moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szwajcarski noblista z wykładem na WAT

O zasadzie działania i sposobach wykorzystania jądrowego rezonansu magnetycznego w medycynie i przemyśle mówił na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie profesor Kurt Wüthrich. Naukowiec jest chemikiem i laureatem Nagrody Nobla za prace nad rozwojem techniki rezonansu magnetycznego. W Polsce gościł w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej – „Nobliści”.

– Wizyta prof. Kurta Wüthricha na naszej uczelni to wspaniała okazja do poznania jego badań, wymiany doświadczeń oraz bezpośredniej rozmowy ze światowej sławy naukowcem – mówił płk dr Artur Król, prorektor Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie podczas inauguracji wykładu szwajcarskiego badacza. Prorektor dodał, że profesor Wüthrich gości w Polsce w ramach prowadzonego przez resort obrony programu „Nobliści”.

Płk Król przypomniał, że szwajcarski naukowiec opracował metodę umożliwiającą zastosowanie jądrowego rezonansu magnetycznego do badania przestrzennej struktury biologicznej makrocząsteczek w roztworach, głównie białek. – Metoda ta stała się podwaliną nowej dziedziny biologii zajmującej się badaniem białek w komórkach, co pomogło w opracowaniu nowych leków na nowotwory oraz metod wczesnego ich wyrywania – podkreślił prorektor WAT. Za nowatorskie badania Szwajcar otrzymał w 2002 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Obraz ciała

Prof. Wüthrich podczas wykładu „Basic research and its impact on daily human life illustrated with the NMR principle” mówił o zasadzie działania jądrowego rezonansu magnetycznego (nuclear magnetic resonance – NMR) i jego zastosowaniu. Jak tłumaczył naukowiec, zjawisko to opiera się na wykorzystaniu własności jąder atomowych i ich zachowania w stałym i zmiennym polu magnetycznym. Odkrywcami NMR byli w 1946 roku Amerykanie Felix Bloch i Edward Mills Purcell, za co sześć lat później otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. – Purcell podczas II wojny uczestniczył w badaniach dla wojska dotyczących technik radarowych i część z opracowanych wówczas technologii wykorzystał do badań nad NMR – opowiadał gość WAT-u.

Zjawisko jądrowego rezonansu magnetycznego znajduje zastosowanie w prawie wszystkich dziedzinach wiedzy badających przyrodę lub zajmujących się zachodzącymi w niej procesami. Przy czym – jak podkreślał noblista – NMR to jedna z dokładniejszych metod, dzięki której można otrzymać najwięcej powtarzających się wyników.

Gdzie wykorzystuje się magnetyczny rezonans jądrowy? Chociażby w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym do analizy chemicznej substancji oraz badań własności fizycznych materiałów. W medycynie zjawisko rezonansu stosuje się dla uzyskania obrazu przedstawiającego przekrój przez ciało lub jego część. – Dzięki NMR mamy dokładny obraz np. kości, stawów czy mózgu, możemy obserwować skutki doznanych urazów czy też efekty podjętego leczenia – wyliczał naukowiec.

Szwajcar mówił także o przewadze NMR nad zdjęciami rentgenowskimi. – Rezonans nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania typu X oraz daje możliwość wykonania dowolnego przekroju, a nie tylko rzutu na kliszę, jak w przypadku tradycyjnego prześwietlenia – tłumaczył noblista.

Badania bojowe

– Wykład prof. Wüthricha był ciekawym spojrzeniem na możliwości wykorzystania metody NMR – mówiła po spotkaniu kpr. podchor. Dominika Zawitkowska, słuchaczka Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT. Jak dodała, istnieją też duże możliwości wykorzystania metody NMR w wojsku, np. do analizy związków bojowych czy substancji wybuchowych.

Podczas wizyty na WAT profesor zwiedził wydział chemiczny tej uczelni i jego laboratoria. Noblista przyjechał do Polski na zaproszenie prof. Wojciecha Fałkowskiego, wiceministra obrony, płk dr hab. inż. Tadeusza Szczurka, rektora-komendanta WAT oraz gen. bryg. dr. n. med. Stanisława Żmudy, Dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON.

Wykład na WAT był częścią prowadzonego od końca 2016 roku programu „Nobliści”. Ideą realizowanego przez resort obrony programu jest organizowanie w wojskowych instytucjach naukowych spotkań z laureatami Nagrody Nobla oraz światowej sławy badaczami. Na początku maja tego roku na WAT gościł japoński fizyk i noblista prof. Shuji Nakamura, odkrywca niebieskiej diody LED.

W tym roku do Polski przyjedzie jeszcze Robert Gallo, amerykański lekarz, odkrywca pierwszego ludzkiego retrowirusa – HTLV-1 i współodkrywca wirusa HIV oraz Amerykanin – Andrew Schally, biochemik, który zdobył Nobla za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Grzegorz Rosiński/ WAT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Odstraszanie i obrona
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część druga
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Weterani i bokser „Master”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Prawda o zbrodni katyńskiej
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Psiakrew, harmata!
Jak wyszkolić pilota F-16?
Rakiety dla Jastrzębi
Zmiany w dodatkach stażowych
Hiszpański palimpsest
Kurs z dzwonem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jeśli nie Jastrząb, to…
V Korpus z nowym dowódcą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Ogień w podziemiu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Szpej na miarę potrzeb
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Zbrodnia made in ZSRS
Optyka dla żołnierzy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cena wolności

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO