moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze PKW w Rumunii zakończyli kolejny etap szkolenia

11 września żołnierze kompanii zmotoryzowanej I zmiany PKW Rumunia realizującej zadania w ramach dostosowanej wysuniętej obecności NATO (ang. NATO Tailored Forward Presence) powrócili z ponaddwutygodniowego szkolenia zintegrowanego realizowanego wspólnie z rumuńskimi żołnierzami z 26 Batalionu Piechoty wchodzącego w skład Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód.

Szkolenie rozpoczęło się wykonaniem marszu po drogach publicznych na odległość blisko 300 km z bazy kontyngentu w Craiovej do rumuńskiego ośrodka szkoleniowego poligonowego w miejscowości Cincu. Po przybyciu na miejsce nastąpiło zorganizowanie parku sprzętu technicznego, polowego magazynu środków bojowych i zakwaterowanie żołnierzy w kontenerach mieszkalnych oraz zrealizowano przedsięwzięcia obsługowe i przygotowawcze. Żołnierze zostali także zapoznani z warunkami bezpieczeństwa i zasadami obowiązującymi na terenie poligonu.

Pierwszy tydzień szkolenia upłynął pod znakiem szkolenia na poziomie plutonu z wykorzystaniem infrastruktury oraz pełnych możliwości treningowych ośrodka poligonowego. Przed wyjściem w teren, który charakteryzował się wysokimi wzniesieniami, zrealizowano cykl szkoleń stacjonarnych z wykorzystaniem VBS (Virtual Battlefield System). W czasie prowadzenia działań taktycznych zapewniono korzystanie z systemu MILES (Multiple Integrated Laser Engagement System) nowej generacji. System ten znacząco podnosi realizm szkolenia. Plutony zarówno polskie, jak i rumuński realizowały zadania z obszaru działań przeciwhybrydowych i kryzysowych. Wspólnie wykonywano marsze, przeszukiwanie i patrolowanie terenu.

Kolejny tydzień rozpoczął się ćwiczeniem taktycznym na szczeblu kompanii. Kompania dowodzona przez porucznika Bartłomieja Czeremskiego została wzmocniona rumuńskim plutonem piechoty, wyposażonym w KTO Piranha. Działania obejmowały zajęcie i patrolowanie rejonu wyjściowego w dzień i w nocy, reagowanie na oddziaływanie przeciwnika, przejęcie i przesłuchanie zatrzymanych, poruszanie się po wrogim terenie w warunkach nocnych oraz przeprowadzenie natarcia. Nad przebiegiem ćwiczenia czuwał zespół obserwatorów (OC - observer controler), który etatowo wchodzi w skład ośrodka szkolenia poligonowego. Zajęcie te pozwoliły na praktyczne zgrywanie oraz stworzyły warunki do doskonalenia i sprawdzenia podległych dowódców z umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań.

Kulminacyjnym elementem szkolenia była realizacja ćwiczenia kierowania ogniem drużyną i plutonem w warunkach dziennych i nocnych, które odbyło się 7 i 8 września. Zrealizowano strzelanie ze wszystkich środków ogniowych będących na wyposażeniu kompanii, między innymi wykonano strzelanie z automatycznego granatnika MK-19, 60mm moździerza LM-60 oraz 30 mm armaty w którą jest uzbrojony KTO Rosomak. Za zrealizowane działania kompania uzyskała wysokie oceny zarówno podczas szkolenia taktycznego jak i ogniowego.

Szkolenie zakończyło się wykonaniem marszu również na blisko 300 km odległość z ośrodka szkolenia poligonowego do miejsca stacjonowania kontyngentu w miejscowości Krajowa. Po powrocie do miejsca dyslokacji dokonano omówienia a wyciągnięte wnioski zostaną wykorzystane w dalszym procesie szkolenia zintegrowanego.

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem szkoleniowym PKW Rumunia będzie udział kompanii zmotoryzowanej w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. Scorpions Fury-17 prowadzonym przez Dowódcę Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód w pierwszej połowie października 2017 roku.

Tekst: oficer prasowy PKW Rumunia

red. PZ

autor zdjęć: szer. Jacek Rok

dodaj komentarz

komentarze


Szczury Pustyni dotarły do Polski
 
„Avenger” na Monte Cassino
Nowe śmigłowce kawalerii
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rusza kwalifikacja wojskowa
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Zielone światło dla Barbary
Lekcje z frontu
Szef MON-u w Brukseli
W rezerwie pasywnej będą oceny
Pierwszy skok
Eurofightery znowu w Polsce
Spadochroniarze na Podlasiu
Wojna o porządek świata
Liban uznany za strefę działań wojennych
Skromny początek wielkiej wojny
Zamiana po włosku
Cud w Trewirze
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Dobrowolsi – czas start!
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Będą kolejne „Daglezje-P”
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Gwiazdy sportu dają lekcję
Rakietowy szach
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Roszady personalne w PGZ-ecie
Invictus w zimowym stylu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Podwójny Półmaraton Komandosa
Śnieg może być groźną bronią
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Ślubowanie kadetów OPW
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Offset dla „Wisły”
Abramsy pod dobrą opieką
Lista trupich główek
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Bruksela przed szczytem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO