moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wniosek o wotum nieufności odrzucony

Minister obrony Antoni Macierewicz zostaje na stanowisku. Dziś Sejm odrzucił złożony przez Platformę Obywatelską wniosek o udzielenie mu wotum nieufności. – Antoni Macierewicz odbudowuje to, co wy zrujnowaliście – przekonywała premier Beata Szydło w trakcie debaty.

W głosowaniu wzięło udział 442 posłów. Przeciw odwołaniu ministra opowiedziało się 238 z nich, za było 190, 14 wstrzymało się od głosu. Wcześniej wniosek o wotum nieufności negatywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Obrony Narodowej.

– Pozostawienie Macierewicza na stanowisku szkodzi bezpieczeństwu Polski – przekonywał w czasie debaty Tomasz Siemoniak z PO, który za czasów poprzedniego gabinetu kierował resortem obrony, a dziś reprezentował w Sejmie wnioskodawców. Siemoniak mówił o czystce w armii, odejściach najważniejszych dowódców, rozbijaniu potencjału obronnego, a także błędach, jakie, jego zdaniem, są popełniane podczas budowy wojsk obrony terytorialnej. – Obrona terytorialna jest Polsce potrzebna i należy szanować osoby, które decydują się poświęcić jej czas. Ale jej tworzenie nie może się odbywać kosztem modernizacji armii zawodowej – przekonywał poseł PO. Według niego do nowego rodzaju sił zbrojnych odpływają zarówno pieniądze, jak i dowódcy.

– Antoni Macierewicz odbudowuje to, co wy zrujnowaliście – podkreślała premier Beata Szydło. Przypomniała, że polityka bezpieczeństwa, którą realizuje rząd, opiera się na dwóch filarach: dobrych stosunkach z sojusznikami oraz wzmacnianiu polskiej armii, rodzimego przemysłu obronnego, wreszcie budowaniu postaw patriotycznych. Za sukces Macierewicza uznała stacjonowanie w Polsce na stałe wojsk USA czy przeniesienie z Niemiec do Poznania Mission Command Element – amerykańskiego dowództwa odpowiedzialnego za kierowanie żołnierzami US Army na wschodniej flance NATO.

Do pozytywów polityki resortu premier dodała kontrakty z polskimi zakładami zbrojeniowymi. W ten sposób polska armia pozyska np. haubice Krab, ciężarówki Jelcz czy moździerze Rak. – A wy woleliście polski przemysł likwidować – zwracała się premier do opozycji. Nawiązała także do wczorajszego zamachu terrorystycznego w Manchesterze. – Musimy sobie wszyscy odpowiedzieć, na tej sali i w Europie: czy chcemy polityków, którzy mówią, że musimy przyzwyczaić się do ataków, czy chcemy polityków silnych, którzy dostrzegają zagrożenie i skutecznie z nim walczą. A takim politykiem jest Antoni Macierewicz.

– W uzasadnieniu, nie tylko pisemnym, ale tym, którego wysłuchaliśmy, roi się od nieprawd, manipulacji i zwykłych kłamstw. Co gorsza, wiele z zarzutów to po prostu niezrozumienie współczesnej armii, jej potrzeb i wyzwań, jakie stoją przed Wojskiem Polskim – mówił z kolei wiceminister Michał Dworczyk.

Film: MON

Sam minister obrony przekonywał w swoim wystąpieniu, że spór, który właśnie się toczy, dotyczy rzeczy fundamentalnej: czy Polska ma być niepodległa, czy też nie. – Mamy pierwszy od dziesiątków lat rząd, który wydał wszystkie pieniądze przeznaczone na modernizację polskiej armii – mówił. Przypominał też, że po raz pierwszy w historii Polska zdołała osiągnąć zakładany przez NATO poziom wydatków na zbrojenia. Rząd przeznaczył na to 2 proc. PKB.

Minister bronił też koncepcji budowy wojsk obrony terytorialnej. – Są one efektem nie tylko wielkiego poruszenia patriotycznego polskiej młodzieży, ale też odpowiedzią na realne zagrożenia, zwane hybrydowymi. Dziś możemy je obserwować na Ukrainie, wcześniej w Gruzji – podkreślał Macierewicz. I dlatego ten rodzaj sił zbrojnych musi być przygotowany do boju przez najlepszych fachowców. Takim jest wieloletni dowódca komandosów z Lublińca gen. Wiesław Kukuła, który od jesieni ubiegłego roku dowodzi WOT.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polska przystań brytyjskich jeńców
 
Ferie w mundurze
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sztandar dla Dowództwa WOT
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Którą drogą do armii?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Priorytety dla armii
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Eurofightery znowu w Polsce
Pamiętamy o Niezłomnych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Palmiry – miejsce kaźni
Kleszcze dla wojska
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Zamiana po włosku
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Przerwany lot „Orlika”
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rusza morski „Dragon”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Tajna misja polskiej agentki
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Lotnictwo i kobiety
Nowoczesna łączność dla armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowy szef CWCR
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Będzie za co kupić koreańską broń
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
W Jachrance o skokach spadochronowych
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Wielki test w West Point coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Leopardy jadą na poligon
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO