moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Autosan sprzedaje autobusy do Niemiec

Autobusy elektryczne wyprodukowane przez Autosan, firmę wchodzącą w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, trafią do Niemiec w pierwszym kwartale 2018 roku. To pierwszy od lat eksportowy kontrakt dla tej firmy. Spółka z Sanoka w ostatnich kilku miesiącach sprzedała ponad 100 autobusów.

Autosan sprzedał cztery 12-metrowe, niskopodłogowe, klimatyzowane autobusy Sancity 12 LF. Kontrakt zakłada możliwość rozszerzenia sprzedaży do 12 sztuk. – To pierwszy kontrakt obejmujący w pełni ekologiczne autobusy elektryczne – zaznacza Michał Stachura, prezes spółki Autosan. Pojazdy trafią do niemieckiej firmy ebe Europa, która specjalizuje się we wdrażaniu kompleksowych systemów transportu publicznego z wykorzystaniem pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi.

– Podpisana umowa eksportowa to bardzo ważny dzień w historii spółki, której obecny dynamiczny rozwój umożliwiło włączenie w struktury Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Bardzo się cieszę, że po latach stagnacji Autosan wraca na rynki europejskie. Jestem przekonany, że sfinalizowana dzisiaj transakcja to tylko początek tej drogi – mówi Błażej Wojnicz, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Błażej Wojnicz w wywiadzie dla TVP Info podkreślał, że umowa na dostawę autobusów do Niemiec, to pierwszy od wielu lat kontrakt eksportowy sanockiego Autosana. – Pierwszy raz w historii spółka wchodzi na rynek, który jest bardzo wymagający, który stawia na jakość, rzetelność wykonania, precyzję. Konkurujemy cenowo na równym poziomie jakości – mówił w studiu telewizyjnym. Podkreślił także, że sanocka spółka prowadzi obecnie rozmowy z innymi kontrahentami zagranicznymi. – Inwestycja w Autosan była inwestycją przewidzianą. Miała być ukierunkowana na takie działanie: odbudowanie pozycji na polskim rynku, a później skierowanie na działalność eksportową – dodał prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Robert Papliński, rzecznik prasowy PGZ, potwierdza, że Autosan bardzo intensywnie pracuje i rozwija swoją ofertę. – Mam nadzieję, że do końca tego roku będziemy mogli pochwalić się kolejnymi zagranicznymi kontraktami – mówi Papliński. – Najważniejsze dla nas jest to, że firma, która jeszcze dwa lata temu praktycznie nie prowadziła działalności produkcyjnej i której przepowiadano upadek, teraz wygrywa przetarg zagraniczny. To wymierny efekt pracy, która w ostatnim czasie została włożona w tę spółkę – przyznaje rzecznik PGZ.

Spółka z Sanoka w ciągu ostatnich trzech miesięcy podpisała kilka umów z firmami cywilnymi i z wojskiem. We wrześniu Autosan podpisał kontrakt z armią na dostawę 12 kabin przeznaczonych do zabudowy ruchomych węzłów łączności cyfrowej. Firma dostarczy także 28 sztuk autobusów dla 2 Regionalnej Bazy Logistycznej z Warszawy. Umowy z sanocką spółką na dostawę autobusów miejskich podpisały także władze Starogardu Gdańskiego, Rzeszowa, Stalowej Woli i Przemyśla. W sumie zakontraktowano sprzedaż ponad 100 pojazdów.

Autosan jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej od kwietnia 2016 roku. Udziałowcami spółki są Huta Stalowa Wola oraz PIT-Radwar. Głównym profilem działalności jest produkcja autobusów miejskich, podmiejskich, międzymiastowych i specjalnego przeznaczenia.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Kleszcze dla wojska
 
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Lotnictwo i kobiety
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Pamiętamy o Niezłomnych
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Wielki test w West Point coraz bliżej
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji
Jastrzębie przyleciały znad Bałtyku
Rusza morski „Dragon”
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Przerwany lot „Orlika”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Tajna misja polskiej agentki
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Sztandar dla Dowództwa WOT
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
Priorytety dla armii
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Polska przystań brytyjskich jeńców
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Leopardy jadą na poligon
Nowy szef CWCR
Palmiry – miejsce kaźni
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Zamiana po włosku
Eurofightery znowu w Polsce
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Air Show ’25 – do zobaczenia
Podoficer pies
Będzie za co kupić koreańską broń
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Ferie w mundurze
Szwecja kolejnym członkiem NATO
W Jachrance o skokach spadochronowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Telefon zaufania dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO