moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
226 lat Konstytucji 3 Maja

Salwa honorowa oraz defilada pododdziałów  na Placu Zamkowym w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Prezydent Andrzej Duda zapowiedział referendum w sprawie zmian w obowiązującej obecnie ustawie zasadniczej. Miałoby się ono odbyć w przyszłym roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


– 3 maja 1791 roku w Zamku Królewskim w Sali Senatorskiej w obecności króla Stanisława Augusta przyjęto Konstytucję 3 Maja. Ustawę rządową, z której my, Polacy, jesteśmy do dziś tak ogromnie dumni i której rocznicę uchwalenia czcimy w wolnej Polsce, ale też czciliśmy ją wtedy, gdy wolnej Polski nie było – mówił prezydent podczas obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja, które odbyły się na Placu Zamkowym. W uroczystościach wzięli udział premier Beata Szydło, Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz najważniejsi dowódcy WP.Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że uchwalona wówczas konstytucja, mimo, że obowiązywała ,,zaledwie przez chwilę i której postanowień w większości nie udało się wcielić w życie, niosła za sobą ideę budowy silnego i wolnego państwa, nadzieję suwerenności, oraz świadomość, że sami pokonamy odwiecznych wrogów i będziemy sami decydować o sobie w wolnym kraju’'. – Mamy powód do dumy, bo potrafiliśmy marzyć i walczyć o silną i wolną Polskę, bo udało nam się stworzyć konstytucję dającą wolność kolejnym warstwom społecznym, dającą sprawiedliwość, nadzieję odbudowy silnego państwa. Na pewno możemy być dumni z konstytucji i tamtych Polaków, którzy byli jej ojcami, którzy najpierw walczyli o nią, a potem o wolność Polski – stwierdził.

Prezydent zaznaczył także, że dziś Polska jest wolna i suwerenna, a jej władze są wybierane w demokratycznych wyborach. Mamy też świetnie wyszkoloną armię i jesteśmy członkami wielu międzynarodowych organizacji, między innymi – Sojuszu Północnoatlantyckiego. Mimo tego, jak zauważył prezydent Duda, ,,powinniśmy wiele rzeczy zmienić, odzyskać, chociażby narodowy majątek, odtworzyć, zbudować, ale przede wszystkim wykorzystać potencjał, który jest w nas’'.

Zapowiedź nowej konstytucji

Andrzej Duda nawiązał do obecnie obowiązującej konstytucji. Przypomniał, że została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku. – Moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca w Polsce od 20 lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego, czy też wymaga on zmian, a Polska i Polacy zasługują na nową konstytucję. Chcę, aby w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w naszym kraju w przyszłym roku, roku 100-lecia niepodległości, referendum – powiedział.Prezydent podkreślał także, że dyskusję na temat zmian w konstytucji można przeprowadzić ponad podziałami politycznymi, i z udziałem całego społeczeństwa. – Wierzę, że jesteśmy w stanie jako społeczeństwo stworzyć konstytucję, która będzie czerpała z dorobku 226 lat Konstytucji Majowej, z dorobku prawie 30 lat od 1989 roku, wolności i 20 lat obowiązywania konstytucji z 1997 roku. Wierzę, że jesteśmy w stanie jako społeczeństwo stworzyć konstytucję i że będzie ona na miarę 100-lecia niepodległości, i wolnej Rzeczypospolitej. Rzeczypospolitej – podkreślił. Prezydent nie podał jednak konkretnych propozycji zmian w ustawie zasadniczej.

Ordery dla zasłużonych

Obchody Trzeciego Maja rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, którą koncelebrował kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Następnie, podczas uroczystości na Zamku Królewskim, prezydent wręczył osobom szczególnie zasłużonym Ordery Orła Białego, czyli najstarsze i najwyższe polskie odznaczenie. – Dla ojczyzny poświęciliście całe życie. Dla ojczyzny rozumianej jako bliźni, człowiek. Dla ojczyzny wolnej, ojczyzny, którą trzeba rozsławiać poprzez dorobek jej synów. Bardzo serdecznie za to dziękuję – mówił Andrzej Duda.Ordery Orła Białego otrzymali: Adam Tadeusz Bujak, artysta, fotografik za zasługi w działalności na rzecz rozwoju i popularyzowania kultury chrześcijańskiej, prof. dr hab. n. med. Mieczysław Rajmund Chorąży, lekarz - onkolog, za zasługi dla rozwoju polskiej medycyny, Jan Krzysztof Kelus poeta, kompozytor, działacz i pieśniarz opozycji demokratycznej w PRL, za zasługi w ubogacaniu dziedzictwa kulturowego Rzeczypospolitej Polskiej, a także za niezłomną i bohaterską postawę w obronie godności i praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Zofia Władysława Mertens w uznaniu znamienitych zasług w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz repatriantów z Kazachstanu oraz ofiarną postawę w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi, a także prof. dr hab. Mieczysław Aleksander Tomaszewski, teoretyk muzyki, w uznaniu znamienitych zasług w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania polskiej kultury muzycznej oraz za osiągnięcia w pracy naukowej, artystycznej i twórczej.

Oficjalne obchody Trzeciego Maja zakończyła defilada pododdziałów. 

MM

autor zdjęć: Michał Niwicz, Krzysztof Sitkowski/KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Liban uznany za strefę działań wojennych
 
Dobrowolsi – czas start!
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Nowy szef CWCR
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Zimowy sprawdzian podchorążych
Spadochroniarze na Podlasiu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Ślubowanie kadetów OPW
Zamiana po włosku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
W rezerwie pasywnej będą oceny
Offset dla „Wisły”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowe śmigłowce kawalerii
Mocny sygnał od NATO
Podwójny Półmaraton Komandosa
Cud w Trewirze
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Abramsy pod dobrą opieką
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Szef MON-u w Brukseli
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zachód przeciwko „korsarzom”
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Skromny początek wielkiej wojny
Eurofightery znowu w Polsce
Którą drogą do armii?
Rakietowy szach
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Avenger” na Monte Cassino
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Lekcje z frontu
Roszady personalne w PGZ-ecie
Invictus w zimowym stylu
Zielone światło dla Barbary
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Śnieg może być groźną bronią
Pierwszy skok
Będą kolejne „Daglezje-P”
Lista trupich główek
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Wojna o porządek świata
Bruksela przed szczytem
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO