moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kawaleryjskie tradycje w Lesznie niosą się dobrze

W minioną sobotę, 4 listopada na terenie Jeździeckiego Klubu Sportowego Przybyszewo w Lesznie odbyły się Halowe Międzynarodowe Zawody Konne w Skokach przez przeszkody CSI3 W(Concours de Saut International), w ramach których rozegrano drugą edycję Memoriału generała brygady Michała Gutowskiego.

W Komitecie Honorowym cyklicznych zawodów cieszących się coraz większą popularnością w Polsce i Europie znalazł się Dowódca Generalny Rodzajów Sił RP gen. dyw. Jarosław Mika i najstarszy oficer 1. Polskiej Dywizji Pancernej rotmistrz 97-letni Zbigniew Mieczkowski z Londynu. Oprócz krajowej czołówki jeźdźców, przed leszczyńską publicznością zaprezentowali się reprezentanci kilkunastu krajów.

Zawodnicy z naszej części Europy walczyli o punkty eliminacyjne do Pucharu Świata. Najważniejszym z trzech rozegranych konkursów był konkurs Dużej Rundy zawodów CSI3*-W, którego wyniki pozwalały na zdobywanie oprócz pokaźnych premii finansowych również punkty do klasyfikacji Longines Rankings oraz FEI Pucharu Świata w skokach Ligi Europy Centralnej (Subligi Północnej i Subligi Południowej).

Konkurs ten był również po raz drugi rozgrywanym w Lesznie Memoriałem Generała Michała Gutowskiego. Trudny parkur przebiegu podstawowego z 12 przeszkodami o wysokości 160 cm, z których jedna była dedykowana specjalnie gen. Michałowi Gutowskiemu, bezbłędnie pokonały tylko 4 pary spośród 35 startujących. Do czterokonnej rozgrywki zakwalifikowały się dwie pary reprezentujące barwy Polski (Jarosław Skrzyczyński na Silver Shine oraz Michał Kaźmierczak na Stakorado) i po jednej z Węgier (Mariann Hugyecz na Chacco Boy) i Holandii (Jur Vrieling na Dallas VDL). Najlepszy okazał się reprezentant Polski Michał Kaźmierczak na Stakorado.

Replikę szabli kawaleryjskiej, główne trofeum Memoriału w imieniu rodziny generała M. Gutowskiego wręczyli zwycięzcy byli prezesi Polskiego Związku Jeździeckiego(PZJ) Teresa Juśkiewicz- Kowalik i Marcin Szczypiorski, którzy znali osobiście generała i przyczynili się do jego powrotu z emigracji w Kanadzie do Polski. Dzięki temu u schyłku swojego życia generał mógł dzielić się swoja kawaleryjską pasją z nowymi adeptami jeździectwa w swojej ojczyźnie.

Główny organizator leszczyńskich zawodów, obecny prezes PZJ dr Jan Sołtysiak wraz z wiceprezydentem Leszna dr. Piotrem Jóźwiakiem uhonorowali także uczestników finałowej rundy z Holandii, Polski i Węgier, którzy wywalczyli cenne punkty w klasyfikacji eliminacyjnej do Pucharu Świata. Zmaganiom na leszczyńskim hipodromie towarzyszyło wielkie zainteresowanie nie tylko wśród mieszkańców Leszna, ale także i licznych sympatyków jeździectwa z całej Europy, którzy mogli usłyszeć wiele informacji na temat patrona zmagań i polskich tradycji kawaleryjskich.

Leszczyński Memoriał jest dedykowany gen. bryg. Michałowi Gutowskiemu, dowódcy szwadronu 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Lesznie i ostatniego dowódcy 2 Pułku Pancernego z 1. Dywizji Pancernej dowodzonej w latach II wojny światowej przez gen. St. Maczka, której tradycje od 25 lat kontynuuje Czarna Dywizja. Gen. M. Gutowski po II wojnie światowej wyemigrował do Kanady, gdzie był uznanym trenerem i szkoleniowcem jeździectwa oraz współtwórcą sukcesów sportowych kanadyjskiego jeździectwa. W Sali Tradycji Czarnej Dywizji od ubiegłego roku prezentowane są cenne memorabilia pochodzące z rodzinnego archiwum gen. M. Gutowskiego.

Generał bryg. Michał Gutowski urodził się 13 września 1910 roku w Macieszewicach, zmarł 23 sierpnia 2006 roku w Warszawie. Jeden z ostatnich rycerzy XX wieku, kawalerzysta, wybitny jeździec. Był absolwentem Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu (rocznik 1928–1930), oficerem 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Lesznie, uczestnikiem Olimpiady w Berlinie w 1936 roku. Walczył w wojnie obronnej 1939 roku, jako dowódca szwadronu 17 Pułku Ułanów. Po klęsce wrześniowej działał w konspiracji, a wiosną 1940 roku przedostał się przez Słowację i Francję do Anglii, by do końca wojny związać się z 10. Pułkiem Strzelców Konnych w 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka. Był ostatnim dowódcą 2 Pułku Pancernego 1 DPanc do jego rozformowania w 1947r. Po krótkim pobycie w Anglii, osiedlił się w Kanadzie, gdzie pracował m.in. jako trener kanadyjskiej kadry olimpijskiej. Po powrocie do kraju, w 1999 roku otrzymał awans na generała brygady. Był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari w Warszawie, członkiem Honorowym Polskiego Związku Jeździeckiego, a także Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu. Generał Michał Gutowski odznaczony był najwyższymi orderami i odznaczeniami, w tym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych (czterokrotnie), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Legii Honorowej oraz Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związki Jeździeckiego.

Źródło : Waldemar Kotula

red. PZ

autor zdjęć: Waldemar Kotula

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Krwawa noc pośród puszczy
„Grand Quadriga ‘24”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Na straży nieba
Polki pobiegły po srebro!
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Śladami ojca
Cień atomowej zagłady
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Po śladach polskich bohaterów
Polska wiktoria na Monte Cassino
Piedimonte – samobójcza misja
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Ryś” z laserem
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Układ nerwowy Mieczników
Wszystkie misje AWACS-a
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Nie szpital, a instytut
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO