moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dni Radiolokacji

Jak lepiej i skuteczniej prowadzić prace badawczo-rozwojowe nad nowymi systemami radarowymi – to jeden z problemów, nad którym debatują uczestnicy Dni Radiolokacji. W Jachrance pod Warszawą podczas czterodniowego spotkania omawiano m.in. przełomowe technologie, a także sprawy dotyczące współpracy ośrodków badawczych z wojskiem.

Organizatorami Dni Radiolokacji są: Departament Polityki Zbrojeniowej MON, spółka PIT-Radwar, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia.

Podczas czterodniowego spotkania, którego hasło przewodnie brzmi: „Przełomowe technologie radiolokacyjne w programie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP”, zorganizowano dwie konferencje: naukowo-techniczną na temat radiolokacji oraz poświęconą urządzeniom i systemom radioelektronicznym.

W trakcie pierwszej naukowcy i żołnierze omówili wszystkie najważniejsze projekty, nad którymi pracują polscy radiotechnicy na rzecz wojsk obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Chodzi o badania dotyczące m.in. radarów pasywnych PET-PCL (PET – Passive Emitter Tracking, PCL – Passive Coherent Location,) mobilnej trójwspółrzędnej stacji radiolokacyjnej dalekiego zasięgu P-18PL oraz mobilnego trójwspółrzędnego radaru dalekiego zasięgu Warta. Przedstawiono także proces wdrażania do służby stacji radiolokacyjnej (ZDPSR) Bystra.

Uczestnicy naukowo-technicznej konferencji, która odbywa się już po raz 48., zastanawiali się przede wszystkim nad tym, w jaki sposób polska armia i konstruktorzy mogą skuteczniej realizować prace badawczo-rozwojowe nad nowymi systemami radarowymi. Temu problemowi poświęcono cały panel dyskusyjny. Jego moderator, emerytowany gen. bryg. prof. Bogusław Smólski, podkreślał, że trudności jest wiele. – W Inspektoracie Uzbrojenia MON pracuje nieco ponad 400 osób, które mają pod opieką 600 projektów. To jest przecież fizycznie niemożliwe, aby panować nad takim ogromem materiału. W Inspektoracie jest za mało ludzi i zespołów specjalistycznych – mówił generał, wskazując, że rozwiązaniem może być utworzenie agencji uzbrojenia, która wzięłaby pod swoje skrzydła cały proces zakupów nowego uzbrojenia (obecnie odpowiada za to kilka instytucji w tym, IU MON i DPZ MON). 

Niektórzy uczestnicy spotkania przyznawali, że inżynierom niekiedy trudno porozumieć się z wojskiem w sprawie wymagań technicznych dotyczących sprzętu, bo armia zmienia je nawet w trakcie prac. Generał brygady Stefan Mordacz, szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, wyjaśniał, że wojsko musi stale modyfikować swoje oczekiwania, bo potrzebuje jak najskuteczniejszych narzędzi walki.

Na pojawiające się nowe zagrożenia radioelektroniczne wskazywał płk Dariusz Krzywdziński, szef Zarządu Wojsk Radiotechnicznych w Inspektoracie Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Pułkownik podkreślał, że nawet systemy, które do niedawna uchodziły za niewykrywalne, takie jak na przykład radary pasywne, można dziś namierzyć. – A jak można coś namierzyć, to przeciwnik zrobi wszystko, aby to zniszczyć – wyjaśniał.

Podczas drugiej konferencji nt. „Urządzenia i systemy radioelektroniczne” specjaliści z całej Polski debatują o poszczególnych komponentach elektronicznych stosowanych w radarach oraz o pracach badawczo-rozwojowych, jakie są prowadzone w tej dziedzinie przez polskie i europejskie firmy i instytucje naukowe.

Dni Radiolokacji zakończą się 16 listopada. Ich patronem medialnym jest „Polska Zbrojna”.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
W Jachrance o skokach spadochronowych
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Pamiętamy o Niezłomnych
Zamiana po włosku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Podoficer pies
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowy szef CWCR
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Przerwany lot „Orlika”
Nowoczesna łączność dla armii
Telefon zaufania dla żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Wielki test w West Point coraz bliżej
Kleszcze dla wojska
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Priorytety dla armii
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Ferie w mundurze
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Którą drogą do armii?
Będzie za co kupić koreańską broń
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Sztandar dla Dowództwa WOT
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Palmiry – miejsce kaźni
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Lotnictwo i kobiety
Jaką drogą po wojskowy indeks?
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Tajna misja polskiej agentki
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Leopardy jadą na poligon
Rusza morski „Dragon”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO