moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kursy obronne na ASzWoj

Wykłady na temat ochrony ludności i współpracy cywilno-wojskowej, zajęcia praktyczne, gry komputerowe i treningi – rusza pierwszy kurs obronny przygotowany przez Akademię Sztuki Wojennej dla osób na kierowniczych stanowiskach w administracji publicznej. W ciągu dwóch lat przeszkolonych zostanie 470 pracowników urzędów, m.in. ministrowie i dyrektorzy generalni.

Szkolenie obronne jest obowiązkowe dla najwyższych urzędników państwowych. – To konieczne, bo niemal wszystkie organy administracji rządowej i samorządowej wykonują zadania dotyczące bezpieczeństwa, a administracja publiczna to jeden z elementów pozamilitarnego systemu obrony państwa – mówi Monika Lewińska, rzecznik prasowy Akademii Sztuki Wojennej. Dodaje, że podczas szkoleń wszyscy – od wójta po marszałka i ministra – dowiedzą się, jakie zadania z zakresu obronności ma instytucja, w której pracują, i jak powinni zareagować w sytuacji kryzysowej. Do zorganizowania kursów obronnych zobowiązani są m.in. premier oraz szefowie wszystkich resortów.

Kursy w Akademii

Na zlecenie ministra obrony narodowej tego rodzaju kursy w latach 2017–2018 będzie prowadzić Akademia Sztuki Wojennej. Dotyczy to zarówno tzw. Wyższych Kursów Obronnych adresowanych do najważniejszych funkcjonariuszy publicznych (polityków na stanowiskach kierowniczych i urzędników) oraz kursów obronnych dla kadry niższego szczebla, pracowników komórek do spraw obronnych na poziomie województwa, powiatu oraz gminy.

– Cykl Wyższych Kursów Obronnych rozpoczął się u nas 15 maja. Wzięło w nim udział siedem osób. To ministrowie, wiceministrowie, kierownicy jednostek organizacyjnych podległych premierowi, dyrektorzy generalni resortów – mówi Monika Lewińska. Program szkolenia przebiega według planu zatwierdzonego przez rektora-komendanta Akademii Sztuki Wojennej. Kurs prowadzą wykładowcy z Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego oraz eksperci z Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON.

Czego uczą się ministrowie i dyrektorzy

Zajęcia odbywają się od 7.30 do 15.30 oraz późnym popołudniem do 22.00. – Ponad połowę czasu zajmują wykłady i konwersatoria. Ich tematyka dotyczy szeroko pojętych kwestii bezpieczeństwa, problemów funkcjonowania instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz dokumentów strategicznych, które umożliwiają integrację i mobilizację różnych środowisk w działaniach na rzecz obronności – mówi Monika Lewińska.

Podczas wykładów uczestnicy przypomną sobie zagadnienia związane z funkcjonowaniem NATO, działaniem państwa w sytuacji zagrożenia i w czasie wojny, współpracą cywilno-wojskową, ochroną ludności w trakcie działań obronnych, ochroną obiektów ważnych dla obronności, przygotowaniem do militaryzacji.

Na zajęciach praktycznych urzędnicy i ministrowie wezmą udział w grze komputerowej, podczas której będą musieli wykazać się trafnym i szybkim podejmowaniem decyzji. Korzystając z Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych, sprawdzą swoją wiedzę na temat reagowania kryzysowego. W ramach tej części zajęć przewidziany jest także wyjazd, np. do jednostki wojskowej.

– Kurs służy integracji całego krajowego systemu bezpieczeństwa. Uczestnicy ćwiczą umiejętności współdziałania, reagowania i przygotowania różnych elementów systemu obronnego państwa na wypadek sytuacji kryzysowej czy podwyższonej gotowości – zaznacza Monika Lewińska.

W ciągu dwóch lat w kursach obronnych weźmie udział 470 osób, w tym ok. 150 urzędników wyższego szczebla. W zależności od składu grupy szkoleniowej, zjazd będzie trwał od 5 do 10 dni. Kursy mają oczywiście część wspólną, ale wykłady są profilowane pod względem miejsca zatrudnienia uczestników. – Inne zadania mają bowiem do wykonania wiceministrowie, a inne marszałkowie województw – podkreśla rzecznik ASzWoj.

Kursy zaplanowane na lata 2017–2018 będą kosztować ponad 1,9 mln zł. Sfinansuje je Ministerstwo Obrony Narodowej. Odbywają się one na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 8 października 2015 roku w sprawie szkolenia obronnego.

Pomysł sprzed 20 lat

Pomysł kursów obronnych dla kierowniczej kadry administracji publicznej narodził się w latach 90. minionego wieku. W 1994 roku premier Waldemar Pawlak polecił ówczesnemu ministrowi obrony narodowej admirałowi Piotrowi Kołodziejczykowi przygotować tego rodzaju szkolenia. Organizatorem wyższych kursów obronnych był wówczas Departament Spraw Obronnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który prowadził również nabór kandydatów. 15 stycznia 1995 roku w Akademii Obrony Narodowej rozpoczął się pierwszy kurs dla kierowniczej kadry administracji publicznej z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa. Z czasem w Wyższym Kursie Obronnym musieli brać udział również parlamentarzyści oraz pracownicy samorządów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Akademia Stuki Wojennej

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
Wojna w świętym mieście, część druga
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Głos z katyńskich mogił
Przygotowania czas zacząć
Zachować właściwą kolejność działań
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kadisz za bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Charge of Dragon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
Wojna na detale
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
SOR w Legionowie
Kolejne FlyEle dla wojska
Front przy biurku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO