moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Muzeum Gryf. Czołgi zamiast dywizjonu rakiet

Jeszcze 16 lat temu w lesie pod Dąbrówką stacjonowała jedna z najpilniej strzeżonych jednostek polskiej armii – 25 Dywizjon Rakietowy Obrony Przeciwlotniczej. Dziś w miejscu, gdzie znajdowały się przeciwlotnicze systemy rakietowe Wołchow działa Muzeum Gryf. Tylko w ubiegłym roku odwiedziło je ponad 9 tys. osób, zafascynowanych kolekcją min i czołgów.

Mieszkańcy Wejherowa wiedzieli, że do wojskowych koszar w lasach pod Dąbrówką lepiej było się nie zbliżać. Przez prawie pół wieku, od 1963 roku do 2001, stacjonował tutaj 25 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej. Jednostka, uzbrojona w systemy przeciwlotnicze PZR S-75M Wołchow, z racji swojego znaczenia dla powietrznego parasola kraju, była jedną z najpilniej strzeżonych w Polsce.

Dziś koszary w Dąbrówce tętnią życiem. Tylko w ubiegłym roku odwiedziło je ponad dziewięć tys. osób! Zwiedzających przyciąga Muzeum Techniki Wojskowej Gryf, które powstało tu w 2013 roku (właścicielem jest największa  na Pomorzu firma autokarowa). – Pierwszym naszym pojazdem był czołg T-55, który przerobiliśmy na replikę niemieckiego czołgu z II wojny światowej Panzerkampfwagen V Panther. Dziś, po czterech latach działalności, mamy w swoich zbiorach prawie pięćdziesiąt pojazdów i niemal wszystkie są sprawne– mówi Artur Massloch, kierownik muzeum.

Najstarszym, kupionym zaledwie kilka tygodni temu, jest bryczka motorowa firmy Holsman. Ma 112 lat. – Z naszych informacji  wynika, że to najstarszy zarejestrowany i sprawny technicznie, jeżdżący, samochód w Polsce – podkreśla Massloch. To nie jedyne unikaty w zbiorach Gryfa. Poza dwoma czołgami T-34, dwoma czołgami T-55, z czego jeden w rzadkiej wersji dowódczej T-55AD2, muzeum posiada jedyne w kraju sprawne technicznie ciężkie rosyjskie działo ISU-152 oraz największą kolekcję niemieckich ciężarówek z II wojny światowej. – Mamy m.in. ciężarówki marki Mercedes-Benz L 1500A, L1500S, L3000, L4500S, L3500, L3500/LF15 oraz Opel Blitz 1,5t i 3t, Magirus – Deutz S3000. Tak szerokiej gamy niemieckich pojazdów logistycznych z okresu wojny nie ma chyba nikt w Polsce– dodaje kierownik muzeum.

To jednak nie wszystko. Każdym sprawnym pojazdem z muzeum można się przejechać za określoną opłatą. Na przykład godzina jazdy Pantherą (maksymalnie 5 osób) kosztuje 700 złotych. Gdy weźmie się pod uwagę, że taki czołg potrafi w trudnym terenie spalić 300 litrów paliwa na 100 kilometrów, suma ta nie wydaje się już tak duża.

Z bogatej kolekcji Gryfa bardzo chętnie korzystają filmowcy. Wspomniana już Panthera pojawiła się m.in. w filmie o powstaniu warszawskim „Miasto 44”, serialu „Czas Honoru” oraz kilku produkcjach Bogusława Wołoszańskiego. 

Jednak pojazdy to nie wszystko, co przyciąga zwiedzających do Dąbrówki. Częścią Muzeum Techniki Wojskowej Gryf jest jedyne w Polsce Muzeum Saperskie Explosive, które jeszcze kilka lat temu funkcjonowało przy firmie Jakusz w Kościerzynie (zajmującej się produkcją sprzętu saperskiego). W jego zbiorach są takie perełki kolekcjonerskie jak oryginalny wykrywacz min zbudowany w 1940 roku przez polskiego inżyniera Józefa Kosackiego. Mine Detector Polish Mark 1, bo o nim mowa, był – według ekspertów – najlepszą tego typu konstrukcją II wojny światowej. Do jednostek armii brytyjskiej (na rzecz której praw autorskich zrzekł się Kosacki) trafił w 1942 roku i zadebiutował w bitwie pod El Alamein.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MTW "Gryf"

dodaj komentarz

komentarze

~boss oksywie
1497804000
szacun
E0-81-D7-A2

Sprawa katyńska à la española
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Głos z katyńskich mogił
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Barwy walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO na północnym szlaku
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szarża „Dragona”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna na detale
Przygotowania czas zacząć
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Front przy biurku
Święto stołecznego garnizonu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Italii, za wolność waszą i naszą
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Charge of Dragon
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kadisz za bohaterów
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Strażacy ruszają do akcji
Zachować właściwą kolejność działań
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ocalały z transportu do Katynia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
SOR w Legionowie
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO