moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko kupiło drony uderzeniowe

Drony uderzeniowe polskiej produkcji trafią do żołnierzy jeszcze w tym roku. Z uderzeniowych bezzałogowców Warmate korzystać będą wszystkie rodzaje sił zbrojnych. W pierwszej kolejności nowe uzbrojenie otrzymają wojska specjalne i obrony terytorialnej. Wartość umowy na zakup 1000 dronów przekracza 100 milionów złotych.

To pierwszy kontrakt w historii naszej armii na zakup dronów uderzeniowych. – Powinien realizować podstawowe potrzeby wojsk specjalnych, wojsk obrony terytorialnej i wojsk operacyjnych – mówił w Ożarowie minister Antoni Macierewicz. Tam właśnie, w siedzibie ich producenta Grupy WB, odbyła się uroczystość podpisania umowy. – Idea kupna zestawów amunicji krążącej Warmate dla sił zbrojnych wyszła od wojsk obrony terytorialnej, ale trafią one również do innych RSZ – dodał.

System amunicji krążącej Warmate (potocznie nazywany dronami uderzeniowymi) został opracowany przez polskich inżynierów z firmy Grupy WB dwa lata temu. Drony łączą w sobie dwie funkcje: rozpoznawczą i uderzeniową. Zgodnie z kontraktem o wartości przekraczającej 100 milionów złotych (dokładne dane objęte są tajemnicą handlową) do wojska trafi 100 zestawów dronów krótkiego zasięgu. W skład każdego zestawu wchodzi 10 bezałogowców. Wojsko kupiło także pakiet szkoleniowy.


Film: MON

Pierwsze zestawy żołnierze dostaną jeszcze w tym roku. Drony na początku trafią do jednostki specjalnej NIL. Będą tam służyły do szkolenia i opracowania taktyki ich wykorzystania. Najpewniej do połowy przyszłego roku z zestawów amunicji krążącej korzystać będą już żołnierze wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej. W przypadku WOT, drony uderzeniowe znajdą się w kompaniach wsparcia.

– Systemy są idealne dla formacji o lekkim i ultra lekkim charakterze. Szkolenie kadry instruktorskiej rozpocznie się na początku przyszłego roku i potrwa kilkanaście tygodni – powiedział gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. – Myślę, że koniec przyszłego kwartału zamkniemy ćwiczeniami, na których wypracujemy zaawansowane założenia wykorzystania systemów Warmate – dodał dowódca WOT.

System waży pięć kilogramów, z czego półtora kg waży jego najważniejsza część, czyli głowica obserwacyjno-bojowa. W przypadku systemu Warmate do głowic można stosować trzy rodzaje ładunków: odłamkowy, kumulacyjny i termobaryczny – służą one kolejno do ataku na żołnierzy przeciwnika, lekko opancerzonych pojazdów oraz do likwidowania umocnionych punktów oporu.

Jak działa Warmate? Przygotowanie systemu do pierwszego użycia zajmuje kilka minut, a każdy kolejny start może być wykonywany nie częściej niż co dwie minuty. Dronów można używać na terenie otwartym lub na obszarze lekko zabudowanym. Jak informuje producent, Warmate obsługuje dwóch żołnierzy, ale dzięki automatyzacji większości funkcji do pracy z dronem nie potrzebne są specjalistyczne umiejętności.

Sterowany przez operatora bezzałogowiec lata na wysokości od 200-500 metrów z maksymalną prędkością 150 km na godzinę. Porusza się w promieniu 10 kilometrów od stacji kontroli, a w powietrzu spędzić może ok. 50 minut. Po lokalizacji i rozpoznaniu celu operator drona wykonuje precyzyjny, punktowy atak na siły przeciwka. Warmate to tzw. dron kamikadze (nazwa nawiązuje do japońskich pilotów z II wojny światowej), bo atakując wybrany cel, rozbija się o niego.

EK, MKS

autor zdjęć: por. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~kedoim
1583489580
Bardzo dobry pomysl.Jednak rowniez drogi.W walce mozna rowniez wykozystac zwykle drony.Troche zmodernizowane.Np.Wykrywanie snajperow.Unieszkodliwianie za pomoca gazu paralizujacego.Walka z helikopterami.Dron z ladunkiem wybuchowym gdy znajdzie sie nad wirnikiem helikoptera ,zostaje zassany przez podcisnienie.Drony stawiacze min.Np na lotniskach,bezposrednio na samolotach.Rowniez ta technologia mozna zbudowac male pojazdy bojowe,jednoosobowe.Przeleca nad polem minowyn,woda lub bagnem.Moze niszczyc nawet czolgi.Nieuchwytny ze wzgledu na szybkosc i zwrotnosc...
F6-3A-D0-C3
~Toni
1579642800
Teraz tylko poprosic n-pla, zeby przygotowal odpowiednio dostosowane cele i juz mozemy walczyc.
10-3D-75-D7
~Katol Inkwizytor
1511508180
Czas zacząć wycofywać RPG-76 Komar w stosunku 1:3 ... .
DB-3F-9C-53

Sztandar dla Dowództwa WOT
 
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Leopardy jadą na poligon
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Przerwany lot „Orlika”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Kleszcze dla wojska
Będzie za co kupić koreańską broń
Tajna misja polskiej agentki
Priorytety dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Nowy szef CWCR
Telefon zaufania dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Nowoczesna łączność dla armii
Palmiry – miejsce kaźni
Ferie w mundurze
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Polska przystań brytyjskich jeńców
Rusza morski „Dragon”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Pamiętamy o Niezłomnych
Eurofightery znowu w Polsce
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
W Jachrance o skokach spadochronowych
Ostrożnie! Czołgi na drodze
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Którą drogą do armii?
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zamiana po włosku
Lotnictwo i kobiety
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Podoficer pies
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO