12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana rozpoczęła dziś ćwiczenie dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „Wilk-17”, które przygotowuje Dwunastkę do najważniejszych tegorocznych ćwiczeń Wojska Polskiego – Ryś-17 i Dragon-17.
Głównym celem ćwiczenia „Wilk-17” jest doskonalenie umiejętności 2 Brygady Zmechanizowanej w zakresie prowadzenia działań taktycznych. Manewry zakończą się 12 maja.
Uroczyste rozpoczęcie ćwiczenia nastąpiło 8 maja na terenie choszczeńskiego dywizjonu artylerii samobieżnej. Reprezentujący dowódcę 12 Dywizji generał brygady Dariusz Górniak przyjął meldunek od podpułkownika Artura Standio o gotowości pododdziałów. Generał Górniak omówił zasadnicze cele ćwiczenia oraz postawił zadania żołnierzom uczestniczącym w ćwiczeniu. W swoim wystąpieniu zaznaczył również, że pierwszy raz w szkoleniu Dwunastki wezmą udział oficerowie nowo tworzonych wojsk obrony terytorialnej. Krótkie przemówienie wygłosił także szef szkolenia 12 Dywizji pułkownik Dariusz Machula: - „Ćwiczenie „Wilk-17” jest serią intensywnych przygotowań do ćwiczeń Ryś-17 i Dragon-17, dlatego wszystkim żołnierzom życzę, abyście udowodnili, jak dobrze jesteście wyszkoleni”. Na zakończenie zwracając uwagę na warunki bezpieczeństwa i rozwagę w działaniu podpułkownik Standio życzył ćwiczącym sukcesów w realizacji zadań na jak najwyższym poziomie. Uroczystość rozpoczęcia ćwiczenia zwieńczyła defilada pododdziałów.
Po krótkim szkoleniu kierownictwa ćwiczenia, podczas którego omówiono podstawowe uregulowania prawne z zakresu przestrzegania przepisów bhp, ochrony informacji niejawnych i przeciwpożarowych dokonano sprawdzenia łączności i procedur meldunkowych. Następnie przystąpiono do intensywnej pracy związanej z kierowaniem ćwiczeniem.
Organizatorem ćwiczenia pk. „Wilk-17” jest Dowództwo 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, natomiast pierwszoplanowym ćwiczącym jest 2 Brygada Zmechanizowana. Kierownikiem ćwiczenia jest dowódca 12 Dywizji generał dywizji Rajmund T. Andrzejczak.
Głównym celem ćwiczenia „Wilk-17” jest doskonalenie umiejętności 2 Brygady Zmechanizowanej w zakresie prowadzenia działań taktycznych. Scenariusz ćwiczenia oparty jest na operacji nieodnoszącej się do żadnego realnie istniejącego państwa. Zasadniczym elementem zamiaru do przeprowadzenia ćwiczenia jest hipotetyczny scenariusz rozwoju międzynarodowej sytuacji kryzysowej umiejscowiony w aplikacyjnym środowisku geopolitycznym.
Tekst: por. Błażej Łukaszewski
autor zdjęć: por. Błażej Łukaszewski, st. chor. Artur Walento
komentarze