moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto OSŻW w Warszawie

24 maja odbył się uroczysty apel z okazji Święta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Uroczystość swoją obecnością zaszczycił podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski.

W uroczystości uczestniczył komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch wraz z kierowniczą kadrą Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej i komendantami jednostek terenowych ŻW. Wśród zaproszonych gości obecni byli również poprzedni komendanci OSŻW w Warszawie, dowódcy i przedstawiciele Sztabu Generalnego WP, dowództw, mazowieckich jednostek i instytucji wojskowych. W uroczystym apelu uczestniczyli ponadto przedstawiciele Policji, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz uczelni wojskowych, duchowieństwa, władz samorządowych i zaprzyjaźnionych szkół. Wśród dostojnych gości obecna była również pani Hanna Rybicka, córka ostatniego dowódcy Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej, którego dziedzictwo tradycji przejął Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.

Po powitaniu gości komendant Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie płk Sławomir Tęcza wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał, że przypadające na 18 maja święto to data największej akcji Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Podczas tej brawurowej operacji ewakuowano „skarbiec” Komendy Głównej AK. Na zakończenie komendant podziękował swoim żołnierzom za rzetelną i profesjonalną pracę oraz złożył im życzenia.

– Z okazji święta Oddziału wszystkim żandarmom i pracownikom wojska – żołnierskimi słowami dziękuję za dotychczasowy trud i życzę spełnienia marzeń w życiu zawodowym i osobistym. Do tego grona pragnę dołączyć także Wasze Rodziny. Bez ich cierpliwości i wyrozumiałości Wasza pełna poświęcenia służba byłaby jeszcze trudniejsza. Wreszcie – wszystkim przyjaciołom i sympatykom, dla których Żandarmeria Wojskowa jest bliską sercu służbą, dziękuję za wsparcie i życzliwość – powiedział płk Tęcza.

Po okolicznościowym wystąpieniu nastąpiła ceremonia uhonorowania medalami i odznaczeniami. Wręczenia medali „Za Zasługi dla Obronności Kraju” dokonał sekretarz stanu Bartłomiej Grabski w asyście komendanta głównego ŻW gen. bryg. Tomasza Połucha i komendanta OSŻW w Warszawie płk. Sławomira Tęczy. Za szczególne osiągnięcia podczas pełnienia służby w Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch przyznał żołnierzom świętującej jednostki Odznaki Honorowe Żandarmerii Wojskowej. Z kolei płk Sławomir Tęcza przyznał Odznaki Pamiątkowe Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie, które wręczył były komendant Oddziału płk. Włodzimierz Baranowski.

Po ceremonii głos zabrał podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski. Minister podkreślił, że na co dzień obserwuje służbę warszawskich żandarmów i wysoko ceni ich zaangażowanie i profesjonalizm. Przypomniał również ostatnie sukcesy żołnierzy – ewakuację do Polski osób polskiego pochodzenia i członków ich rodzin zamieszkujących tereny ogarnięte konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zabezpieczenie Szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. – Po 13 latach funkcjonowania Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie śmiało mogę powiedzieć, że jego żołnierze należą do grona najlepiej wyszkolonych i wyposażonych żołnierzy nie tylko Żandarmerii Wojskowej, ale i polskiej armii – akcentował minister Bartłomiej Grabski, ponownie dziękując za ciężką i odpowiedzialną służbę, również poza granicami kraju – powiedział minister.

Uroczysty apel, któremu odprawę muzyczną zapewniła orkiestra wojskowa z Wesołej, zakończyła defilada pododdziałów.

Tekst: Sylwia Guzowska

red. PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
 
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Którą drogą do armii?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowe śmigłowce kawalerii
Lekcje z frontu
Invictus w zimowym stylu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zimowy sprawdzian podchorążych
Będą kolejne „Daglezje-P”
Lista trupich główek
Cud w Trewirze
Śnieg może być groźną bronią
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Dobrowolsi – czas start!
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Abramsy pod dobrą opieką
Spadochroniarze na Podlasiu
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Pierwszy skok
Nowy szef CWCR
Zachód przeciwko „korsarzom”
Skromny początek wielkiej wojny
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Offset dla „Wisły”
Szef MON-u w Brukseli
Wojna o porządek świata
Mocny sygnał od NATO
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zamiana po włosku
Rakietowy szach
Liban uznany za strefę działań wojennych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Eurofightery znowu w Polsce
Bruksela przed szczytem
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Roszady personalne w PGZ-ecie
Ślubowanie kadetów OPW
„Avenger” na Monte Cassino
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zielone światło dla Barbary
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Rusza kwalifikacja wojskowa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO