moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minister Macierewicz we Francji

Współpraca na flance wschodniej, współpraca przemysłów obronnych Polski i Francji oraz sprawy związane ze wspólną polityką obronną Europy to główne tematy rozmów ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly.

W środę, na zaproszenie minister obrony Francji, z wizytą w Paryżu przebywał szef MON Antoni Macierewicz. W trakcie wizyty odbyły się m.in. spotkania z przedstawicielami francuskiego resortu obrony oraz przedstawicielami koncernu MBDA.

Jak powiedział po spotkaniu w Ministerstwie Obrony Francji minister Antoni Macierewicz było to bardzo dobre spotkanie, podczas którego podjęte zostały rozmowy na temat bezpieczeństwa europejskiego, batalionowych grup bojowych i wspólnych relacji w ramach NATO. Rozmawialiśmy także o sprawach związanych z funkcjonowaniem Wielonarodowego Dowództwa w Elblągu i ewentualności uczestnictwa Francji w tym projekcie.

Podczas spotkania poruszano także sprawy dotyczące stałej strukturalnej obrony Europy. - Podkreśliłem w trakcie rozmów konieczność takiego ukształtowania wspólnej obrony europejskiej, by była ona zdecydowanie zwrócona także na obronę i współpracę z takimi państwami jak Gruzja, Mołdawia i przede wszystkim Ukraina. Choć oczywiście mamy świadomość, że to jest sprawa, która będzie jeszcze przedmiotem dyskusji – mówił szef MON. - Francja uczestniczy w rozmowach na temat kontraktu okrętów podwodnych. Ten kontrakt jest dla nas bardzo ważny. Rozmawiamy też ze Szwecją i Niemcami. Są jeszcze kwestie, które są otwarte, ale na pewno francuska oferta jest interesująca – powiedział w środę w Paryżu minister Antoni Macierewicz.

Omawiając sprawy związane z przemysłem obronnym w kontekście współpracy polsko – francuskiej szef polskiego MON podkreślił, że dyskusją dotyczyła francuskiej oferty okrętów podwodnych zintegrowanych z rakietami manewrującymi. - To ciekawa oferta. Oferta, która na pewno ma przyszłość i oferta, która obok niemieckiej i szwedzkiej, będzie brana przez Polskę pod uwagę. Sama rozmowa została poprzedzona wizytą w MBDA – koncernie, który wraz z Naval Group odpowiedzialny jest za budowę okrętu podwodnego, jak i integrację z rakietami manewrującymi. To co tam zobaczyliśmy napawa optymizmem, co do potencjału francuskiego i skuteczności działania – zaznaczył minister Macierewicz.

Szef MON podkreślał także, że Polsce zależy na tym, aby kontrakt na zakup okrętów podwodnych został podpisany jak najszybciej. - Kontrakt na zakup okrętów podwodnych to jeden z najważniejszych kontraktów modernizacyjnych, a na pewno najważniejszy kontrakt jeżeli chodzi o naszą Marynarkę Wojenną. - Bardzo ważne jest to dla Polski, aby był to kontrakt wzajemny. By nie tylko stwarzało to perspektywę skutecznej broni i jak najszybszego terminu realizacji, ale też by zaowocowało to trwałą współpracą francusko – polską - zaznaczył szef MON.

Minister Macierewicz zaznaczał, że Polsce zależy na współpracy przemysłów obronnych i, że jeżeli ta współpraca ma być skuteczna, musi być dwustronna.

Podczas wizyty minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się także z ambasadorem RP we Francji Tomaszem Młynarskim.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
 
Rusza kwalifikacja wojskowa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Pierwszy skok
W rezerwie pasywnej będą oceny
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Którą drogą do armii?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Invictus w zimowym stylu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Skromny początek wielkiej wojny
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Wojna o porządek świata
Abramsy pod dobrą opieką
Eurofightery znowu w Polsce
Szef MON-u w Brukseli
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Gwiazdy sportu dają lekcję
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Lekcje z frontu
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Mocny sygnał od NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Cud w Trewirze
Zimowy sprawdzian podchorążych
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowe śmigłowce kawalerii
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zielone światło dla Barbary
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Offset dla „Wisły”
Spadochroniarze na Podlasiu
Dobrowolsi – czas start!
Roszady personalne w PGZ-ecie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Ślubowanie kadetów OPW
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lista trupich główek
Będą kolejne „Daglezje-P”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Śnieg może być groźną bronią
Bruksela przed szczytem
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Rakietowy szach
„Avenger” na Monte Cassino
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Zamiana po włosku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO