moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rumunii

W sobotę, 19 sierpnia, żołnierze I zmiany PKW w Rumunii wzięli udział w IV edycji Biegu Niezłomnych Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg odbył się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a jego bezpośrednim organizatorem był Ślężański Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sobótce.


- Ideą Biegu Niezłomnych jest przede wszystkim uhonorowanie Żołnierzy Wyklętych, uczczenie ich pamięci, ale także przybliżenie historii i pokazanie kim byli. W tym roku do Biegu Niezłomnych dołączył także Polski Kontyngent Wojskowy w Rumunii. W tegorocznej edycji biegu który dzięki owocnej współpracy i przychylności władz miasta odbył się w miejscowym parku, wraz z naszymi żołnierzami uczestniczyli nasi koledzy z rumuńskiego 26. Batalionu Piechoty - powiedział mjr Paweł Cupa, dowódca PKW Rumunia.

Głównym celem Biegu oprócz utrwalania pamięci o Żołnierzach Niezłomnych jest krzewienie poprzez aktywność fizyczną współczesnych patriotycznych zachowań i postaw a także popularyzacja i upowszechnianie biegania, w bliskości z przyrodą, jako najprostszej formy aktywności ruchowej. - Bieg poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych może być dobrą formą bycia „blisko nich” dzięki temu, że jest połączony z pewnym wysiłkiem i odbywa się w parku czy lesie, który tak bardzo kojarzy się z Żołnierzami Wyklętymi - powiedział por. Artur Kryń, dowódca I plutonu Kompanii Zmotoryzowanej. Dlatego na miejsce biegu wybraliśmy trasę w najpiękniejszym i drugim co do wielkości parku w Europie - Romanescu Park w Craiovej - i na wspaniale wytyczonych i zadbanych alejkach ustaliliśmy trasę naszego 7 km biegu - dodał.

Akcja promocyjna idei biegu spotkała się z dużym zainteresowaniem, wiele osób ze względu na wykonywanie obowiązków mandatowych w rejonie misji wspierało nas w formie organizacyjnej. Pod względem medycznym bieg zabezpieczał Zespół Medyczny PKW, natomiast nad bezpieczeństwem imprezy czuwała Żandarmeria Wojskowa
i miejscowa Policja.

W godzinach porannych, tuż przed biegiem, grupa organizacyjna rejestrowała zawodników. Każdy z biorących udział w biegu otrzymał pamiątkową koszulkę i numer startowy. Następnie po wprowadzeniu uczestników w klimat i tematykę biegu, przy dźwiękach utworów o charakterze patriotycznym, zawodnicy ruszyli w trasę. Na linii startu zgłosiło się ponad 130 żołnierzy zarówno polskich jak i z armii rumuńskiej. Warunki do biegania były bardzo wymagające ze względu na wysoką temperaturę i wysokie ciśnienie, które utrudniało złapanie oddechu. Rywalizacja była zacięta, nasi polscy żołnierze uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych eksponując polską flagę na całej trasie biegu.

Najlepszymi biegaczami okazali się Rumuni. Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się kpr. Christinel ENESCU z rewelacyjnym czasem 26’06”, drugie miejsce na podium zajął sierż. Traian VILCENAU (czas 27’23”) - obaj z 26. Batalionu Piechoty, natomiast trzecie miejsce na podium zajął plut. Łukasz BŁASZCZYK z Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego (NSE) z równie godnym podziwu wynikiem- 27’32”. W kategorii żeńskiej pierwsze miejsce zajęła Anna GARTYCH - tłumacz j. rumuńskiego PKW, drugie miejsce powędrowało do szer. Julii MALICKIEJ z Kompani Zmotoryzowanej. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy puchary, dyplomy oraz pamiątkowe albumy poświęcone pamięci Wyklętych, które wręczył dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii mjr Paweł Cupa.

Podczas mszy św. sprawowanej w intencji żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego ks. mjr Tomasz Krawczyk zwracając się do żołnierzy I zmiany PKW zachęcał do przyjęcia wiana pokolenia Żołnierzy Wyklętych - wiana służby, ofiary i miłości Ojczyzny. W wygłoszonej homilii, nawiązując do odczytanej Ewangelii, ukazał epopeję ich ofiarnej służby Ojczyźnie: - „Nasi Bohaterowie nie chcieli Polski spod znaku sierpa i młota. Opanowanej przez system polityczny i ideologiczny głoszący fałszywe ideały sprawiedliwości, równości, braterstwa, wolności. Chcieli tej, którą znali, która ich kształtowała, której drogą szły pokolenia. Polski spod znaku orła w koronie. Spod znaku Maryi – Bogurodzicy Dziewicy. Wielu leśnych żołnierzy przytwierdzało do swych mundurów ryngrafy z Jej wizerunkiem. Na ulotkach pisali: „Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wsi polskich. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały naród. My chcemy Polski suwerennej, Polski chrześcijańskiej, Polski – polskiej!”.

Epopeja Żołnierzy Wyklętych przez lata wyszydzana, zakłamywana, zohydzana. „Bandyci, zdrajcy, zaplute karły reakcji” – tak ich nazywano. Pozbawieni praw, tropieni, więzieni, mordowani. Ci, którzy wyszli z więzień, byli szykanowani, inwigilowani, spychani na margines życia. Obywatele drugiej kategorii. Ale przecież mówił Jezus: „Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało wyjść na jaw” (Mk 4,22) – dodał.

Tekst: por. mar. Agata Pszczółka/ oficer prasowy PKW Rumunia

red. PZ

autor zdjęć: por. mar. Agata Pszczółka

dodaj komentarz

komentarze


Mobilne dowodzenie
 
Piedimonte – samobójcza misja
Nie szpital, a instytut
Ratownicy na medal
„Grand Quadriga ‘24”
WAM wraca po latach
Pokazali bojowego ducha
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ameryka daje wsparcie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
NATO on Northern Track
Ostatnia droga Pileckiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
„Pierwsza Drużyna” na start
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Przysięga w Limanowej
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Podróż po AWACS-ie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Ryś” z laserem
Honor weteranom misji!
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO