moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Festyn Komandosa już w najbliższy weekend

Od piątku do niedzieli każdy, kto znajdzie się w Dziwnowie, będzie mógł spotkać żołnierzy wojsk specjalnych. – W tym roku na Festynie Komandosa pojawią się specjalsi z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, GROM-u i Agatu – mówi Witold Brzozowski, organizator. Odbędą się także pokazy wyszkolenia specjalsów, rekonstrukcje walk i jarmark militarny.

Festyn Komandosa przygotowują byli żołnierze 1 Batalionu Szturmowego, tajnej jednostki, która działała w Dziwnowie do lat 90. To z niej wywodzą się żołnierze, którzy potem tworzyli GROM, Formozę czy JWK. Witold Brzozowski to właśnie jeden ze specjalsów z Dziwnowa. Od ośmiu lat organizuje popularną imprezę – Festyn Komandosa. – To pewnie jedyna taka okazja, by żołnierze wojsk specjalnych, i to z różnych jednostek, spotkali się w jednym miejscu i zaprezentowali zwykłym ludziom swoje umiejętności i wyposażenie – mówi Witold Brzozowski.

Tym, co wyróżnia tegoroczny festyn, są obchody 90-lecia polskiego spadochroniarstwa wojskowego. Związek Polskich Spadochroniarzy organizuje więc wystawy i spotkania z mistrzami sportu spadochronowego, m.in. ze Sławomirem Pomietlakiem (85 lat), najstarszym aktywnym do dziś instruktorem spadochroniarstwa w Polsce.

Główną atrakcją festynu będzie pokaz skoków ze śmigłowca do wody, które wykonają operatorzy wojsk specjalnych. Z pewnością wiele osób przyciągnie występ instruktorów izraelskiej sztuki walki komandosów – Krav Magi. Warto też zobaczyć patrol rozminowania w akcji oraz pokaz działania ratowników medycznych. Z kolei na strzelnicy pistoletowej i garnizonowej odbędzie się pojedynek strzelecki – weźmie w nim udział reprezentacja byłych żołnierzy oraz rywalizujących z nimi rekonstruktorów. Ci, którzy przyjadą do Dziwnowa, będą mieli szansę sprawdzić swoją kondycję na torze przeszkód oraz celność oka na strzelnicach. W festynie będą uczestniczyć także liczne grupy rekonstrukcyjne, które zapraszają na inscenizacje m.in. walk z okresu II wojny światowej, takich jak epizod, który miał miejsce podczas operacji „Market Garden”. W programie znalazły się również rekonstrukcje pt. „Marszałek Piłsudski odwiedza legionistów” czy inscenizacja „Po walce”.

W programie imprezy – jak co roku – nie mogło zabraknąć koncertu dudziarzy. Przemierzą oni ulice Dziwnowa w paradzie wraz z byłymi żołnierzami 1 Batalionu Szturmowego i obecnymi specjalsami. Miłośnicy wojskowego sprzętu będą mieli okazję do obejrzenia z bliska pojazdu Wirus, który przyjedzie do Dziwnowa z Bielska-Białej. Już niedługo znajdzie się on w wyposażeniu polskich wojsk rozpoznania. Tyle tylko, że do żołnierzy trafi w najnowszej wersji, jeszcze nieprezentowanej publicznie, natomiast na festynie producent – firma Concept pokaże starszą wersję.

To, co za każdym razem przyciąga tłumy, jest jarmark militarny, na którym zaopatrują się zawsze pasjonaci wojska i rekonstruktorzy. Organizatorzy zadbali też o kinomanów i zaplanowali maraton filmowy nt. „Bohaterowie”, podczas którego widzowie obejrzą dokumenty o wybitnych dowódcach. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. W parku, w którym zawsze odbywa się festyn, zostanie zorganizowany m.in. dziecięcy tor przeszkód.

Program VIII Festynu Komandosa można znaleźć na stronie www.festynkomandosa.pl. Patronem medialnym imprezy jest „Polska Zbrojna”.

Marcin Górka

autor zdjęć: Marcin Górka
 

dodaj komentarz

komentarze


Front przy biurku
 
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szarża „Dragona”
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Święto stołecznego garnizonu
Kolejne FlyEle dla wojska
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna na detale
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
Głos z katyńskich mogił
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zmiany w dodatkach stażowych
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
SOR w Legionowie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Italii, za wolność waszą i naszą
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ocalały z transportu do Katynia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kadisz za bohaterów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO