moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGZ zacieśnia współpracę z uczelniami

Wspólne prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, w tym nad nowymi typami bezzałogowców, wprowadzanie na rynek wynalazków, a dla najlepszych studentów i pracowników naukowych staże, praktyki i etaty w firmach należących do holdingu. To najważniejsze założenia umów o współpracy, jakie PGZ podpisała z ośmioma polskimi uczelniami.

– Kwestia nauki i spraw badawczo-rozwojowych, a także to, aby polski przemysł zbrojeniowy był kołem zamachowym polskiej gospodarki, stawialiśmy sobie, jako rząd, za cel – mówił dziś sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki. – Aby to koło zamachowe mogło rzeczywiście nabrać prędkości i odpowiednio napędzać gospodarkę, musimy mieć nowoczesne i konkurencyjne technologie. Takie, które Wojsko Polskie będzie kupowało, nie tylko dlatego, że są rodzimej produkcji, ale dlatego, że dzięki nim polska armia staje się silniejsza, a Polska bezpieczniejsza. Taki jest cel współpracy między uczelniami a Polską Grupą Zbrojeniową – dodał.

Wiceminister zaznaczył, że współpraca ma być szansą także dla studentów, którzy dzięki porozumieniu będą mogli podejmować pracę w spółkach PGZ i nie będą musieli wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu możliwości robienia kariery. Przyznał, że powstała luka pokoleniowa, przez co brakuje inżynierów, ale dzięki umowom ma się to zmienić.

Błażej Wojnicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej zaznaczył natomiast, że współpraca z uczelniami wyższymi jest bardzo istotna dla kierowanej przez niego firmy. – Jest to coś, co jest niezbędne we współczesnej gospodarce i jest czymś, co pozwala rozwijać się spółkom PGZ, a w konsekwencji polskiemu przemysłowi i polskiej gospodarce – mówił.

Dzięki zawartym dziś umowom Polska Grupa Zbrojeniowa rozpoczęła oficjalną współpracę z ośmioma uczelniami wyższymi: Akademią Marynarki Wojennej, Akademią Sztuki Wojennej, Politechniką Gdańską, Politechniką Lubelską, Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim oraz Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego.

Przedmiotem współpracy ma być prowadzenie wspólnych prac badawczo-rozwojowych nad nowymi technologiami wojskowymi, w tym m.in. nad najnowszymi typami lądowych, morskich i powietrznych dronów. Dzięki współdziałaniu przemysłu i świata nauki łatwiejsza ma być komercjalizacja wynalazków, czyli uruchamianie produkcji seryjnej i wprowadzanie ich na rynek. PGZ deklaruje także, że najlepsi studenci i pracownicy uczelni zostaną objęci programem stażów i praktyk, a część z nich może znaleźć pracę w ponad 60 spółkach należących do holdingu. Firma wesprze finansowo uczelnie w organizacji międzynarodowych konferencji i seminariów naukowych, dzięki czemu skuteczniej będzie można rozpowszechniać dorobek naukowy ich kadry.

Jak podkreślają przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej, choć cele wszystkich umów są zasadniczo zbieżne – wspólne prace badawczo-rozwojowe nad nowymi technologiami, które mogą trafić do polskiej armii w postaci broni, urządzeń i systemów, to każda z uczelni oferuje swoją specjalizację, warunkującą zakres współpracy z PGZ.

I tak na przykład, specjaliści z Akademii Marynarki Wojennej oraz Politechniki Gdańskiej, będą pracowali wspólnie z inżynierami ze spółek narodowego holdingu obronnego przede wszystkim nad rozwiązaniami dedykowanymi dla marynarki wojennej, w tym – poza morskimi dronami – nad rozwiązaniami demagnetyzacyjnymi, hydroakustycznymi, systemami manewrowymi, sterowaniem torped czy morskimi zabezpieczeniami antykorozyjnymi.

Jeśli chodzi o Akademię Sztuki Wojennej, to obok analizy obszarów i kierunków rozwoju innowacyjnych technologii, kadra ASzWoj-u będzie się dzieliła ze specjalistami z PGZ swoimi doświadczeniami m.in. z zakresu oprogramowania wspomagającego dowodzenie i kierowanie walką, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań przeznaczonych dla wojsk obrony terytorialnej.

W przypadku pozostałych uczelni, to studenci i kadra Politechniki Poznańskiej oraz Politechniki Lubelskiej mają współpracować z PGZ przede wszystkim w zakresie bezzałogowców lądowych oraz powietrznych. Żacy i pracownicy naukowi z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w obszarze cyberbezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Specjaliści z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w pracach z obszaru mechatroniki, mechaniki i informatyki, a z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w projektowaniu trenażerów i symulatorów, symulacjach i modelowaniu części oraz projektowaniu układów napędowych do pojazdów kołowych i gąsienicowych.

Współpraca PGZ z wyższymi uczelniami będzie obejmować nie tylko wspólne prace  badawczo-rozwojowe, a później komercjalizację ich efektów. PGZ wesprze finansowo uczelnie w organizacji międzynarodowych konferencji i seminariów naukowych, dzięki którym kadra i studenci będą mogli m.in. rozpowszechniać swoje dokonania na świecie.

Krzysztof Wilewski , Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ogień w podziemiu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Jeśli nie Jastrząb, to…
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Szarża „Dragona”
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
NATO na północnym szlaku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Odstraszanie i obrona
Kurs z dzwonem
Optyka dla żołnierzy
Szpej na miarę potrzeb
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Święto wojskowego sportu
Barwy walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przygotowania czas zacząć
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zbrodnia made in ZSRS
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Na straży wschodniej flanki NATO
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Wojsko inwestuje w Limanowej
Głos z katyńskich mogił
Ocalały z transportu do Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO