini. Natomiast o zwycięstwo w rywalizacji indywidualnej walczyli żołnierze rezerwy, którzy ukończyli 50 lat.

Na basenie i strzelnicy

Sztafetę pływacką na dystansie 3x200 m stylem dowolnym, która odbyła się w piątek, wygrała pierwsza drużyna z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Drugie miejsce zajął team wystawiony przez Jednostkę Wojskową Formoza, a trzecie – drugi zespół z wrocławskiej WSOWLąd. Natomiast w rywalizacji sztafet szkolnych na 50-metrowym basenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Kolna” najlepsi okazali się uczniowie z Publicznego Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini. Drugie miejsce zajęła sztafeta z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie, trzecie przypadło reprezentacji Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Z kolei wśród rezerwistów najlepszy wynik na dystansie 200 m stylem dowolnym uzyskał Krzysztof Drozd. Drugi był Eugeniusz Wycichowski, a trzeci Dariusz Truszczyński.

Konkurencję strzelecką rozegrano w piątek na strzelnicy na podkrakowskim Pasterniku. Żołnierze i rezerwiści zdobywali punkty w strzelaniu dynamicznym z pistoletu bojowego. Strzelali w dwóch postawach: stojącej i klęczącej z odległości 25 m. Sędziowie oceniali 10 strzałów. Natomiast uczniowie strzelali z karabinka sportowego (kbks) w postawie leżącej – dawali po 10 strzałów do tarcz oddalonych o 10 m. W kategorii drużyn wojskowych wygrała reprezentacja Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy przed drugim zespołem wrocławskiej WSOWLąd oraz ekipą z Jednostki Wojskowej Agat. W rywalizacji drużyn szkolnych triumfowali licealiści z Trzebini przed uczniami ze Skały oraz z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. Wśród rezerwistów najlepszy wynik na strzelnicy uzyskał Krzysztof Drozd, drugi był Dariusz Truszczyński, a trzeci – Krzysztof Koselski.

Cross w Lesie Tynieckim

O wynikach w klasyfikacji generalnej rozstrzygnął sobotni bieg przełajowy na dystansie 5 km. Zawodnicy walczyli na trasie wytyczonej w podkrakowskim Lesie Tynieckim. Jako pierwsi wystartowali rezerwiści. Na trasę wybiegali co minutę. Pierwszy pobiegł najstarszy uczestnik zawodów – 88-letni mjr w st. spocz. Jan Stachow. Po nim czterech kolejnych rezerwistów oraz następne drużyny. W rywalizacji drużynowej na mecie liczył się czas trzeciego zawodnika.

Na trasie crossu bywało i tak…

Najlepszy czas w grupie rezerwistów uzyskał Dariusz Truszczyński – 35 min 46 s. Dzięki zwycięstwu osiągnął tyle samo punktów, ile prowadzący w klasyfikacji generalnej Krzysztof Drozd, który ukończył cross na czwartej pozycji. – Przy równej liczbie punktów o wyższej pozycji w generalce decydują wyniki uzyskane w konkurencji strzeleckiej – tłumaczy mjr rez. Ryszard Kaczmarek, główny sędzia zawodów. Na strzelnicy najcelniej strzelał Drozd i dzięki temu wywalczył puchar za pierwsze miejsce w piątej edycji memoriału.

Drugi wynik na trasie crossu – 36 min 20 s – należał do Krzysztofa Koselskiego. Zawodnik lublinieckiej Mety zrównał się z kolei pod względem liczby punktów z trzecim po dwóch konkurencjach Eugeniuszem Wycichowskim. Ponieważ na strzelnicy wyższą lokatę wywalczył Koselski, to właśnie jemu przyznano trzecie miejsce w generalce. – Nie przyjechałem do Krakowa, aby walczyć o miejsce na podium. Chciałem uczcić pamięć mojego dowódcy, który lubił sport i brał udział w imprezach organizowanych przez mój klub z Lublińca – mówi st. chor. sztab. rez. Krzysztof Koselski. – Po raz pierwszy biorę udział w tych zawodach. Organizatorzy świetnie dobrali konkurencje. Na kolejną edycję imprezy na pewno ściągnę jeszcze kilku rezerwistów z Lublińca.

W rywalizacji drużyn wojskowych najszybciej dystans 5 km pokonał drugi zespół z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Drużyna z Wrocławia osiągnęła czas 23 min 51 s. Drugi wynik – 26 min – uzyskał pierwszy zespół z WSOWLąd. Natomiast trzecie miejsce zajęła drużyna z 16 Batalionu Powietrznodesantowego. Spadochroniarze dobiegli do mety w 26 min 10 s. Zwycięzcy crossu triumfowali w generalce, natomiast pozostałe miejsca na podium wywalczyli reprezentanci Jednostki Wojskowej Agat oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Z sześciu drużyn szkolnych najszybciej pięciokilometrową trasę pokonali uczniowie z Olkusza – uzyskali czas 30 min 55 s. Drugie miejsce zajęła ekipa z Jaworzna (z wynikiem 31 min 53 s), trzecie – licealiści z Trzebini (32 min 10 s). Ci ostatni dzięki zwycięstwu w dwóch pierwszych konkurencjach obronili pozycję lidera w generalce. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczyła drużyna z Olkusza, a trzecie z Jaworzna.

Najstarszy uczestnik zawodów 88-letni mjr w st. spocz. Jan Stachow. Po crossie przyznał, że brakuje mu jeszcze jednej konkurencji – skoków ze spadochronem

Organizatorem jubileuszowej edycji Memoriału im. gen. Włodzimierza Potasińskiego było Wojskowe Stowarzyszenie „Kultura, Turystyka, Obronność”. W przygotowaniu imprezy współuczestniczyli: Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych, Klub Wojsk Specjalnych w Krakowie i Jednostka Wojskowa Nil. Honorowy patronat nad memoriałem objęła Marta Murzańska-Potasińska, żona śp. generała Włodzimierza Potasińskiego. Jednym z patronów medialnych zawodów była „Polska Zbrojna”.

Wyniki

Klasyfikacja generalna, zespoły wojskowe

1. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu (II drużyna) – 114 punktów
2. Jednostka Wojskowa Agat – 98
3. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie – 94
4. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu (I drużyna) – 90
5. 16 Batalion Powietrznodesantowy w Krakowie – 86
6. Jednostka Wojskowa Formoza – 78.

Klasyfikacja generalna, zespoły szkolne

1. Publiczne Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Trzebini – 116
2. Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu – 110
3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jaworznie – 108.

Klasyfikacja generalna, rezerwiści

1. Krzysztof Drozd – 114
2. Dariusz Truszczyński – 114
3. Krzysztof Koselski – 108.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Paryskie trendy
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Plan na szczyt
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Koszykarskie święto w Łodzi
AWACS-y dostarczone
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Wkrótce certyfikacja WOT-u
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Incydent lotniczy
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Sześcioosobowe armie na start!
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Pierwsi za sterami Apache
Pokazali swoją siłę
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Kajakarze i wioślarze na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Czarownice” nad Londynem
Podróż w ciemność
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
M-ATV po polsku
„Osiodłać krowę”
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Inwestycja potrzebna jak tlen
„Pierwsza Drużyna” na start
Borsuk w Paryżu
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Eurosatory 2024 idą na rekord
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Docenić „misjonarzy”
„Umieram jak Polak”
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mistrzowie Spike`ów
Sztandar dla cyberwojsk
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Gortat Team vs drużyna NATO
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Spadochroniarze w operacji TALO
Policjanci szkolą wojsko
Przez Dunaj do Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO