moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Patrioty o krok bliżej

Administracja prezydenta Donalda Trumpa złożyła w piątek w amerykańskim Parlamencie dokumenty informujące o zamiarze sprzedaży Polsce systemów obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu Patriot. Członkowie Kongresu mają teraz 2 tygodnie na zaakceptowanie nie tylko samej transakcji, ale również maksymalnej kwoty na jaką może opiewać przyszły kontrakt, czyli 10,5 mld dolarów.


Bardzo skomplikowany i długotrwały proces zakupu przez Polskę amerykańskich systemów przeciwrakietowych Patriot wchodzi w decydującą fazę. Defense Security Cooperation Agency (DSCA), czyli amerykańska rządowa agencja odpowiedzialna za przygotowywanie międzypaństwowych umów na sprzedaż broni produkowanej w USA, złożyła dzisiaj w Kongresie informację o zamiarze podpisania kontraktu z Polską ws. systemów Patriot.

Agencja poinformowała Kongres, że zamierza sprzedać naszemu krajowi 2 baterie tego uzbrojenia, czyli m.in.: 4 radary AN/MPQ-65, 4 stacje kierowania walką, 16 wyrzutni M903, dwie nowe stacje dowodzenia IBCS EOC 6. Ewentualny kontrakt obejmuje również dostawę uzbrojenia (i części specjalistycznego wyposażenia, w tym systemy łączności i dowodzenia) dla wszystkich ośmiu baterii Patriot, które chce kupić Polska, czyli m.in. 208 pocisków PAC-3 MSE oraz 11 testowych PAC-3 MSEk.

Według DSCA maksymalna cena kontraktu – czyli, kwota której w negocjacjach handlowych z Polską nie będzie można absolutnie przekroczyć, to 10,5 miliarda dolarów – czyli około 37 mld zł. Przedstawiciele wojska podkreślają, że nasza armia może w negocjacjach znacząco zredukować tę kwotę.

– Ministerstwo Obrony Narodowej posiada należyte doświadczenie w realizacji tego typu zamówień, czego przykładem mogą być procedury zakupu pocisków rakietowych JASSM oraz JASSM-ER. Ówczesna notyfikacja opiewała na kwotę 500 mln USD, natomiast w wyniku prowadzonych przez przedstawicieli MON uzgodnień ostateczna kwota umowy była o blisko 48 procent niższa – wyjaśnia ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, rzecznik prasowy MON.

Co dalej?

Jeżeli amerykańscy parlamentarzyści nie zgłoszą sprzeciwu, po 15 dniach amerykański rząd będzie mógł wysłać do Polski LOA – Letter of Offer and Acceptance. Będzie to szczegółowa oferta na dostawę dwóch baterii Patriotów w konfiguracji „3+” z systemem IBCS oraz pociskami PAC-3 MSE.

Podczas spotkania z dziennikarzami 16 listopada minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podkreślał, że z oferty, jaką otrzyma od Amerykanów w najbliższym czasie polski rząd, wybierzemy nie tylko te rozwiązania które są nam potrzebne, ale także te, na które nas będzie stać. – Nie wszystko leży w zasięgu naszych możliwości finansowych – mówił szef resortu obrony narodowej. Antoni Macierewicz podkreślał, że resort obrony nie chce wydać na system „Wisła” więcej niż trzydzieści mld zł.

Co z pozostałymi bateriami? Mają one zostać zakupione w ramach innej drugiej umowy. To wynik podpisanego w lipcu br. pomiędzy MON-em a Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych porozumienia „Memorandum of Intent” (MOI). Przewiduje ono, że umowa zakupu Patriotów będzie realizowana w dwóch fazach. W ramach pierwszej Polska kupi dwie baterie Patriotów w konfiguracji „3+”, a w ramach drugiej sześć baterii, wyposażonych już w nowe radary dookólne AESA, system IBCS oraz pociski: PAC-3 MSE i niskokosztowe SkyCeptor. Po dostawie owych sześciu baterii, dwa dostarczone wcześniej zestawy mają zostać zmodernizowane.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze

~zatroskany obywatel
1511342700
Znowu jakis troll spod Moskwy. a Ja sie ciesze, ze nareszcie mamy jakies sprawdzone OPL. Nasi zolnierze juz nie beda jezdzic w trumnach do ustrzelenia. To musi doprowadzac Putinka i jego polecznikow do bialej goraczki. Do tego jeszcze spadek sprzedarzy gazu itd....... ;) PZDR
8D-51-69-E4
~ja
1511204640
Dwie baterie za 10,5 mld dolarów, no nieźle. Wcześniej mówili że mogą wydać najwięcej 30 mld dolarów za osiem. Niezły pasztecik
B9-DC-28-6A
~ja
1510987680
"...podkreślał, że z oferty, jaką otrzyma od Amerykanów w najbliższym czasie polski rząd, wybierzemy nie tylko te rozwiązania które są nam potrzebne, ale także te, na które nas będzie stać." - Czy nie chodzi tu przypadkiem proszę pana o nasze bezpieczeństwo a może i życie?. Czytając pana dywagacje mam wrażenie że wybierzemy w konsekwencji jakąś cholerną atrapę która będzie miała za zadanie straszyć nazwą - PATRIOT!!!
B9-DC-28-6A

Priorytety dla armii
 
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Polska przystań brytyjskich jeńców
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Ferie w mundurze
Nowoczesna łączność dla armii
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Palmiry – miejsce kaźni
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Którą drogą do armii?
Jaką drogą po wojskowy indeks?
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Wielki test w West Point coraz bliżej
Telefon zaufania dla żołnierzy
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Podoficer pies
Nowy szef CWCR
Leopardy jadą na poligon
W Jachrance o skokach spadochronowych
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
Lotnictwo i kobiety
Sztandar dla Dowództwa WOT
Zamiana po włosku
Eurofightery znowu w Polsce
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Będzie za co kupić koreańską broń
Zachód przeciwko „korsarzom”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Przerwany lot „Orlika”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Kleszcze dla wojska
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rusza morski „Dragon”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Pamiętamy o Niezłomnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO