moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Dunaj ’17” – test przed misją

Kompania zmotoryzowana otrzymuje informację, że w okolicy pojawiają się siły przeciwnika. Pododdziały przegrupowują się i przystępują do obrony terenu. Po udanej operacji – czas na kontratak. To jedno z zadań, któremu podczas ćwiczeń „Dunaj ’17” musieli stawić czoła żołnierze przygotowujący się do wyjazdu na misję do Rumunii.

Certyfikacja, czyli ostateczny sprawdzian gotowości do udziału w misji poza granicami kraju, odbyła się na terenie 17 Brygady Zmechanizowanej. To właśnie żołnierze tej jednostki stanowią trzon kontyngentu, który od stycznia, w ramach Batalionowej Grupy Bojowej, będzie stacjonował na południowej flance NATO. Podczas trzydniowego egzaminu komisja składająca się z oficerów Dowództwa Operacyjnego, Dowództwa Generalnego oraz Żandarmerii Wojskowej sprawdzała, czy żołnierze są odpowiednio przygotowani do wyjazdu na misję. Kontroli podlegali zarówno sami wojskowi, jak i ich umiejętności.

Zadania, które oceniano podczas certyfikacji, były związane z planowaniem, organizowaniem i realizowaniem zdań bojowych, takich jak obrona terytorium czy przeprowadzenie kontrataku. – Podczas wykonywania tych zadań korzystaliśmy z 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak z armatami kalibru 30 mm, wozu ewakuacji medycznej oraz wozu rozpoznania technicznego, a naszego przeciwnika podgrywały załogi czołgów Leopard – mówi kpt. Piotr Sromala, dowódca 6 kompanii zmotoryzowanej 17 BZ. – Te zadania nie były dla nas skomplikowane, ale to wynik dużego doświadczenia żołnierzy – dodaje.

Podczas ćwiczeń „Dunaj ’17” żołnierze musieli także wykazać się sprawnym działaniem w terenie zurbanizowanym oraz umiejętnością współpracy ze społeczeństwem. Istotnym elementem było także przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym. – To nie jest łatwy element szkolenia – mówi mjr Andrzej Kowalczyk, dowódca II zmiany PKW. – Nie ma żadnej konkretnej instrukcji, jak w takich wypadkach należy postępować, trzeba cały czas monitorować sytuację i do niej dostosowywać działania – wyjaśnia.

Wszystkie zadania, które postawiono przed wojskowymi, były bardzo zbliżone do tych, jakim będą musieli stawić czoła w Rumunii. – Ćwiczyliśmy na przykład eskortę VIP-a, bo założyliśmy, że do naszej bazy przyjedzie dowódca operacyjny – relacjonuje mjr Kowalczyk. – Zaimprowizowaliśmy także wypadek drogowy z udziałem pojazdu cywilnego. Kiedy nie jesteśmy na swoim terytorium, zawsze ciężko taką sytuację wyjaśnić – dodaje.

Nie mniej istotne zadania miał wykonać zespół ewakuacji medycznej. – Podczas certyfikacji musieliśmy przeprowadzić ewakuację rannego z pola walki – mówi plut. Barbara Kamińska, która w Rumunii będzie dowodzić ratownikami. – Na misji nasze działania zawsze zabezpiecza pluton, dzięki czemu możemy bezpiecznie podejść do rannego. Takie współdziałanie także podlegało ocenie w czasie ćwiczeń – dodaje.

Wsparcie logistyków

Podczas certyfikacji ocenie podlegały także umiejętności logistyków. Działania kontyngentu w Rumunii będzie bowiem zabezpieczało 57 żołnierzy o tej specjalności, głównie z 10 Brygady Logistycznej. To właśnie oni zadbają o to, aby wojsko dotarło w rejon misji, a także o to, aby na miejscu żołnierze zawsze mieli do dyspozycji sprawny sprzęt. – Naszym zadaniem będzie zabezpieczenie kontyngentu, tak aby żołnierze mieli do dyspozycji to, czego potrzebują do wykonywania zadań. Mam na myśli amunicję, paliwo, a także wszelkie kwestie związane z zakwaterowaniem – mówi mjr Dariusz Hadała z 10 BLog, zastępca dowódcy PKW Rumunia. – Oczywiście jesteśmy przygotowani do wykonywania także typowo wojskowych zadań. Każdy żołnierz, bez względu na to, na jakim stanowisku służy, jest gotowy do tego, aby w każdej chwili chwycić za broń – dodaje.

Logistycy utworzą w Rumunii także ambulatorium medyczne, w którym, w razie konieczności, pomocy żołnierzom będzie udzielał zespół medyczny z Polski. – W ambulatorium będą stacjonowali lekarz, pielęgniarka, a nawet stomatolog. Naszym zadaniem będzie udzielanie pomocy żołnierzom w nagłych przypadkach, a w ekstremalnych sytuacjach, zgodnie z procedurami opracowanymi przez Dowództwo Operacyjne, mamy zabezpieczać ich transport do szpitali specjalistycznych. Jeśli będzie taka konieczność, także do Polski – mówi plut. Anna Mroczkowska, pielęgniarka. – Mimo że mamy doświadczenie misyjne, ja służyłam między innymi w Afganistanie, także przed tym wyjazdem przeszliśmy specjalistyczne szkolenie. Ćwiczyliśmy między innymi ewakuację poszkodowanych oraz procedury MASCAL – czyli postępowanie w przypadku zdarzeń o charakterze masowym – dodaje.

Combat Ready

Ćwiczenia „Dunaj ’17” zostały pozytywnie ocenione przez zespół certyfikujący. – Polski Kontyngent Wojskowy oceniono jako zdolny do działania zgodnie z przeznaczeniem – mówi płk Mirosław Potocki z Dowództwa Operacyjnego, który stał na jego czele.

Z przebiegu ćwiczeń jest także zadowolony dowódca II zmiany PKW. – Zanim rozpoczęła się certyfikacja, prosiłem żołnierzy o to, aby się zaangażowali – aby każdy wykazał się kreatywnością, a jeśli coś zrobi źle – aby starał się to poprawić. Tak też się stało – mówi. – Przygotowania do wyjazdu rozpoczęliśmy kilka miesięcy temu, a certyfikacja była podsumowaniem naszej pracy. Pozwoliła nam utwierdzić się w przekonaniu, że jesteśmy gotowi do wyjazdu – dodaje st. sierż. Madziar, zastępca dowódcy I plutonu.

II zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego wyjedzie do Rumunii na początku stycznia. Trzon PKW stanowią żołnierze 17 Brygady Zmechanizowanej. To właśnie z tej jednostki do udziału w misji zostały skierowane kompania piechoty zmotoryzowanej, grupa dowódcy, a także sekcja ochrony informacji niejawnych. Dodatkowo działania 17 BZ będą wspierali żołnierze z 25 jednostek w kraju. W sumie do Rumunii wyjedzie 223 żołnierzy i 5 cywilów. Do dyspozycji wojskowi będą mieli między innymi kołowe transportery opancerzone Rosomak.

Podczas sześciomiesięcznej misji polscy żołnierze będą współdziałali z 26 Batalionem armii rumuńskiej, a także z pododdziałami z Chorwacji i Portugalii.

Decyzja o ulokowaniu międzynarodowych batalionowych grup bojowych na wschodniej i południowej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego zapadła podczas szczytu NATO, który w zeszłym roku odbył się w Warszawie. Oprócz Rumunii natowskie wojska stacjonują także na Litwie, Łotwie, w Estonii oraz w Polsce.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto wojskowego sportu
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Mundury w linii... produkcyjnej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zbrodnia made in ZSRS
Psiakrew, harmata!
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Rakiety dla Jastrzębi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO na północnym szlaku
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Optyka dla żołnierzy
Sprawa katyńska à la española
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, epilog
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Hiszpański palimpsest
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojsko inwestuje w Limanowej
Cena wolności
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część druga
Animus Fortis, czyli mężny duch
Odstraszanie i obrona
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO