moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Minister i prezydent na ćwiczeniu Dragon’17

Dziś na poligon w Drawsku Pomorskim wyjechały czołgi Leopard, haubice Krab, a w powietrze wzbiły się śmigłowce Mi-17 i Mi-8, a także myśliwce – Su-22 i F-16. Z żołnierzami, podczas ćwiczenia „Dragon’17” spotkał się zwierzchnik sił zbrojnych Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, którzy podziękowali im za zaangażowanie w manewry.

Minister obrony narodowej odwiedził dziś stanowisko dowodzenia ćwiczeniem „Dragon’17”. Podczas spotkania z dziennikarzami podkreślał, że to największe manewry Wojska Polskiego w tym roku. – W całym kraju ćwiczy 17 tysięcy żołnierzy, którzy wykorzystują 3,5 tysiąca jednostek sprzętu – mówił Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że z Polakami współdziałają przedstawiciele wojsk z 12 państw. – Są tu z nami żołnierze między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Łotwy, ale także z Gruzji i Ukrainy  – mówił. Podkreślił także, że „Dragon’17” to pierwsze ćwiczenie, w którym biorą udział żołnierze wojsk obrony terytorialnej i z tego co przekazują mu dowódcy, terytorialsi świetnie wywiązują się z postawionych im zadań.

Szef MON po raz kolejny zaznaczył, że ćwiczenia mają charakter obronny. – Zadaniem wojsk jest otoczenie, zneutralizowanie i wyparcie przeciwnika z polskiego terytorium – mówił. – Ćwiczenie przebiega znakomicie i wszystkie jego epizody są realizowane – zaznaczył.

Po południu nad poligonem drawskim pojawiły się myśliwce Su-22. To one symulowały siły wroga i zaatakowały znajdujące się na polu walki pododdziały. Do akcji natychmiast wkroczyli przeciwlotnicy, którzy osłaniali manewry baterii samobieżnych Krab i Goździk. Chwilę później na poligon wjechały Leopardy 2A4 i 2A5 oraz dwa plutony czołgów PT-91. Równocześnie wojsko prowadziło ostrzał z wyrzutni rakietowych Langusta. Działania wspierały także siły powietrzne oraz wojska aeromobilne. Do akcji wkroczyły śmigłowce Mi-8 i Mi-17 z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, a następnie Mi-24 z 56 Bazy Lotniczej. Przez cały czas działania wojska osłaniały myśliwce F-16.

Ćwiczeniom na poligonie przyglądał się prezydent Andrzej Duda. Prezydent wspomniał, że „Dragon’17” to sprawdzian nie tylko dla polskich, ale i zagranicznych żołnierzy. – Cieszę się, że ćwiczymy z zaprzyjaźnionymi armiami – mówił. Przyznał też, że cieszy się, że z roku na rok, na ćwiczeniach wojsko korzysta z coraz większej ilości nowego uzbrojenia.

Prezydent odniósł się także, do manewrów „Zapad’17”. – Tamte ćwiczenia miały charakter ofensywny i mówię to z przykrością. Nasze mają charakter obronny – mówił. – Jesteśmy przygotowani, aby bronić granic Sojuszu Północnoatlantyckiego – podkreślił.


Film: DGRSZ

„Dragon ’17” to najważniejsze w tym roku ćwiczenie Wojska Polskiego. Ma ono charakter obronny, a jego głównym celem jest zgranie funkcjonowania dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, zgodnie z ich wojennym przeznaczeniem.

Ćwiczenie rozpoczęło się 20 września, a jego główna cześć rozgrywać się będzie między 25 a 29 września na poligonach w Drawsku Pomorskim, Zegrzu, Dębie, Szymanach, Ustce, Gdyni, Orzyszu, Zegrzu, Nowogrodzie i Toruniu. Razem z żołnierzami Wojska Polskiego ćwiczą pododdziały z Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, które stacjonują w Polsce, a także wojskowi z Bułgarii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch, Gruzji i Ukrainy. Działania wojsk operacyjnych wspierają żołnierze wojsk obrony terytorialnej, członkowie organizacji proobronnych oraz rezerwiści.

Podczas manewrów wojsko korzysta z 3,5 tys. jednostek sprzętu, w tym: 53 czołgów, 158 bojowych wozów piechoty i kołowych transporterów opancerzonych, 79 jednostek sprzętu artyleryjskiego, 14 okrętów i 32 statków powietrznych.

EK, MM

autor zdjęć: st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko inwestuje w Limanowej
 
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część druga
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO na północnym szlaku
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ocalały z transportu do Katynia
Zbrodnia made in ZSRS
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Mundury w linii... produkcyjnej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Hiszpański palimpsest
Weterani i bokser „Master”
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Psiakrew, harmata!
Rakiety dla Jastrzębi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jak wyszkolić pilota F-16?
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zmiany w dodatkach stażowych
Cena wolności
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Święto wojskowego sportu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO