moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prof. Vego: dowodzenie wymaga dobrego przygotowania

Oficerowie mogą być świetnymi taktykami, ale gdy przechodzą na operacyjny poziom dowodzenia, orientują się, że wiele muszą się jeszcze nauczyć – mówi prof. Milan Vego z US Naval War College w Newport. Amerykanin prowadził wykłady i warsztaty dla słuchaczy Wyższego Kursu Operacyjno-Strategicznego na Akademii Sztuki Wojennej w ramach projektu „Katedra ad hoc”.

Jakie jest główne przesłanie, które chce Pan przekazać wojskowym studentom w Polsce?

Prof. Milan Vego: Moim głównym celem jest uświadamianie słuchaczom studiów wojskowych różnicy między znajomością dowodzenia na poziomie taktycznym i operacyjnym. Jeżdżę z wykładami po całym świecie i wszędzie dostrzegam ten sam problem. Oficerowie mogą być świetnymi taktykami, ale kiedy przechodzą na operacyjny poziom dowodzenia, orientują się, że jeszcze wiele muszą się nauczyć. Poziom operacyjny wymaga bowiem szerszego planowania i definiowania celów militarnych, skoordynowania działań różnych rodzajów sił zbrojnych, w tym także często sojuszniczych lub koalicyjnych. Dlatego potrzeba wiele nauki, przede wszystkim praktyki, aby być w stanie samemu poprowadzić działania operacyjne. Właśnie temu poświęcone są moje wykłady. Podkreślam też zawsze, że podczas zajęć nie planujemy i nie szykujemy się do wojny, ale staramy się jej zapobiec. Trzeba mieć bowiem wspaniale wyszkoloną, wykształconą i wyposażoną armię, aby zniechęcić potencjalnych przeciwników do agresji.

Jak ocenia Pan studentów z Akademii Sztuki Wojennej?

Słuchacze Wyższego Kursu Operacyjno-Strategicznego na Wydziale Wojskowym AszWoj są pracowici, mają też bardzo dobre podstawy wiedzy wojskowej. To bardzo ważne.

Pana zdaniem pomysł wykładów w ramach projektu „Katedra ad hoc” to dobra inicjatywa?

Tak. To formuła, która pozwala przekazać skoncentrowaną wiedzę podczas krótkiego kursu czy serii wykładów. Ze słuchaczami analizujemy wybrane przypadki konfliktów zbrojnych, m.in. wojnę Jom Kippur z 1973 roku, czyli konflikt między Izraelem a Egiptem i Syrią. Ponadto dzięki inicjatywie władz AszWoj wykłady wzbogacono o warsztaty. Słuchacze dostają ode mnie konkretne zadania do rozwiązania, pracują nad nimi popołudniami, a ich wyniki analizujemy na wykładzie. Trudno jest bowiem nauczyć się czegoś, tylko słuchając wykładowcy. Aby dobrze zrozumieć pewne mechanizmy, trzeba na ich podstawie opracować własne koncepcje operacyjne, zmierzyć się z konkretnymi problemami i zaprezentować swoje rozwiązania.

Podczas wykładów dużo uwagi poświęca Pan pojęciu środka ciężkości (Centre of Gravity – CoG). Czym on jest?

CoG to najsilniejsze oddziały, nasze lub wroga. Są to jednostki najlepiej wyposażone, uzbrojone i najbardziej mobilne. Ważne są jednak nie tylko technika i sprzęt, ale też wola walki, umiejętności dowódcze, wyszkolenie, dyscyplina i morale. Te oddziały mogą przeszkodzić wrogowi w osiągnięciu jego celu, a ich zniszczenie prowadzi zwykle do przegranej. Kiedy planujemy operację czy kampanię, powinniśmy się skupić właśnie na Centre of Gravity – zidentyfikować i starać się zniszczyć CoG wroga, jednocześnie chroniąc własne. Jeśli jesteśmy silniejszą stroną, zdefiniowanie i pokonanie CoG sprawi, że konflikt będzie trwał krócej bez niepotrzebnych strat w ludziach i sprzęcie. Jeśli jesteśmy słabszym krajem, pokonanie CoG wroga może zapewnić nam zwycięstwo, pomimo przewagi przeciwnika.


 

Prof. Milan Vego jest absolwentem byłej jugosłowiańskiej Akademii Marynarki Wojennej i oficerem byłej jugosłowiańskiej marynarki wojennej. W 1976 roku uzyskał azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych i od 1984 jest obywatelem USA. Od 1991 roku wykłada na US Naval War College w Newport. Profesor jest ekspertem z zakresu operacji połączonych i sztuki operacyjnej oraz autorem wielu książek i ponad 300 artykułów poświęconych tej tematyce.

Projekt „Katedra ad hoc” to inicjatywa resortu obrony. Jej celem jest podniesienie poziomu kształcenia i konkurencyjności uczelni wojskowych. Od 2016 roku w ramach programu do Polski zapraszani są wybitni naukowcy z zagranicy, którzy prowadzą zajęcia (wykłady i seminaria) dla studentów i kadry uczelni wojskowych.

Na AszWoj w tym roku akademickim poza prof. Vego gościli już: płk Nikolay Nichev, zastępca dziekana Wydziału Wojsk Lądowych z Uniwersytetu Obrony Narodowej w Bułgarii, który mówił o problematyce działań humanitarnych, prof. Martin van Creveld, autorytet w dziedzinie historii i strategii militarnej, (wykładał m.in. na Hebrew University of Jerusalem). Na przyszły rok planowane są kolejne wizyty: w styczniu i październiku 2018 roku na uczelni będzie wykładał płk rez. Donald G. Wilsey, pracownik Joint Special Operations University w Tampa na Florydzie, natomiast w listopadzie przyjedzie ponownie prof. Vego.

Rozmawiała: Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1511801940
Szacunek ale czasy się zmieniły. "Nieczytałem ". To są koncepcje z wojny amerykańskiej czy jak kto woli z wojny w Wietnamie ... .
DB-3F-9C-53

Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Jeśli nie Jastrząb, to…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szpej na miarę potrzeb
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Psiakrew, harmata!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Weterani i bokser „Master”
V Korpus z nowym dowódcą
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Rakiety dla Jastrzębi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Mundury w linii... produkcyjnej
Święto wojskowego sportu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Cena wolności
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ogień w podziemiu
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Optyka dla żołnierzy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Hiszpański palimpsest
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO