moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Święto Wojsk Lądowych

Toruń
12 września w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Wojsk Lądowych. Była ona okazją do podsumowania i wyróżnienia żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej (RON) za służbę i pracę na rzecz Sił Zbrojnych.

Podczas uroczystego apelu komendant Centrum pułkownik Dariusz Adamczyk wręczył dziesięciu żołnierzom zawodowym akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. W związku z zaszeregowaniem do wyższego stopnia wojskowego zajmowanego stanowiska na stopień starszego chorążego sztabowego mianowali zostali starsi chorążowie: Krzysztof Kobusiński i Tadeusz Schreiber, na stopień młodszego chorążego starszy sierżant Jerzy Dolewski. Na stopień plutonowego mianowani zostali starsi kaprale: Mariusz Adamski i Michał Majkowski. Awans na stopień starszego kaprala uzyskał kapral Sylwester Słucki, a na stopień kaprala starsi szeregowi: Piotr Polczyński, Dariusz Rogman i Damian Wróblewski. Natomiast na stopień starszego szeregowego mianowany został szeregowy Andrzej Kozłowski.

W trakcie uroczystości płk Adamczyk wręczył odznaczenia nadane przez ministra obrony narodowej. Medalami „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” wyróżnionych zostało 5 żołnierzy i 4 pracowników RON. Natomiast 7 pracowników Centrum otrzymało medal „Za Zasługi Dla Obronności Kraju”. Za wybitne zasługi, oraz znaczące osiągnięcia szkoleniowe tytułem honorowym Zasłużony Żołnierz RP z odznaką tytułu honorowego – III stopnia wyróżnieni zostali kpt. Bogdan Lewandowski oraz kpt. Robert Sawicki. Ponadto komendant wyróżnił żołnierzy i pracowników RON nagrodami uznaniowymi, urlopami nagrodowymi i listami gratulacyjnymi.

Na zakończenie do zebranych zwrócił się komendant Centrum. W swoim wystąpieniu podziękował żołnierzom i pracownikom RON za codzienny trud, ofiarną służbę i rzetelną prace na rzecz Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Pogratulował również wszystkim odznaczonym i nowo mianowanym.

W rocznicę zwycięskiej bitwy pod Wiedniem Wojska Lądowe obchodzą swoje święto. 333 lat temu, 12 września 1683 roku polsko-niemiecko-austriackie oddziały dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego rozbiły pod Wiedniem stutysięczną armię turecką pod wodzą wezyra Kara Mustafy.
Początki obchodów świąt Wojsk Lądowych sięgają okresu II Rzeczypospolitej, kiedy to swoje święta miały poszczególne oddziały wojsk (piechota, kawaleria, artyleria, saperzy, łączność itp.).
Święto Wojsk Lądowych w obecnej postaci zostało wprowadzone 12 września 1996 roku decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej, Stanisława Dobrzańskiego

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska


 

PKW Afganistan

W sobotę, 9 września, żołnierze VI zmiany PKW Afganistan RSM obchodzili w bazie Bagram w Afganistanie 334. rocznicę odsieczy wiedeńskiej z 12 września 1683 r. W dniu tej zwycięskiej bitwy wojska lądowe obchodzą swoje święto.Wtedy to właśnie, 12 września 1683 roku, wojska polsko-austriacko-niemieckie, pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego, pokonały armię Imperium Osmańskiego.

Uroczysty apel, zorganizowany z okazji święta był jednocześnie okazją do wręczenia żołnierzom VI zmiany PKW Afganistan RSM wyróżnień: odznak „Zasłużony Żołnierz RP” III stopnia, odznaki honorowej Marynarki Wojennej, a także medali Non-Article 5 Medal.

Dowódca PKW w swoim przemówieniu odniósł się do rocznicy zwycięstwa sojuszu polsko-austriacko-niemieckiego nad zagrożeniem dla chrześcijańskiej części Europy ze strony Turków. Zaznaczył, że nasz naród wywiązał się ze swoich zobowiązań, które zostały złożone ówczesnym sojusznikom i w obliczu zagrożenia walczył do końca. W dalszej części przemówienia płk Piotr Fajkowski podkreślił, że od lat, to właśnie na żołnierzach Wojsk Lądowych spoczywa główny ciężar udziału i realizacji zadań w ramach misji zagranicznych.

Korzystając z okazji żołnierze VI zmiany obchodzili równocześnie święto 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. króla Kazimierza Jagiellończyka, które przypada na dzień 14 września. Trzon VI zmiany PKW stanowią żołnierze 15 Brygady Zmechanizowanej i 1 Brygady Pancernej.

Tekst i zdjęcia: rzecznik prasowy VI zmiany PKW Afganistan

red. PZ

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
 
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowy szef CWCR
Bruksela przed szczytem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nowoczesna łączność dla armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Leopardy jadą na poligon
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Dobrowolsi – czas start!
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Offset dla „Wisły”
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Lista trupich główek
Wojna o porządek świata
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Abramsy pod dobrą opieką
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Zamiana po włosku
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Którą drogą do armii?
Kleszcze dla wojska
Zimowy sprawdzian podchorążych
Eurofightery znowu w Polsce
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Polska przystań brytyjskich jeńców
Mocny sygnał od NATO
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wojenny bohater na szubienicy
Tajna misja polskiej agentki
Palmiry – miejsce kaźni
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wielki test w West Point coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO