moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zamość stolicą filmów historycznych

„Ponary – nóż w serce” – film dokumentalny Bronisława Bubiaka o miejscu, w którym w czasie II wojny światowej Niemcy zamordowali 80 tysięcy Żydów i 20 tysięcy Polaków, został najlepszym filmem dokumentalnym 5. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z Historią”. Jury nagrodziło również twórców i producentów filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.


Trzy dni wypełnione projekcjami filmów o tematyce historycznej, spotkaniami z twórcami oraz świadkami historii opowiedzianych na wielkim ekranie – od 16 do 19 sierpnia w Zamościu odbywał się Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z Historią”. Jego widzowie zobaczyli 27 filmów, w tym 15 nominowanych do festiwalowej nagrody „Zamość Perła Renesansu”.

Festiwal otworzyły filmy pozakonkursowe. Widzowie zobaczyli m.in. „Krzyż i koronę” w reżyserii Zdzisława Cozaca, „Draża Czetnik – legenda Kresów” Jerzego Oleszkowicza, „W zgodzie z sumieniem” Aliny Czerniakowskiej czy „Historię brudu” Dagmary Spolniak. Kolejne dwa dni wyświetlano filmy, które walczyły o statuetkę „Zamość Perła Renesansu”. Odbywały się też spotkania z ich twórcami. – Na ekranie zobaczyliśmy 15 filmów, które starowały w konkursie. Po projekcji każdego z nich odbywało się spotkanie z jego reżyserem. Był więc czas nie tylko na to, by zobaczyć film, lecz także by o nim porozmawiać – mówi Małgorzata Stępniewska z Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, organizatora festiwalu.

Wśród konkursowych filmów znalazł się m.in. „Czołżek” Norberta Rudasia, o którym pisaliśmy na łamach polski-zbrojnej.pl. Film to historia polskich tankietek, które uczestniczyły w kampanii wrześniowej i skutecznie stawiały czoła Niemcom. „Czołżek” opowiada o tym, jak powstawały te niewielkie czołgi, a także o polskich pancerniakach, którzy walczyli w nich w wojnie obronnej. Na celuloidowej kliszy uwieczniono pasjonatów poszukujących pozostałości po tankietkach i odnawiających je, a także fabularyzowane sceny walk tankietek z niemieckimi czołgami, odtworzone na potrzeby filmu przez rekonstruktorów. Norbert Rudaś za film otrzymał Nagrodę Specjalną Ministerstwa Obrony Narodowej.


Projekcjom filmów towarzyszyły inne atrakcje. Jedną z nich była wystawa „Józef Piłsudski. Zamość, Zamojszczyzna”. – Przypomina ona niezwykłą postać marszałka Piłsudskiego oraz osoby, miejsca i wydarzenia związane z jego pobytami w Zamościu. Ekspozycja będzie dostępna do 30 września, można więc ją jeszcze zobaczyć – mówi Małgorzata Stępniewska. Do Zamościa przyjechali również rekonstruktorzy, którzy pokazali inscenizację historyczną z okresu wojny polsko-bolszewickiej, a także stroje, uzbrojenie, opancerzenie i przedmioty użytku codziennego z różnych epok historycznych, od średniowiecza do XVII wieku. 17 sierpnia odbyła się potańcówka w stylu lat 20. oraz karaoke, podczas którego można było śpiewać historyczne i filmowe piosenki.

19 sierpnia na gali festiwalu wręczono nagrody twórcom zwycięskich filmów. Jury w składzie: Stanisław Królak, kierownik Redakcji Dokumentu i Publicystyki Historycznej TVP Historia, Paweł Woldan, scenarzysta i reżyser, autor ponad 60 filmów dokumentalnych i 7 teatrów telewizji i Marek T. Pawłowski, reżyser filmowy i teatralny, pierwszą nagrodę i statuetkę „Zamość Perła Renesansu” w kategorii najlepszy film dokumentalny przyznało Bronisławowi Bubiakowi „Ponary – nóż w serce”. To film, który opowiada o niewielkiej wsi leżącej koło Wilna. W latach 1942–1944 niemieccy żołnierze zamordowali w niej 100 tysięcy osób – Żydów oraz Polaków, inteligencji wileńskiej, żołnierzy AK oraz licealistów. II nagrodę otrzymał film „Ofiary tajnego protokołu. Bitwa o Kobryń” w reżyserii Władmira Łuckija i Iryny Wasiliewy. Opowiada on historię kaprala Ewarysta Zajkowskiego, który walczył w 83 Pułku Strzelców Poleskich. III nagroda wraz ze statuetką powędrowała w ręce Bogdana Miszczaka za film „Akcja pensjonat”, opowiadający o tym, jak Armia Krajowa odbiła z hitlerowskiego więzienia w Jaśle ponad 130 osób, w tym 66 więźniów politycznych, członków ruchu oporu.

– Organizatorzy festiwalu przyznali nagrodę „Zamość Perła Renesansu” dla najlepszego filmu fabularnego o tematyce historycznej minionego sezonu dla twórców, producentów i dystrybutora filmu „Wołyń” – dodaje Małgorzata Stępniewska. Specjalną nagrodę za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrał Antoni Krauze, natomiast Nagrodę Publiczności 5. Zamojskiego Festiwalu Filmowego otrzymał film „Szrajberka z Auschwitz” w reżyserii Grzegorza Gajewskiego. Jury przyznało wyróżnienia dla filmów: „Hakerzy Solidarności” w reżyserii Grzegorza Linkowskiego, „Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942–1944” Magdaleny Kołodziejczyk i Rafała Kołodziejczyka, „Prace na wysokościach” Sylwii Nieckarz i Andrzeja Buchowskiego oraz dla filmu „Litewskie drogi Potopu” w reżyserii Tadeusza Bystrama.

Organizatorami 5. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z Historią” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, miasto Zamość, TVP Historia.

Ewa Korsak

autor zdjęć: J. Cios

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mundury w linii... produkcyjnej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Przygotowania czas zacząć
Rakiety dla Jastrzębi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kurs z dzwonem
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Zbrodnia made in ZSRS
V Korpus z nowym dowódcą
Optyka dla żołnierzy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ogień w podziemiu
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jeśli nie Jastrząb, to…
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strażacy ruszają do akcji
Ramię w ramię z aliantami
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO