moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON docenia pracowników wojska

Pracują w jednostkach, dowództwach i ministerstwie. Zajmują się zarówno zamówieniami, dostawą, obsługą, jak i naprawą sprzętu wojskowego. – Pracownicy wojska są bardzo ważną częścią sił zbrojnych. Doceniamy ich pracę i dlatego prowadzimy działania na rzecz zwiększenia ich wynagrodzeń i poprawy sytuacji bytowej – zapewnia  Bartłomiej Grabski, podsekretarz stanu w MON.

W polskiej armii jest ponad 45 tysięcy pracowników wojska. Choć na co dzień nie noszą mundurów, to pracując u boku żołnierzy zawodowych, są specjalistami w sprawach dotyczących wojska. – Niestety, jak dotąd byli finansowo niedocenieni. W latach 2011–15 nie otrzymali oni podwyżek, co w efekcie wpłynęło na pogorszenie sytuacji materialnej tej grupy – przyznaje Bartłomiej Grabski, podsekretarz stanu w MON. Zwiększyły się także dysproporcje między płacami pracowników resortu a innymi pracownikami sfery budżetowej, sektora przedsiębiorstw, a także żołnierzy zawodowych.

Obecne kierownictwo resortu dostrzega ten problem i chce zapobiec odchodzeniu z armii wykwalifikowanych pracowników, dlatego podjęło działania mające poprawić ich sytuację materialną. W efekcie w latach 2016–2017 przyznano pierwsze od kilku lat podwyżki pensji dla tej grupy zawodowej.

Podwyżki w 2016 roku

W ubiegłym roku limit wydatków na wynagrodzenia w resorcie obrony narodowej został zwiększony o kwotę 105,7 mln zł (7,96%). Ponadto minister obrony Antoni Macierewicz zadecydował o przyznaniu na ten cel kolejnych 35 mln zł z puli środków na wzrost zatrudnienia. Pieniądze te umożliwiły podwyżki średnio o 248 zł. – W ramach podwyżek wyodrębniono grupę około 7000 stanowisk specjalistycznych związanych z m.in. diagnostyką pojazdów wojskowych, przewozem ładunków niebezpiecznych, teleinformatyką i kryptologią, obsługą lotnisk, badaniami laboratoryjnymi czy nadzorem inwestorskim. Pracownicy zatrudnieni na tych stanowiskach otrzymali jeszcze większą, bo średnio 350-złotową, podwyżkę – podkreśla wiceminister Grabski. Kolejne 101,6 mln zł przeznaczono na wypłaty jednorazowych premii i nagród.

Podwyżki płac pracownicy wojska otrzymali także w tym roku. Kierownictwo resortu zabiegało o to już na etapie prac nad projektem budżetu na 2017 rok. Ostatecznie 110,7 mln zł zagwarantowanych w ustawie pozwoliło na wzrost wynagrodzeń w kwocie naliczeniowej przeciętnie 202 zł.

– To wszystko sprawiło, że zmniejszyły się dysproporcje wynagrodzeń w porównaniu z innymi działami sfery budżetowej. Również w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia żołnierzy poprawiła się relacja w stosunku do wynagrodzeń w 2015 roku – mówi wiceminister. W 2015 roku przeciętne wynagrodzenie pracownika wojska wynosiło 3427 zł i stanowiło 74,23% przeciętnego wynagrodzenia żołnierza (4617 zł). W ubiegłym roku natomiast przeciętne wynagrodzenie kształtowało się na poziomie 3751 zł i stanowiło 78,31% przeciętnej pensji wojskowej (4789 zł).

Dopłaty do wczasów i pożyczki

Osoby pracujące w armii mogą też liczyć na pieniądze z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Są to m.in. dopłaty do wypoczynku (stanowią ponad 66% ogólnej kwoty wydatków z funduszu, tj. ponad 30 mln zł), z których rocznie  korzysta ok. 42 tys. pracowników. Przeciętna wysokość świadczenia wynosi ok. 700 zł.

W ramach funduszu świadczeń socjalnych MON dofinansowuje także wypoczynek dzieci pracowników wojska. Z tej możliwości korzysta rocznie ok. 1,5 tys. osób, a świadczenie – w średniej wysokości ok. 500 zł – otrzymuje ok. 1,7 tys. dzieci.

Pracownicy wojska mogą też liczyć na bezzwrotną pomoc finansową, np. zapomogi (rocznie otrzymuje je ponad 10 tys. zatrudnionych), bezzwrotną pomoc rzeczową (m.in. paczki dla dzieci dla ponad 4 tys. pracowników) czy niskooprocentowane pożyczki na cele mieszkaniowe. Z tych ostatnich korzysta  rocznie ponad 6 tysięcy osób. Przeciętna wysokość pożyczki wynosi ok. 12 tys. zł, a cała kwota przeznaczona na pomoc mieszkaniową przekracza 80 mln zł.

W ramach pomocy socjalnej dla pracowników resort obrony narodowej co roku kupuje legitymacje uprawniające do przejazdów kolejowych z 50-procentową zniżką. Koszt  legitymacji w 2017 roku wyniósł 544,32 zł. Z tej kwoty pracownicy musieli pokryć jedynie koszty związane z opodatkowaniem, w sumie 98 zł. W 2016 roku wykupiono 4722 legitymacje na łączną kwotę ok. 2,6 mln zł.

Na koszt MON pracownicy wojska mogą także rozwijać się zawodowo. W 2016 roku ponad 9 tys. osób (tj. 20% ogółu zatrudnionych) podnosiło i uzupełniało kwalifikacje zawodowe. Kosztowało to budżet MON ok. 6,4 mln zł.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. PZ

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1496415360
A ja w budżetówce dostałem 2 lata temu 50zł netto. 4 lata temu 50zł netto. Wcześniejszych podwyżek to już nawet nie pamiętam bo ich nie było. Poszły na remonty i modernizację zakładu. Może by tak zamiast podwyżek dla wojskowych przeznaczyć je na modernizację armii?
80-AB-16-01

Wojsko inwestuje w Limanowej
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szarża „Dragona”
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Na straży wschodniej flanki NATO
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zbrodnia made in ZSRS
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Odstraszanie i obrona
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto wojskowego sportu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prawda o zbrodni katyńskiej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kurs z dzwonem
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ramię w ramię z aliantami
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Głos z katyńskich mogił
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO na północnym szlaku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
V Korpus z nowym dowódcą
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO