moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szwajcarski noblista wygłosi wykład na WAT

Metoda jądrowego rezonansu magnetycznego, nad którą pracował profesor Kurt Wüthrich, umożliwiła wcześniejsze wykrywanie nowotworów. O swoich badaniach światowej sławy naukowiec i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii opowie podczas wykładu w Wojskowej Akademii Technicznej. Spotkanie odbędzie się 20 czerwca.

– Profesor Kurt Wüthrich będzie gościł w Polsce w ramach prowadzonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej programu „Nobliści” – mówi płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej. Szwajcarski naukowiec Nagrodę Nobla otrzymał za prace nad nowatorskimi metodami jądrowego rezonansu magnetycznego.

Diagnoza nowotworów

Kurt Wüthrich urodził się 4 października 1938 roku w Aaberg w Szwajcarii. Studiował chemię, fizykę i matematykę na Uniwersytecie w Bernie, w 1964 roku obronił pracę doktorską z chemii na Uniwersytecie w Bazylei. Następnie przez pięć lat odbywał staż na Uniwersytecie Kalifornijskim i pracował w Laboratoriach Bella.

W 1969 roku powrócił do Szwajcarii i związał się ze Swiss Federal Institute of Technology w Zurychu, gdzie zdobywał kolejne szczeble kariery naukowej. W 1980 roku został profesorem biofizyki tej uczelni. Od 2001 roku pracuje również w amerykańskim ośrodku The Scripps Research Institute w La Jolla w stanie Kalifornia.

Szwajcar jest pionierem w badaniach nad rozwojem techniki jądrowego rezonansu magnetycznego. W medycynie zjawisko rezonansu jest jedną z metod diagnostycznych, dzięki którym uzyskuje się obraz przedstawiający przekrój przez ciało człowieka lub jego część. Prof. Wüthrich opracował metodę umożliwiającą zastosowanie rezonansu do badania przestrzennej struktury biologicznej makrocząsteczek w roztworach, głównie białek. Metoda ta dała podwaliny do stworzenia proteomiki, czyli nowej dziedziny biologii zajmującej się badaniem ilości i jakości białek w komórkach zdrowych i nowotworowych.

Badania te pomogły w opracowaniu nowych leków na nowotwory oraz rozwoju wczesnej diagnostyki onkologicznej. W 2002 roku naukowiec otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii wspólnie z Japończykiem Koichi Tanaką i Johnem Fennem z USA.

Wykład poświęcony podstawowym badaniom ilustrującym zasadę jądrowego rezonansu magnetycznego prof. Wüthrich wygłosi 20 czerwca o 11.00 w sali kinowej Klubu WAT. Naukowiec przyjedzie do Polski na zaproszenie wiceministra obrony prof. Wojciecha Fałkowskiego, rektora WAT oraz gen. bryg. dr. n. med. Stanisława Żmudy, dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON.

Naukowcy dla wojska

Programu „Nobliści” to cykl spotkań z laureatami Nagrody Nobla oraz światowej sławy badaczami. Wykłady odbywają się w wojskowych instytucjach naukowych. Jako pierwszy gościł w grudniu 2016 roku w Wojskowym Instytucie Medycznym dermatolog z USA prof. Robert A. Schwartz. Jego wystąpienie dotyczyło zmian skórnych zagrażających życiu.

Z kolei na początku maja tego roku na WAT wykład wygłosił japoński fizyk i noblista prof. Shūji Nakamura. Mówił on o zastosowaniu, także militarnym, niebieskiej diody LED. Prof. Wojciech Fałkowski podkreślał podczas inauguracji wykładu, że celem spotkań jest promocja polskiej nauki i techniki kojarzonej z wojskowymi uczelniami i instytutami badawczymi. 

W tym roku wojskowe placówki będą gościć jeszcze dwóch uznanych naukowców. Do Polski ma przyjechać Robert Gallo, amerykański lekarz, odkrywca pierwszego ludzkiego retrowirusa HTLV-1 i współodkrywca wirusa HIV. Kolejnym gościem będzie Amerykanin Andrew Schally, biochemik, który zdobył Nobla za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: ETH Zürich

dodaj komentarz

komentarze


Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto wojskowego sportu
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ogień w podziemiu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Odstraszanie i obrona
Ocalały z transportu do Katynia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Weterani i bokser „Master”
Mundury w linii... produkcyjnej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jak wyszkolić pilota F-16?
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Cena wolności
NATO na północnym szlaku
Animus Fortis, czyli mężny duch
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zmiany w dodatkach stażowych
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Hiszpański palimpsest
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, część druga
Kurs z dzwonem
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO