moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Biało-czerwono w SHAPE

19 maja w Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie (Supreme Headquarters Allied Powers Europe, SHAPE) w belgijskim Mons odbyły się uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W uroczystościach zorganizowanych na terenie kampusu wojskowego SHAPE wzięli udział przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, oficerowie z innych kwater Sojuszu oraz kombatanci i przedstawiciele belgijskiej Polonii. Wśród gości znaleźli się Ambasador RP w Belgii Artur Orzechowski oraz Konsul Generalny Jacek Grabowski. SHAPE reprezentował szef sztabu Dowództwa generał Werner Freers. Na narodową imprezę licznie przybyli polscy oficerowie zajmujący najwyższe stanowiska w strukturach NATO i UE, wśród których znaleźli się m.in.: Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i UE, gen. broni Andrzej Fałkowski wraz ze swoim zastępcą gen. dyw. Markiem Mecherzyńskim, szef sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum, gen. broni Janusz Adamczak, zastępca Dyrektora Generalnego Sztabu Wojskowego Unii Europejskiej wiceadmirał Waldemar Głuszko, zastępca szefa sztabu Eurokorpusu w Strasburgu gen. bryg. Andrzej Knap oraz szef zarządu rozpoznania i wywiadu SHAPE gen. bryg. Andrzej Przekwas. Obecni byli także narodowi przedstawiciele wojskowi pozostałych krajów członkowskich Sojuszu oraz państw partnerskich akredytowanych przy Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO
w Europie. Bardzo licznie reprezentowana była Polonia z różnych rejonów Belgii.

Na początku uroczystości głos zabrał Polski Narodowy Przedstawiciel Wojskowy przy SHAPE płk Wojciech Ozga, który w swoim przemówieniu przypomniał dlaczego Ustawa Rządowa z 1791 roku, postrzegana jako wielki konsensus narodowy, jest tak ważnym symbolem dla wszystkich Polaków. Podkreślił również, iż uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja była pierwszym w Europie i drugim na świecie tak nowoczesnym aktem prawnym. Wspomniał także, że Konstytucja została zaprojektowana w celu zlikwidowania wielu wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Do niełatwych dla Polaków wydarzeń z kart historii naszego kraju nawiązał w swoim wystąpieniu również Ambasador RP Artur Orzechowski, który podkreślił, że „każdy Polak ma dziś prawo do poczucia wielkiej dumy ze swojej historii i tradycji”.

Po oficjalnych przemówieniach nastąpiła część artystyczna uroczystości, którą rozpoczął występ polskich dzieci - uczniów Szkolnego Punktu Konsultacyjnego (SPK) przy Ambasadzie RP w Brukseli. Głównym punktem programu był występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Artyści z Warszawy zaprezentowali zarówno utwory patriotyczne, jak i przeboje ze znanych filmów i musicali. Koncert spotkał się z niezwykle gorącym przyjęciem publiczności, wypełniającej tego dnia po brzegi „Alliance Auditorium” - największą z sal konferencyjnych Dowództwa. Za wspaniały występ zespołowi podziękował osobiście szef sztabu SHAPE, generał Werner Freers, który w swoim spontanicznym wystąpieniu stwierdził, że „uroczystości organizowane przez naszych polskich kolegów zawsze mają niesamowitą oprawę” oraz że „dzisiaj w SHAPE wolność ma kolory biało-czerwone”.

Po koncercie goście udali się na poczęstunek przygotowany przez zespół kucharzy z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Żołnierze z bydgoskiego Inspektoratu jak zwykle zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności kulinarnych, czego wyrazem były niezwykle pochlebne opinie międzynarodowych gości. Wśród przygotowanych potraw nie mogło oczywiście zabraknąć polskiej kiełbasy, kaszanki, bigosu oraz tradycyjnych polskich wypieków.

Niewątpliwą atrakcją wieczoru była loteria, w której główną nagrodę stanowiła trzydniowa wycieczka do Warszawy ufundowana przez Polską Agencję Turystyczną z Brukseli. Voucher szczęśliwemu posiadaczowi wygranego kuponu wręczyła przedstawicielka tej organizacji pani Ewelina Oksiuta.

Goście mogli wysłuchać również recitalu szant wykonywanych niezwykle żywiołowo przez Zespół Wokalny Klubu Marynarki Wojennej "Riwiera" z Gdyni. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska informacyjne obsługiwane przez polską młodzież z SPK, na których dostępne były foldery i wydawnictwa promujące poszczególne miasta i regiony naszego kraju.

Tekst: Biuro Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy SHAPE

red. PZ

autor zdjęć: Biuro Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy SHAPE

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Jak wyszkolić pilota F-16?
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
V Korpus z nowym dowódcą
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ogień w podziemiu
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ramię w ramię z aliantami
Ocalały z transportu do Katynia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
Zbrodnia made in ZSRS
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Optyka dla żołnierzy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Na straży wschodniej flanki NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO