Współpraca z samorządami lokalnymi przy formowaniu oddziałów Wojsk Obrony Terytorialnej z zasady układa się dobrze – powiedział w czwartek w Sejmie RP minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Szef MON odpowiadał na pytanie posłów w sprawie przebiegu procesu tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT).
– Współpraca z samorządami przy pozyskiwaniu nieruchomości dla WOT generalnie układa się bardzo dobrze. Zrealizowano ponad 240 rekonesansów mających wskazać lokalizacje oddziałów WOT – mówił minister. Szef resortu obrony poinformował, że przegląd objął 114 kompleksów wojskowych, 41 nieruchomości należących do Agencji Mienia Wojskowego, 56 obiektów proponowanych przez samorząd i 11 zgłoszonych przez prywatnych właścicieli.
– Niestety czasami te kwestie napotykają na różne kłopoty i problemy – przyznał minister Macierewicz. Największe – jak dodał – dotyczyły Starogardu Gdańskiego. – Niestety przyniosło (to) dosyć tragiczne konsekwencje w okresie niedawnej nawały – nie zdążono na skutek sprzeciwu rady miasta sformować tam jednostki i w związku z tym nie można było użyć WOT w momencie gdy była tego wielka potrzeba.
– Podobną sytuacje mamy także niestety w Radomiu, gdzie władze miasta sprzeciwiły się wybranej pierwotnie lokalizacji – mówił. Minister wyraził zdziwienie takim stanowiskiem, ponieważ – wojska obrony terytorialnej brały ostatnio udział w organizowaniu znakomitego wydarzenia, jakim był Air Show. Nie rezygnujemy jednak z WOT w Radomiu, w którym docelowo rozmieszczone będzie dowództwo 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu – dodał minister.
– Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane 9 miesięcy temu. Liczą ponad 5 tys. żołnierzy i są oni zorganizowani w trzech brygadach na ścianie wschodniej. Do końca roku 2019 chcemy powołać 17 brygad WOT – podkreślił szef MON.
Źródło: MON
autor zdjęć: Źródło: MON
komentarze