moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kandydaci na studia sprawdzą kondycję

Biegi, pływanie, ćwiczenia wysiłkowe – za kilka dni rusza kurs z WF-u dla osób, które chcą studiować w  Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. Podczas szkolenia przygotowującego do testów sprawnościowych kandydaci wezmą udział także w wykładach. – Zainteresowanie jest bardzo duże, zgłasza się znacznie więcej osób niż mamy miejsc – mówi Monika Krystek z wrocławskiej uczelni. 

– Egzamin z wychowania fizycznego to jeden z najważniejszych elementów rekrutacji na studia wojskowe. Stąd pomysł, by pomóc przygotować się ochotnikom, którzy podczas najbliższych egzaminów będą rywalizować o miejsce w naszej uczelni – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

„Sprawdzę, co umiem”

W tym roku takie dwudniowe kursy odbyły się już w marcu, kwietniu i maju. – W listopadzie 2016 roku, w pierwszej, pilotażowej edycji przygotowaliśmy 15 miejsc. Okazało się jednak, że zainteresowanie jest dużo większe. Dlatego teraz kursy organizujemy już od marca. W trzech tegorocznych wzięło udział ponad 150 osób – mówi Monika Krystek z Biura Obsługi Studentów.

10 i 11 czerwca odbędzie się ostatni kurs przed zaplanowanymi na lipiec egzaminami wstępnymi na uczelnię. Dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję, szkoła przygotowała 60 miejsc. – Ochotnicy mogli zgłaszać się do 26 maja. Decydowała kolejność nadesłanych formularzy. Chętnych było więcej niż miejsc, zrobiliśmy więc listę rezerwową. Bywało bowiem, że ktoś z zapisanych osób nie mógł przyjechać i wtedy jego miejsce się zwalniało – dodaje Monika Krystek.

Wśród uczestników czerwcowego kursu będzie Wojciech Dymek z Rudy Śląskiej. Rok temu zdawał egzaminy na wrocławską uczelnię, ale zabrakło mu punktów właśnie z powodu WF-u. Dlatego przez ostatni rok pracował nad kondycją. – Chodziłem do siłowni, na basen, biegałem. I choć czuję się dużo lepiej przygotowany niż w ubiegłym roku, to zdecydowałem się na udział w kursie, by nabrać pewności i sprawdzić się w takich warunkach, jakie są na prawdziwym egzaminie. Jeśli się okaże, że mam braki, udział w kursie na pewno zmobilizuje mnie do dalszej pracy – mówi Dymek.

10 godzin ćwiczeń

Czerwcowe szkolenie trwa w sumie 15 godzin, z czego 5 poświęconych jest na zajęcia teoretyczne. Wykłady będą dotyczyć teorii treningu sportowego, m.in. metod ćwiczeń, rozgrzewki, diety, regeneracji organizmu oraz redukcji masy ciała. Podczas zajęć z kadrą wrocławskiej uczelni kandydaci na studia poznają także procedury postępowania rekrutacyjnego. Nowością ma być spotkanie z podchorążymi, którzy opowiedzą o nauce z perspektywy wojskowego studenta.

W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy kursu dowiedzą się, jak powinni się przygotować do egzaminu sprawnościowego. Instruktorzy z WSOWL pokażą, jak rozłożyć siły podczas poszczególnych konkurencji i jak efektywnie zaplanować treningi. Zajęcia będą się odbywać w czterech blokach, przygotowanych pod kątem egzaminu z WF-u. Kandydaci na studentów będą mieli m.in. ćwiczenia kształtujące siłę mięśni ramion i obręczy barkowej oraz mięśni grzbietu. Ten trening ma ich przygotować do jednej z konkurencji na egzaminie – podciągania na drążku nachwytem.  

Ochotnicy będą też biegać oraz pływać. Na basenie przećwiczą pływanie kraulem, nawroty wahadłowe i koziołkowe. Pod okiem instruktorów czeka ich także przepłynięcie 50 metrów na czas. W hali sportowej wrocławskiej uczelni będą trenować bieg po tak zwanej kopercie. 

Kurs zakończy się próbnym testem sprawnościowym, podczas którego uczestnicy sprawdzą się we wszystkich obowiązujących na egzaminach wstępnych konkurencjach. Mężczyźni będą musieli pobiec na dystansie 1000 metrów, ukończyć bieg wahadłowy 10x10 m, podciągać się na drążku oraz pływać 50 metrów kraulem. Kobiety czeka bieg na 800 metrów, bieg zygzakiem po kopercie, zwis na ugiętych ramionach na czas oraz pływanie na 50 metrów kraulem. Konkurencje będą punktowane w zależności od uzyskanego czasu lub liczby powtórzeń. Aby zaliczyć dane ćwiczenie, kandydat będzie musiał uzyskać co najmniej 5 punktów za każdą konkurencję. W sumie za cały test będzie można otrzymać maksymalnie 100 punktów.

 – Podczas kursu mogliśmy zobaczyć, jak wygląda egzamin sprawnościowy, przekonać się, że wszystkie konkurencje trzeba wykonać jedna po drugiej w krótkich odstępach czasu. Dużo jeżdżę na rowerze, pływam, ale dopiero ten kurs pokazał mi, na co położyć nacisk w przygotowaniach. Teraz więcej biegam, bo okazało się, że to jest moja słabsza strona. Trenuję też na drążku– mówi Jowita Ilska z Oleśnicy, która wzięła udział w majowej edycji szkolenia. Kandydatka na podchorążego dodaje, że przy okazji uczestnicy kursu mogli poznać infrastrukturę sportową uczelni. – Dzięki temu egzamin nie będzie takim zaskoczeniem – mówi przyszła studentka.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. 17 WBZ

dodaj komentarz

komentarze


Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
 
SOR w Legionowie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Głos z katyńskich mogił
Wojna na detale
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Sandhurst: końcowe odliczanie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
Front przy biurku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ocalały z transportu do Katynia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Italii, za wolność waszą i naszą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
NATO on Northern Track
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strażacy ruszają do akcji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Sprawa katyńska à la española
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szarża „Dragona”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO