moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

20-lecie wojskowej psychologii społecznej

Służba psychologa nie może się ograniczyć do tego, co zwykle sobie wyobrażamy lub z czym się spotykamy w medialnym przekazie. Służba psychologów wojskowych jest pracą, która ma przede wszystkim kształtować żołnierzy, stale ich przygotowywać na stres czy traumę, którą muszą przeżyć, zaabsorbować i móc przezwyciężyć – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas dorocznej konferencji psychologów wojskowych.

W środę, 15 listopada, szef MON Antoni Macierewicz wziął udział w jubileuszowej konferencji psychologów wojskowych z okazji 20-lecia wojskowej psychologii społecznej. Organizatorem konferencji był Departament Wojskowej Służby Zdrowia.

Doroczną konferencję, która potrwa do 17 listopada br. rozpoczął wykładem inauguracyjnym dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia gen. bryg. dr n. med. Stanisław Żmuda.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w swoim wystąpieniu podkreślił, że nasza współpraca z wojskami amerykańskimi, NATO, na terenie Polski i Europy Środkowej nie jest przemijająca. Jest to długotrwałe współdziałanie, w którym będziemy musieli zsynchronizować różne sposoby działania. To do psychologów wojskowych będzie w dużym stopniu należało przygotowanie polskiej armii na ten trudny, ale konieczny dla naszego bezpieczeństwa proces.

Minister dodał również, iż polscy żołnierze są bardzo wysoko cenieni dzięki misjom zagranicznym, które przez ubiegłe dwadzieścia lat były realizowane. Są szczególnie szanowani między innymi przez oficerów i żołnierzy wojsk amerykańskich, dla których zarówno Irak, jak i Afganistan emocjonalnie odgrywa duże znaczenie, o którym my nie zdajemy sobie sprawy. Szef resortu zaznaczył, że Polacy często nie zdają sobie sprawy, jak głębokim szokiem dla normalnego człowieka w Stanach Zjednoczonych był atak na World Trade Center i wszystko, co było z tym związane. Szacunek dla ich przeżywania tego dramatu jest jedną z ważnych rzeczy, która musi być zrozumiana przez polskich żołnierzy. To, że byliśmy z nimi wówczas oraz to, że byliśmy jedną z pierwszych armii, która stanęła u ich boku, jest dla nich olbrzymim powodem do wdzięczności - dodał.

Konferencja była okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych psychologów wojskowych, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w pracy i służbie w obszarze działalności psychologicznej resortu obrony narodowej.

Uczestnicy konferencji w trakcie serii wykładów będą mieli możliwość zapoznania się między innymi z rolą psychologa podczas udzielania pomocy podczas katastrof masowych czy udzielania pomocy rodzinom weteranów misji poza granicami państwa.

Psychologia społeczna (psychologowie w jednostkach wojskowych) pojawiła się w Siłach Zbrojnych RP w 1997 roku, jako rozwiązanie systemowe poprzez utworzenie pionu psychoprofilaktyki.

Głównym celem wprowadzenia psychologów do jednostek wojskowych była potrzeba wywiązania się z obowiązku, jaki na Ministra Obrony Narodowej nałożyła ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, która w art. 4 wskazywała na konieczność wdrożenia działań zapobiegawczych z zakresu ochrony zdrowia psychicznego wobec osób znajdujących się w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla ich zdrowia psychicznego. W katalogu wspomnianych osób przepisy ujmowały żołnierzy zasadniczej służby wojskowej. Taka konstrukcja prawna powodowała, że na wstępie psychologowie jednostek wojskowych mieli, więc zajmować się doborem i nadzorem psychologicznym nad żołnierzami wcielanymi z poboru. Te dwadzieścia lat istnienia psychologii wojskowej przeniosło akcent z żołnierzy zasadniczej służby wojskowej na kandydatów oraz będących w służbie żołnierzy zawodowych. Psychologowie zdobyli zaufanie zarówno dowódców, żołnierzy, jak i ich rodzin. Stali się naturalnym ogniwem funkcjonowania jednostek wojskowych.

Obecnie duży nacisk Departament Wojskowej Służby Zdrowia MON kładzie na rozwój „stosowanej psychologii wojskowej” w jednostkach wojskowych, która będzie obejmować szkolenia i treningi psychologiczne (zarówno indywidualne jak i grupowe) mające na celu podniesienie potencjału bojowego żołnierza poprzez realizację zajęć na temat: zaszczepiania stresem, treningu kontrolowanej agresji, szybkiej relaksacji i regeneracji psychicznej. Psycholog ma w miarę możliwości towarzyszyć żołnierzom w trakcie szkoleń strzeleckich, taktycznych i specjalistycznych. W realizowanym przez Departament Wojskowej Służby Zdrowia MON programie rozwoju nowoczesnej psychologii duży potencjał innowacyjny przynosi powstanie i rozwój nowego rodzaju Sił Zbrojnych, jakim są Wojska Obrony Terytorialnej. Zintegrowana i współdziałająca psychologia wojskowa, sięgająca po nowoczesne metody diagnostyczne i treningowe może skutecznie przyczynić się do indywidualizacji programu rozwoju pojedynczego żołnierza a przez to wpłynąć na podniesienie potencjału obronnego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Optyka dla żołnierzy
 
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO na północnym szlaku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Głos z katyńskich mogił
Święto stołecznego garnizonu
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Odstraszanie i obrona
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO on Northern Track
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zbrodnia made in ZSRS
Szpej na miarę potrzeb
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Charge of Dragon
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szarża „Dragona”
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kolejne FlyEle dla wojska
Barwy walki
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
SOR w Legionowie
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Przygotowania czas zacząć
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO