moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Projekty WAT wyróżnione na wystawie wynalazków

Trzy nowatorskie projekty badawczo-rozwojowe, realizowane przez pracowników i studentów Wydziału Cybernetyki WAT, nagrodzone podczas XI międzynarodowej wystawy wynalazków International Warsaw Invention Show. Wynalazki WAT spotkały się też z dużym zainteresowaniem gości wystawy.

Projekt ELEPHANT został nagrodzony złotym medalem z wyróżnieniem, dostał też dwie prestiżowe nagrody: dla najlepszego wynalazku krajowego (Special Award of Association of Polish Inventors & Rationalizers The Best Domestic Invention) i nagrodę specjalną Innovation Prize od organizacji Saudi Innovation Window.

ELEPHANT tobiomedyczny system i ubranie textroniczne dla niemowląt, pozwalające na monitorowanie funkcji życiowych dziecka, diagnostykę, fizjoterapię i wsparcie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, autorstwa ppłk. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego, Magdaleny Lebiedziewicz, inż. Pawła Pieczonki, Bartosza Miłosza, lic. Michała Olka, Sylwi Sławińskiej i Piotra Witowskiego.  

Kolejny złoty medal przywieźli twórcy projektu SymSG. To wirtualny system doskonalenia taktyki ochrony granicy i kontroli ruchu granicznego, autorstwa pracowników Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, Mlabs i Akademii Sztuki Wojennej.

Jury doceniło również aplikację mobilną wspomagającą planowanie i realizację operacji ochrony granic z wykorzystaniem narzędzi GIS i mechanizmów rozszerzonej rzeczywistości. Jej autorów, ppłk. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego, Krystiana Kisickiego i Jakuba Kucharskiego z Wydziału Cybernetyki WAT, wyróżniło srebrnym medalem.

Projekty realizowane przez pracowników i studentów Wydziału Cybernetyki WAT były prezentowane podczas International Warsaw Invention Show po raz 7. Wystawa, organizowana przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów przy współpracy z Urzędem Patentowym i Politechniką Warszawską odbyła się w Warszawie w dniach 9-11 października 2017 r. Patronatem honorowym objął wydarzenie Prezydent Andrzej Duda.

IWIS to największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Co roku prezentowane są rozwiązania z ponad 25 państw, między innymi z  Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Turcji, Rumunii, Tajwanu, i oczywiście z Polski. Podczas wystawy prezentują swoje osiągnięcia zarówno instytuty badawcze, uniwersytety i politechniki, jak również innowacyjne przedsiębiorstwa i indywidualni wynalazcy. Wynalazcy, którzy decydują się na udział w wystawie prezentują swój dorobek w 20 kategoriach m.in.: poczynając od ekologii i ochrony środowiska przez mechanikę, budownictwo, elektronikę oraz przemysł włókienniczy i chemiczny, aż do innowacyjnych rozwiązań medycznych.

Tekst: Agata Reed

***

Opisy prezentowanych projektów WAT:

ELEPHANT – biomedyczny system i ubranie textroniczne dla dzieci i niemowląt dostarczające funkcje monitorowania medycznego, diagnostyki, fizjoterapii oraz wsparcia w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia – Elephant jest pierwszym tak rozbudowanym inteligentnym ubrankiem cybernetycznym i systemem teleinformatycznym wykorzystującym niemowlęcą odzież zintegrowaną z aplikacją mobilną na smartfony wykorzystywaną do pomiaru napięcia wybranych partii mięśniowych, monitoringu serca, przewodnictwa skóry i monitorowania temperatury dodatkowo wyposażonym w funkcje fizjoterapeutyczne (jednostki wibracyjne) w celu pobudzenia układu mięśniowego. System składa się z modułu integratora elektroniki  połączonego z czujnikami medycznymi, aplikacją na smartfony i usługi chmurowe oferujące mechanizmy przetwarzania danych medycznych. System oferuje kilka kanałów sygnałów biomedycznych: elektromiografię, elektrokardiografię, dane bezwładnościowe ciała, działanie elektrochemiczne i temperaturę. Wszystkie elektrody biomedyczne wraz z urządzeniami wibracyjnymi są zintegrowane w ubranku dziecka, i modułem integratorem dostarczającym algorytmy przetwarzania sygnałów zaimplementowane w aplikacji mobilnej. Aplikacja Android Elephant jest specjalistyczną aplikacją do przetwarzania sygnałów biomedycznych, rozpoznawania wzorców sygnałów i wnioskowania regułowego. Aplikacja oferuje usługi rozpoznawania zagrożeń stanu zdrowia dziecka, przygotowywanie programów fizjoterapeutycznych i stymulujących organizm dziecka, aby zapobiec możliwym niepełnosprawności. Aplikacja oferowana jest rodzicom oraz opiekunom i wspomaga automatyczne notyfikowania i retencję danych medycznych zdrowych jak i chorych dzieci. System może być stosowany w leczeniu spastyczności, zaburzenia rozwoju i pracy mięśni, bezdechów i zaburzeń pracy serca, śmierci łóżeczkowej oraz monitorowania niewydolności oddechowej, infekcji, epilepsji i napadów drgawkowych.

Wirtualny System Doskonalenia Taktyki Ochrony Granicy Państwowej oraz Kontroli Ruchu Granicznego – Projekt oferuje kompleksowy rozproszony komputerowy system szkoleniowy wykorzystujący techniki wirtualnej rzeczywistości i wspierający szkolenie Straży Granicznej wraz z dedykowanymi stanowiskami symulacyjnymi. Środowisko symulacji składa się z dwóch modułów symulacyjnych: symulatora sztabowego, symulatora wirtualnego wysokiej rozdzielczości i zestawu aplikacji wspierających działanie środowiska w tym systemu wspomagania decyzji (SWK), emulatora systemów łączności, aplikacji kierownika ćwiczenia nadzorującej i wizualizującej dane przeprowadzonych ćwiczeń. System dostarcza moduł after-action-review umożliwiający odtwarzanie zarejestrowanych ćwiczeń za pomocą oprogramowania symulacyjnego uzupełnionego nagraniem wideo zachowań i komend ćwiczącego. System koncentruje się na procesach szkolenia kierowników Straży Granicznej, dostarczając narzędzi, które wymagają planowania operacyjnego i wsparcia realizacji przy użyciu rzeczywistego systemu wspomagania decyzji Straży Granicznej. Funkcje środowiska symulacji pozwalają na szkolenie i weryfikację procesu decyzyjnego dowódców zmiany oraz kierujących działaniami. Symulator wysokiej rozdzielczości (wirtualny) koncentruje się na wspieraniu szkolenia funkcjonariuszy, których zadaniem jest planowanie i realizacja zadań w ramach konkretnych typach scenariuszy. Obejmują one działania pirotechnika na lotnisku, procedury sprawdzania tożsamości na przejściach granicznych, a także planowanie i realizację blokad drogowych i punktów kontrolnych. System SymSG Border Tactics dostarcza szereg interaktywnych innowacyjnych technik wirtualnej rzeczywistości wykorzystywanych do szkolenia funkcjonariuszy Straży Granicznej i innych służb MSWiA. Funkcjonalność zapewnia szkolenia mające na celu ochronę granic wewnętrznych Polski oraz zewnętrznych granic UE. System będzie mógł uczestniczyć w wielopoziomowych ćwiczeniach symulacyjnych innych oddziałów, działających jako jeden z modułów domenowych, dostarczających różne zakresy zadań związanych z ochroną graniczną i kontrolą ruchu granicznego.

Mobilne narzędzie wspomagające planowanie i realizację operacji ochrony granicy państwowej z wykorzystaniem narzędzi GIS i mechanizmów rozszerzonej rzeczywistości – Aplikacja mobilna dedykowana funkcjonariuszom Straży Granicznej i innych służb oferuje automatyczną budowę świadomości sytuacyjnej i mechanizmy wizualizacji aktualnego planu działań służ i sprawców. Aplikacja dostarcza zdolności planowania i nadzoru realizowanych działań automatyzując orientowanie taktyczne i topograficzne wykorzystując mechanizmy rozszerzonej rzeczywistości. Mechanizmy te wykorzystują fuzję sensorów urządzenia mobilnego (GPS, akcelerometr, żyroskop, magnetometr) orientując urządzenie w przestrzeni i nanosi na obraz z kamery, aktualną sytuację taktyczną wspomagając funkcjonariuszy w identyfikowaniu położenia i odległości do poszczególnych obiektów i elementów sytuacji taktycznej. Narzędzie umożliwia dystrybucję tej informacji do wskazanych funkcjonariuszy i współdzielenie sytuacji operacyjnej. Narzędzie umożliwia przygotowanie szkiców sytuacyjnych działań granicznych a w szczególności organizacji działań blokadowych i pościgowych. Moduł raportowy narzędzia pozwala na automatyzacje przygotowania dokumentacji działań granicznych i ich automatyczna dystrybucję. Aplikacja wyposażona jest również w kompas i mechanizmy kalkulacji taktycznych pozwalające na pomiary odległości, profile terenu i strefy zalewowe wspomagające funkcje zarzadzania kryzysowego.

red. PZ

autor zdjęć: Mariusz Chmielewski

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety dla Jastrzębi
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Optyka dla żołnierzy
Ogień w podziemiu
Zbrodnia made in ZSRS
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojsko inwestuje w Limanowej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Animus Fortis, czyli mężny duch
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jak wyszkolić pilota F-16?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Święto wojskowego sportu
Jeśli nie Jastrząb, to…
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kurs z dzwonem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Ocalały z transportu do Katynia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Weterani i bokser „Master”
Hiszpański palimpsest
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Cena wolności
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Psiakrew, harmata!
Mundury w linii... produkcyjnej
V Korpus z nowym dowódcą
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO na północnym szlaku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO