moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przyszli oficerowie stawiają pierwsze kroki

Za nimi niełatwa rekrutacja, wcielenie w poczet studentów i odbiór pierwszej broni. Teraz ponad 600 podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej przechodzi podstawowe szkolenie wojskowe. – Jeszcze trzy tygodnie temu żyli w innej rzeczywistości, dziś muszą zmierzyć się z ogromnym wysiłkiem fizycznym i całodniowymi zajęciami w terenie – mówi ppor. Cezary Rams z WAT-u.
610 podchorążych swoją przygodę z wojskiem rozpoczęło jeszcze podczas wakacji. Wcześniej zdali egzaminy wstępne do Wojskowej Akademii Technicznej, każdy pokonując dwóch innych kandydatów. W poczet studentów warszawskiej uczelni zostali przyjęci 17 sierpnia. – Otrzymali wtedy swoje pierwsze umundurowanie i żołnierskie wyposażenie. Zapoznali się też z infrastrukturą Akademii i swoimi pododdziałami, a podczas pierwszych zajęć poznawali wojskowe stopnie, podstawy regulaminów i musztry – tak pierwsze dni podchorążych opisuje Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT-u. – Dowiedzieli się także, jak przepisowo nosić mundur i w jaki sposób zwracać się do przełożonych. Otrzymali też swoją pierwszą broń – dodaje rzecznik.

Pod ogniem artylerii i w ukryciu

Teraz kandydaci na przyszłych oficerów przechodzą podstawowe szkolenie wojskowe. To etap obowiązkowy dla wszystkich zaczynających studia mundurowe. – Zanim podchorążowie na dobre rozpoczną edukację, muszą przede wszystkim poznać wojskowe abecadło. W naszej Akademii takie szkolenie trwa ponad miesiąc. To czas wystarczający, by poznać podstawy wojskowości – wyjaśnia ppłk Dariusz Pytlos, zastępca kierownika Studium Szkolenia Wojskowego WAT.
Oficer podkreśla, że szkolenie podstawowe to w dużej mierze nauka indywidualna. – Oznacza to, że naszym celem nie jest zgranie żołnierzy do określonego pododdziału, na przykład drużyny. Tu każdy szkoli się dla siebie i dla siebie zdobywa wiedzę. Bo każdy żołnierz musi wiedzieć, jak wykonać zadania i jak zachować się na polu walki, by przeżyć – dodaje zastępca kierownika Studium.Na wykładach studenci poznają m.in. wojskowe przepisy, zasady dyscypliny, podstawy łączności, topografii i zagadnienia BHP. Zdecydowaną większość czasu spędzają jednak na zajęciach praktycznych na poligonie WAT-u. – Podchorążowie podzieleni są na trzy kompanie, w ramach których jest 19 plutonów. Gdy jedni szkolą się z zagadnień saperskich, inni uczą się udzielania pierwszej pomocy, wkładania wojskowej odzieży ochronnej lub doskonalą swoją kondycję na hali sportowej albo w terenie – mówi ppłk Pytlos. Nie brakuje zajęć z taktyki. Podchorążowie na ćwiczebnym polu walki uczą się, jak niezauważonym podejść do przeciwnika i jak działać pod ogniem artylerii. – Na tym pierwszym etapie uczymy podchorążych najprostszych rzeczy, czyli maskowania się, poruszania w terenie, pokonywania zapór inżynieryjnych różnymi sposobami – tłumaczy ppor. Michał Gontarz, dowódca 2 plutonu 4 kompanii. Dodaje, że w przypadku niskiej zapory studenci musieli na przykład wykonać podpórki z przedmiotów znalezionych w terenie, za ich pomocą podnieść drut i przeczołgać się pod nim. – W przypadku wysokiej zapory do przecięcia drutu musieli wykorzystać bagnet – wyjaśnia podporucznik.

Zajęcia praktyczne odbywają się również na strzelnicy. Tu podchorążowie poznają budowę broni i amunicji, uczą się ładować magazynek, składać i rozkładać broń. Po raz pierwszy strzelają. Do dyspozycji mają karabinki AK, Beryle, pistolety. – Te zajęcia zaczęli od szkolenia przygotowawczego. Najpierw strzelają amunicją ślepą. Wiedzą, że broń zareaguje tak, jak w strzelaniu bojowym, ale nie będzie pocisku, który trafi w tarczę. Potem przychodzi czas na zajęcia z bronią długą małego kalibru, gdzie nie ma co prawda odrzutu towarzyszącego strzelaniu, jest za to widoczny efekt trafienia – opowiada ppłk Pytlos. Na trzecim etapie strzelają z Beryli amunicją ostrą. To ćwiczenia na celność i skupienie z odległości 100 metrów. Potem będą mierzyć do celów ruchomych i ukazujących się.

Będzie jeszcze trudniej

– To wszystko jest dla nas całkiem nowe. Mamy dużą dawkę wiedzy teoretycznej i mnóstwo praktyki. Najbardziej podobają mi się zajęcia taktyczne. Nie zawsze jest łatwo, ale wiem, po co tu jestem i mimo że to początek mojej przygody z wojskiem, mocno wierzę, że nic nie zdoła mi przeszkodzić w ukończeniu studiów i spełnieniu marzenia, by zostać oficerem – mówi szer. pchor. Przemysław Pawłowski, student I roku na kierunku elektronika i telekomunikacja.
Determinację młodych ludzi chwalą dowódcy plutonów, ale jak przyznają, zmęczenie daje się już niektórym we znaki. – Oni jeszcze trzy tygodnie temu żyli w nieco innej rzeczywistości, a teraz muszą się mierzyć z ogromnym wysiłkiem fizycznym, całodniowymi zajęciami w terenie, do tego w różnych warunkach atmosferycznych. Gdy jest gorąco, oporządzenie i mundur zdają się ważyć znacznie więcej. Zdarzają się więc kontuzje, osłabienia, omdlenia – mówi ppor. Cezary Rams, dowódca 4 plutonu 4 kompanii.Przed podchorążymi jeszcze trzy tygodnie szkolenia. Zajęcia i zadania będą coraz trudniejsze. – W szkoleniu podstawowym stosowana jest zasada stopniowania trudności. Zaczynamy od rzeczy najprostszych, a potem w scenariuszach zajęć łączymy poszczególne elementy, których już się nauczyli. Na przykład na zajęciach pozorujemy zagrożenie chemiczne, podczas którego podchorążowie ubierają się w odzież ochronną – wyjaśnia ppłk Pytlos. To, w jakim stopniu studenci opanowali wojskowe abecadło, pokażą egzaminy końcowe. Tuż po nich, 29 września podchorążowie złożą uroczystą przysięgę.

O przyjęcie na studia mundurowe w Wojskowej Akademii Technicznej ubiegało się w tym roku 1839 kandydatów. 610 osób, które się dostały, studiuje na dziesięciu kierunkach, m.in. elektronice i telekomunikacji, mechatronice, informatyce oraz kryptologii i cyberbezpieczeństwie.

PG

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Chochla
1504504800
Mamy XXI wiek, a przyszli oficerowie WAT biegaja w szelkach dusicielkach i stalowkach. Czy tylko mi sie to wydaje... spektakularne?
E7-E7-79-36

Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
 
Weterani i bokser „Master”
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy
Szpej na miarę potrzeb
Hiszpański palimpsest
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Animus Fortis, czyli mężny duch
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ramię w ramię z aliantami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Zbrodnia made in ZSRS
Cena wolności
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zmiany w dodatkach stażowych
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Odstraszanie i obrona
Wojsko inwestuje w Limanowej
Kurs z dzwonem
Psiakrew, harmata!
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
Jak wyszkolić pilota F-16?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO