moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PKW Rumunia: ćwiczenie „Scorpions Fury-17”

Przez pierwsze dwa tygodnie października żołnierze kompanii zmotoryzowanej I zmiany PKW Rumunia, realizującej zadania w ramach dostosowanej wysuniętej obecności NATO, uczestniczyli w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. „Scorpions Fury-17”. W szkoleniu wzięło udział około 700 żołnierzy różnych narodowości oraz użyto ponad 150 jednostek sprzętu.

Ćwiczenie miało charakter międzynarodowy i było prowadzone przez Dowódcę Międzynarodowej Brygady Południe-Wschód płk. Cristiana Dan. Podzielone zostało na trzy etapy tj. dowódczo-sztabowy, taktyczny i ogniowy. Pierwszy etap obejmował realizację procesu dowodzenia na szczeblu brygady poprzez ustalenie położenia i planowanie. Etap zakończył się postawieniem zadań dowódcom batalionów.

- Jest to praktycznie pierwsze ćwiczenie brygady w tym składzie i będzie stanowiło cenne źródło doświadczeń i wniosków, tym bardziej że niektóre osoby funkcyjne przybyły zaledwie przed kilkoma tygodniami. Jest to dla nas również doskonałą okazją do poznania siebie i zgrania w poszczególnych komórkach. Wnioski z ćwiczenia będą platformą do wyznaczenia kierunków działania mających na celu osiągnięcie pełnej zdolności operacyjnej dowództwa brygady w ostatnim kwartale przyszłego roku - powiedział ppłk Krzysztof Mucha, szef Sekcji Planowania Sztabu Międzynarodowej Brygady Południe Wschód.

Etap taktyczny i ogniowy, należał już do pododdziałów międzynarodowej brygady. Żołnierze z kompani zmotoryzowanej dowodzonej przez por. Bartłomieja Czeremskiego, po przemieszczeniu na ośrodek szkolenia w m. Botoşeşti-Paia przeszli do wykonywania zadań określonych przez dowódcę 20 batalionu w podporządkowanie którego wchodziła kompania. Działania obejmowały m.in. doskonalenie procedur z zakresu współdziałania pododdziałów polskich i rumuńskich. Żołnierze trenowali różne scenariusze działań taktycznych w ramach batalionu składającego się z polskiej kompani wyposażonej w wozy KTO Rosomak oraz pododdziałów rumuńskich z 20. batalionu piechoty „Black Scorpions” oraz 22 batalionu piechoty działających na transporterach opancerzonych TAB Zimbru. Działania piechoty wspierali żołnierze z 325 dywizjonu artylerii wyposażonego w działa przeciwpancerne M1977.

Kulminacyjnym etapem ćwiczenia „Scorpions Fury-17” dla pododdziałów brygady była realizacja w dniach 10-12 października zadań ogniowych oraz kierowania ogniem plutonu i kompani w warunkach zarówno dziennych jak i nocnych. Pozwoliło to doskonalić umiejętności strzeleckie żołnierzy obsługujących różne środki ogniowe będące na wyposażeniu kompanii, zaś dowódcy poszczególnych szczebli mogli przećwiczyć kierowania ogniem podczas natarcia czy obrony.Po zakończeniu szkolenia ogniowego i uzyskaniu wysokich ocen, żołnierze kompanii zmotoryzowanej wykonali marsz miejsca stacjonowania w m. Craiova.

„Scorpions Fury-17” to pierwsze międzynarodowe ćwiczenie zaplanowane, zorganizowane i przeprowadzone przez Wielonarodową Brygadę Południe Wschód od momentu jej uruchomienia. W kolejnych ćwiczeniach i szkoleniach wezmą również udział żołnierze z batalionów afiliowanych do brygady, między innymi z Bułgarii, Portugalii, Włoch. Realizacja przedsięwzięcia zapoczątkowała cykl przygotowań do certyfikacji dowództwa międzynarodowej brygady które zaplanowana jest na listopad 2018roku.

Tekst: oficer prasowy PKW Rumunia

red. PZ

autor zdjęć: szer. Jacek Rok

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Weterani i bokser „Master”
Animus Fortis, czyli mężny duch
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Rakiety dla Jastrzębi
Kurs z dzwonem
Szpej na miarę potrzeb
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zbrodnia made in ZSRS
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Przygotowania czas zacząć
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Optyka dla żołnierzy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Cena wolności
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ogień w podziemiu
Święto wojskowego sportu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Psiakrew, harmata!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Hiszpański palimpsest
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część druga
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jeśli nie Jastrząb, to…
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO